SMAKI TOSKANII

Włoski region Toskanii słynie nie tylko ze wspaniałych zabytków, bogatych zbiorów muzealnych, przyrody i krajobrazów, ale również kuchni i win, będących nieodłącznym elementem życia mieszkańców oraz magnesem przyciągającym turystów ze świata. Wiele regionalnych toskańskich artykułów spożywczych kupić można również w Polsce.

Dalszej ich popularyzacji poświęcony był workshop zorganizowany w warszawskim hotelu Sofitel Victoria przez Region Toskanii i Toskania Promozione we współpracy z Włosko – Polską Izba Handlowo – Przemysłową i Izbą Handlową miasta Sieny i Promosiena.

Swoją ofertę, która spotkała się z dużym zainteresowaniem polskiej branży winiarskiej i spożywczej, przedstawiło 26 toskańskich form. 10 z nich oferuje znakomite wina oraz oliwę, 8 tylko wina i również 8 artykuły spożywcze: sery, wędliny, artykuły czekoladowe i cukiernicze, kawę, marynaty w oliwie, a jedna także kosmetyki.

 

Toskanii udało się – poinformowali organizatorzy tej prezentacji – dokonać niezwykłej symbiozy między doskonale wkomponowaną w lokalny krajobraz produkcją rolniczą, a turystyką cechującą się najwyższą jakością. Osoby chętnie odkrywające nowe miejsca nie tylko poprzez piękno ich flory i fauny, ale również poznawanie typowych dla nich smaków i zapachów, znajdują w tym regionie wszystko czego szukają.

 

 Niezwykle bogata Toskania posiada również kulturę gastronomiczną i winiarską na najwyższym poziomie. Produkuje się tam znakomitą oliwę z oliwek, wina – od Chianti do Brunello – grzyby, kasztany jadalne, wędliny i sery owcze. 19 regionalnych produktów – następne są w trakcie procesu uznawania i rejestracji – posiadają certyfikaty żywności DOP – chronioną nazwę pochodzenia i IGP – chronionego pochodzenia geograficznego.

 

Są wśród nich m.in. toskańskie: oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia, owczy ser, szynka, cielęcina z Centralnych Apeninów, kasztany jadalne Mugello i regionalny miód. Stanowią one zaledwie nieznaczną część ogromnego bogactwa artykułów spożywczych regionu. Tylko zarejestrowanych przez włoskie Ministerstwo Rolnictwa jako tradycyjne jest ich 370 i reprezentują one ogromną gamę smaków i zapachów.

 

W trakcie workshopu odbyła się dla jego uczestników, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów – wśród nich sporego grona „globtroterowców”, degustacja toskańskich produktów regionalnych. Przygotował ją specjalnie sprowadzony toskański mistrz kuchni. W menu były tradycyjne lokalne przystawki i przekąski, wędliny i nadziewane sery w „kąciku wiejskim”, bruschetty z sosami na bazie grillowanych warzyw i mięs oraz bruschetty i warzywa do zamaczania w wybranych oliwach z oliwek pierwszego tłoczenia. Ponadto wybór marynat w occie i oliwie.

 

Pierwszymi daniami gorącymi natomiast risotto z serem owczym, kabaczkami i szafranem oraz makaron typu „pennette” z sosem białym na bazie wieprzowiny z dodatkiem dzikiego kopru. Na deser zaś Fantazja tradycyjnych słodkości. No i ogromny wybór naprawdę znakomitych toskańskich win białych i czerwonych. Pozwoliło to uczestnikom tej udanej degustacji poznać przynajmniej niektóre tamtejsze specjały.

 

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top