PRZEWODNIKI WiŻ: BERLIN

Po 12 letniej przerwie ukazało się wznowienie przewodnika po Berlinie w pięknej, bogato ilustrowanej serii Wiedzy i Życia, „która pokazuje to, co inne tylko opisują”. Główne niemieckie miasto zmieniło się w tym czasie, zwłaszcza w związku z przywróceniem Berlinowi w 1991 roku stołeczności oraz zabudową terenów po i w okolicach sławnego Muru.
 
I te zmiany zostały oczywiście uwzględnione. Generalnie – poza aktualna częścią informacyjną – są one jednak niewielkie, co stwierdziłem porównując stronę po stronie. Łączna objętość tego przewodnika zwiększyła się tylko o 2 strony, chociaż w niektórych częściach różnice są znaczne. Przybyło kolorowych zdjęć i ilustracji.
 
W wydaniu z 2000 roku było ich, o czym można przeczytać na tylnej okładce, ponad 800, w tegorocznym już z górą 1000. Z większych zmian, jakie zauważyłem, to powiększenie w części „Berlin krok po kroku” informacji poświęconych dzielnicy Tiergarten o 4 strony, zmniejszenie zaś Kreuzbergu o 2 strony.
 
W części tej zaszły jednak w sumie spore zmiany, gdyż zwiększono jej objętość oraz dokonano aktualizacji. Usunięto natomiast z przewodnika 2 strony informacji „Sławni Berlińczycy”. We „Wprowadzeniu” dodano, jako piąty temat, propozycję ciekawego spędzenia 4 dni w Berlinie. Kalendarium uzupełniono o 3 daty z XXI wieku.
 
Niewielkie zmiany – pojawiło się Sony Center, zrezygnowano z Philip Johnson Haus – zaszły w opisie nowoczesnej architektury. W przypadku muzeów pojawiła się króciutka informacja o DDR Museum prezentującym życie codzienne na terenie Niemiec Wschodnich po wojnie. Blisko 4-krotnie powiększono opis Muzeum Żydowskiego poświęcając mu 2-stronicową rozkładówkę. Nowością jest również 2-stronicowa informacja „Dzieci w Berlinie” z propozycjami ciekawego spędzania czasu przez najmłodszych.
 
Największe zmiany zaszły w informacyjnych częściach przewodnika – „Informacje turystyczne” i „Informacje praktyczne”. Zwłaszcza te pierwsze, dotyczące temat hoteli i restauracji, są zupełnie inne graficznie, dokonano też weryfikacji ich treści. Generalnie jednak większość przewodnika pozostała bez zmian, z tymi samymi, chociaż niekiedy trochę inaczej rozmieszczonymi tekstami i ilustracjami.
 
Ale w najważniejszych berlińskich muzeach, zabytkach czy historycznych fragmentach miasta nic się przecież zasadniczo nie zmieniło. A ich prezentacja, w postaci przekrojów, widoków z loty ptaka, opisów najważniejszych obiektów bądź ich detali, jest dla czytelnika najważniejsza. Otrzymał on więc przewodnik zaktualizowany, uzupełniony i poprawiony, zachęcający do poznawania tego miasta leżącego przecież niemal tuż za graniczną miedzą na Odrze.
 
Z niezliczonymi, przedstawionymi w sposób przejrzysty i logiczny informacjami, sugestiami oraz radami co, kiedy i jak poznawać, gdzie ciekawie spędzać czas poza zwiedzaniem, robić zakupy itp. Przy czym nie tylko bogato ilustrowany, ale zawierający również plan miasta i spis ulic oraz schemat – na wewnętrznych stronach tylniej okładki – komunikacji miejskiej.
 
A także sporo obszerniejszych informacji monotematycznych w postaci włamanych w tekst dwu lub więcej stronicowych wkładek. M.in. w historii miasta „Berlin w dobie baroku” i „Berlin stolicą cesarstwa”. We Wprowadzeniu „Potsdamer Platz” – część stolicy, która zmieniła się najbardziej w latach 1993-1998. Podobnie poświęconych najważniejszym muzeom, zabytkom, cmentarzom.
 
Czy „Co jeść” i „Co pić w Berlinie” itp. Dosyć dokładny skorowidz pozwala szybko odszukać to, co w danym momencie jest potrzebne. Zaś króciutki słowniczek polsko – niemiecki porozumieć się na miejscu przynajmniej w podstawowych sprawach. Ze względu na te i wiele innych walorów sądzę, że przewodnik ten będzie cieszyć się zainteresowaniem.
 
BERLIN. Przewodnik Wiedzy i Życia. Autorka: Małgorzata Omilanowska. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2012, str. 352.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top