CZECHY: PORA NA WINOBRANIE

Winobranie należy do ulubionych imprez znawców i miłośników wina. Także w tym roku w wielu czeskich i morawskich miastach odbędą się imprezy winiarskie. Rozpoczynają one ten najprzyjemniejszy dla winiarzy okres – zbiory winogron, produkcję burczaków i wina.
 
Dla nas wszystkich jest to wspaniała okazja do skosztowania tych wyśmienitych napojów. Tradycyjne Winobranie Znojemskie jest prawdopodobnie najsłynniejszą imprezą winiarską w Czechach. Jego tegoroczna 22 edycja odbędzie się w dniach 14-15 września.
 
Podczas imprezy wystąpią liczne gwiazdy muzyki czeskiej i zespoły folklorystyczne, odbędą się pokazy szermierki oraz targi rzemiosł. Nie zabraknie bogatego programu rozrywkowego dla dzieci. Miasto przemierzy pochód z królem Janem Luksemburskim i jego świtą na czele. W restauracjach i na ulicach będzie można spróbować dobrych win i burczaków.
 
Winiarze będą świętować również w wielu innych morawskich miastach i gminach. Zapraszamy na Winobranie Strážnickie (15 września), Bzeneckie (21 – 22 września) i Valtickie (6 października). Także na zachodzie Republiki Czeskiej od bardzo dawna uprawia się winorośl i produkuje dobrej jakości wino. Na winobranie zaprasza 29-30 września piękny Zamek Karlštejn, oddalony o około 25 km od Pragi.
 
Imprezie towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów i średniowieczny jarmark.
 
Ponadto interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele.
 
Warto wybrać się również na Winobranie Roudnickie, które odbędzie się 15 września w mieście Roudnice nad Labem, na terenie tutejszego barokowego zamku. Program muzyczny i rozrywkowy odbędzie się na trzech scenach. Tegoroczną nowością jest czwarta scena – taneczna.
 
Na wino zaprasza także Praga. Niektóre praskie imprezy winiarskie są już za nami ale możemy odwiedzić jeszcze Winobranie na Grébovce (14 – 15 września) i Winobranie Trojskie (16 września).
 
Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top