PRZEWODNIKI WiŻ: KOPENHAGA

 

Położona trochę uboczu głównych szlaków turystyki europejskiej Kopenhaga, stolica niewielkiego kraju, jest bardzo interesująca dla odwiedzających ją gości. Zarówno przyjeżdżających do niej na krótkie pobytu weekendowe, jak i dłuższe, podczas których łączy się poznawanie zabytków i innych ciekawych miejsc z wypoczynkiem – również aktywnym, bo i takich możliwości tam nie brakuje, zakupami itp. Jak bardzo jest to atrakcyjne miasto każdy, kto w nim jeszcze nie był i niewiele wie o duńskiej stolicy, może przekonać się biorąc do ręki przewodnik po niej lub całym kraju. 

 

Ukazało się właśnie, po pięciu latach przerwy, wznowienie przewodnika Wiedzy i Życia w serii TOP 10. Zaktualizowane, zwłaszcza jeżeli chodzi o godziny otwarcia placówek, numery telefonów, strony internetowe i informacje praktyczne. Bo w zabytkach i najważniejszych, polecanych turystom obiektach oraz miejscach nic się przecież nie zmieniło. Zgodnie z tytułowym dziesiętnym systemem prezentacji atrakcji tego miasta, w pierwszym rozdziale czytelnik otrzymuje wykaz najważniejszych miejsc w Kopenhadze.

 

 

 

 

Oczywiście to: Portu, park rozrywki Tivoli, XVII-wieczny zamek Rosenberg Slot i Kongres Hale z ogrodami królewskimi i skarbcem koronnym, Dzielnica Łacińska, plac Kongres Nytorv i dzielnica portowa, zespół rokokowych pałaców Amalienborg, Galeria Narodowa, muzeum NY Carlsberg Glypotek, Nationalmuseet, a także siedziba królewska oraz parlamentu Slotsholmen. A następnie przeczyta o 10 najważniejszych miejscach i obiektach w każdym z nich.

 

W podobny sposób przedstawione są następne tematy w tym rozdziale. Rys historyczny miasta i kraju, kopenhaskie muzea i galerie, najważniejsze zabytki, miejsca związane z Andersenem, kościoły, teatry i koncerty, imprezy plenerowe, zakupy, restauracje, kawiarnie i bary, życie nocne, lokale dla gejów i lesbijek, atrakcje dla dzieci oraz królewskie zabytki. Na poszczególnych stronach wyróżniono w ramkach na kolorowym tle dodatkowe informacje.

 

Np. „Wyspa zamkowa”, „Powiązania z Rosją” (przy okazji informacji o cerkwi prawosławnej Aleksandra Newskiego), „Pałac Cesarza Etiopii”, „Początki Tivoli”. A także kolejne „10”: Najważniejszych postaci historycznych Danii, najwybitniejszych artystów, najpopularniejszych pomników, najznakomitszych ludzi kultury, najpopularniejszych plaż i basenów, najsłynniejszych firm wzorniczych, duńskich potraw, najlepszych browarów i piwnic oraz imprez dla gejów i lesbijek.

 

W drugim rozdziale znajdują się propozycje zwiedzania miasta czterema trasami oraz jedną jego okolic. Również z wyodrębnionymi w ramkach na kolorowym tle sugestiami jak to rozłożyć w czasie, gdzie coś zjeść, odpocząć itp. Trzecia, najkrótsza, ale pełna setek ważnych i przydatnych informacji, cześć tego przewodnika „Wskazówki dla turystów” zawiera to, co jest dla nich istotne.

 

Także w systemie dziesiętnym, a więc m.in.: dojazd i transport, planowanie podróży, bezpieczeństwo i zdrowie, czego unikać, Kopenhaga dla oszczędnych – z cennymi informacji jak tam dużo zobaczyć oraz przeżyć wydając najmniej pieniędzy, hotele i inne obiekty noclegowe itp. Tomik zamykają: Indeks, słowniczek podstawowych zwrotów w języku duńskim oraz spis wybranych ulic. Nie brak w nim oczywiście planu miasta oraz kilkuset kolorowych zdjęć. W większości w formacie znaczków pocztowych, ale jednak dających pojecie jak co wygląda.

 

W sumie więc jest to – podobnie jak cała ta seria – przewodnik udany i poręczny. Ułatwiający orientację w mieście i jego atrakcjach, wybór tego, co kogo najbardziej interesuje. Z informacjami „w pigułce”, ale większości turystów one wystarczają. Jeżeli zaś kogoś jakiś temat, zabytek, obiekt czy miejsce zainteresuje szczególnie i zechce zapoznać się z nim dokładniej, będzie wiedzieć czego szukać w innych publikacjach.

 

KOPENHAGA. Przewodnik Wiedzy i Życia z serii TOP 10. Autorka: Antonia Cunningham. Przekład: Katarzyna Gwiazda i Gabriela Jarzębowska. Wydawnictwo Hachette Polska. Warszawa 2013, str. 128.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top