PRZEWODNIKI WIEDZY I ŻYCIA: WYSPY KANARYJSKIE

Wyspy Kanaryjskie – archipelag na Atlantyku będący regionem autonomicznym Hiszpanii, należą do popularnych, całorocznych kierunków wyjazdów turystycznych. Przede wszystkim wypoczynkowych ze względu na tamtejsze plaże i klimat. Turystyka stanowi główne – 80% wszystkich – źródło dochodów tych wysp. A tylko najludniejszą z nich, liczącą nieco ponad 800 tys. stałych mieszkańców i trzecią pod względem wielkości Gran Canarię, odwiedza co roku po 2,5 mln gości.

Przyciągają ich jednak nie tylko plaże, ale również wspaniałe krajobrazy tych wulkanicznych wysp, ich przyroda z licznymi endemicznymi gatunkami flory i fauny, gwarne kurorty oraz spokojne miasteczka rybackie. A także nieliczne, lecz ciekawe zabytki i muzea. Wyspy te przybliża polskim turystom właśnie wydany przez Hachette Polska przewodnik w serii Wiedzy i Życia. Bogato ilustrowany – ponad 600, w tym wiele świetnych, zdjęć, barwne rysunki, plany i mapy oraz przekroje i rzuty najciekawszych fragmentów miast oraz budowli.

 

Piątka polskich autorów tego przewodnika zachęca do podróży w tamte strony pisząc: „Wyspy Kanaryjskie, kojarzone z masową turystyką, są na tyle różnorodne, by zaspokoić wszelkie upodobania i zainteresowania. Ci, którzy nie gustują w tętniących życiem nowoczesnych kurortach Teneryfy i Gran Canarii, znajdą wypoczynek w głębi wysp.

 

Fuenteventurę można polecić miłośnikom pięknych, bezludnych plaż. Lanzarote oferuje księżycowy, znaczony kraterami krajobraz i niezwykłe realizacje architektoniczne najsławniejszego artysty kanaryjskiego Césare Manrique. Dzika, porosła bujną roślinnością La Gomera i wiecznie zielona La Palma to raj dla amatorów pieszych wędrówek. El Hierro przyciąga miłośników przyrody, regionalnej kuchni i rękodzieła.”

 

Jak wszystkie w tej serii, przewodnik zawiera kilkudziesięciostronicowe Wprowadzenie: Odkrywanie Wysp Kanaryjskich, ich lokalizacja na mapie, panorama – ich formowanie się, flora, świat podwodny, rzemiosło, karnawał, ważne doroczne wydarzenia oraz historia od czasów najdawniejszych po najnowsze. Część podstawowa: Wyspy Kanaryjskie wyspa po wyspie prezentuje kolejno: Gran Canarię, Fuenteventurę, Lanzarote, Teneryfę, La Gomere, El Sierro i La Palmę.

 

Każdą najpierw z krótką informacją o niej oraz mapą i propozycją zwiedzania najważniejszych miejsc. A następnie zwięzłym opisem głównych miast, miejscowości i obiektów godnych uwagi. W przypadku muzeów – z ich adresami, telefonami, stronami internetowymi oraz dniami i godzinami otwarcia, informacjami jak do nich dojechać itp. Są również bardziej szczegółowe, przeważnie na dwu stronach, prezentacje ważnych budowli, parków narodowych, obszarów górskich oraz plaż z ich mapkami.

 

W tekst włamano całostronicowe, bogato ilustrowane informacje o charakterze ciekawostek , np. Jak powstaje rum? czy Wiatraki, oraz krótsze o sławnych ludziach związanych z wyspami. Rozdział Informacje turystyczne zawiera liczne propozycje, z adresami, charakterystyką, telefonami itp. gdzie można przenocować, zjeść, zrobić zakupy, rozerwać się, wypoczywać aktywnie, czy zagrać w golfa. Natomiast w Informacjach praktycznych znajdują się rady kiedy najlepiej przyjechać, o przepisach celnych i zasadach wjazdu, języku, informacji turystycznej, bezpieczeństwie i zdrowiu, komunikacji i bankach oraz podróżowaniu na, po i między wyspami.

 

Dosyć szczegółowy skorowidz ułatwia szybkie odszukanie informacji, która jest potrzebna. Jest to więc kolejny udany przewodnik w tej serii, przeznaczony przede wszystkim dla turystów, którzy nie poszukują zbyt szczegółowych informacji o zabytkach i innych ciekawych miejscach, a lubią je także obejrzeć na zdjęciach czy rysunkach.

 

WYSPY KANARYJSKIE. Przewodnik z serii Przewodniki Wiedzy i Życia. Autorzy: Piotr Paszkiewicz, Hanna Faryna–Paszkiewicz, Małgorzata Wiśniewska, Barbara Sudnik, Eligiusz Nowakowski. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2009, str. 215.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top