Gościem drugiego listopadowego spotkania z cyklu „Goście „Globtrotera” był twórca i szef portalu internetowego dla wodniaków: 601 100 100.pl Andrzej Jankowski. Jest on także kapitanem jachtowym i zapalonym podróżnikiem, a więc naszą „bratnią duszą”. Portal działa zaledwie pół roku, ale ma na swoim koncie już sporo sukcesów. Przede wszystkim dzięki niemu udało się zapobiec kilkuset poważnym wypadkom na wodzie. A jego twórca pracuje już nad kolejnym podobnym projektem internetowym poświęconym tym razem bezpieczeństwu w górach.
Andrzej Jankowski pokazał krótki film „Ekstremalnie bezpiecznie nad wodą” oraz przedstawił portal 601 100 100.pl. Jego partnerem jest operator sieci komórkowej Plus, firma Polkomtel SA. Nazwa portalu jest zarazem numerem ratunkowym pogotowia wodnego. – Portal ten – powiedział nasz gość – miał być odpowiedzią na potrzeby społeczne dotyczące popularyzacji wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą. Przy czym przeznaczony jest on nie tylko dla żeglarzy i w ogóle wodniaków, ale wszystkich mających do czynienia z wodą w rzekach, jeziorach i morzach.
I ma uczyć ich odpowiednich zachowań oraz pomagać w sytuacjach wymagających szybkiej pomocy. W portalu tym zawsze można znaleźć także informacje o aktualnej pogodzie i jej prognozę. Przy czym – podkreślił – w Polsce, w odróżnieniu od wielu krajów zachodnich, w których portale o charakterze ratunkowym otrzymują takie prognozy bezpłatnie, u nas trzeba za nie płacić. Co dotyczy i tego portalu.
Zdaniem jego twórcy, zadanie jakie postawił przed nim i sobą wykonane zostało w 100%. Świadczą o tym przede wszystkich odsłony, liczone już w setkach tysięcy. Ale jeszcze ważniejsze jest, że coraz więcej Polaków wie jak skutecznie wezwać pomoc i po co wykręcić wtedy numer 601 100 100. Skorzystanie w minionym sezonie letnim z tego numeru telefonu pozwoliło w porę zapobiec kilkuset poważnym wypadkom na wodzie. A czasy dojazdów ratowników WOPR zostały znacznie skrócone.
A. Jankowski mówił sporo o warunkach i zasadach bezpiecznego postępowania nad i na wodzie oraz swoich doświadczeniach w tym zakresie i błędach, jakie zdarzyło mu się popełnić. Jest to zresztą zasadą w krajach o dużych tradycjach morskich i wodniackich, gdyż pozwala uczyć się na błędach innych. U nas należy jednak do wyjątków, jak gdyby najwięksi nawet żeglarze nie popełniali nigdy żadnych błędów, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ich oraz innych osób. Poinformował również, że z jego portalu można ściągnąć w języku polskim broszurę na temat Zasad bezpieczeństwa nad wodą dla małych dzieci, które powinni znać wszyscy ich rodzice oraz opiekunowie.
Zachęceni sukcesem portalu wodnego, jego twórcy uruchomią w połowie grudnia nowy, z adresem 601 100 300.pl, będącym równocześnie numerem ratunkowym w górach. Przesłaniem tej strony, podobnie jak w przypadku już istniejącej wodnej, będzie bezpieczeństwo. – Jednym z najważniejszych elementów tego projektu – powiedział A. Jankowski – będzie zakładka „Pogoda”, w której znajdzie się m.in. interaktywna mapa i aktualna prognoza pogody. Załamanie pogody w górach jest bowiem tak samo niebezpieczne jak nad wodą.
Dlatego zadbamy o każdy szczegół w sferze edukacji i działań prewencyjnych. Ponadto znajdą się tam zasady udzielania pierwszej pomocy w warunkach górskich, informacje i rady jak zachowywać się w ekstremalnych sytuacjach, np. podczas lawiny oraz co powinno znaleźć się w plecaku górskiego wędrowca. Na stronie będą również informacje o sportach zimowych, także tych najnowszych jak curling czy skeleton. A dla tych, którzy lubią tajemnice, znajdzie się również wiele nieznanych historii i legend związanych od tysięcy lat z górami.
Zdjęcia: Grzegorz Micuła