PRZEWODNIKI BEZDROŻY: SYCYLIA

„To wyspa różnorodna, tajemnicza i pełna skrajności piszą autorki w „Zaproszeniu na Sycylię”, wstępie do tego przewodnika. Ma smak wypełnionych ricottą i bakaliami rurek cannoli, pistacjowej granity, marsalskiego wina i pomarańczy; jest miodowo-błękitna niczym zbudowana z tufu barokowa katedra w Noto na tle modrego nieba. Olśniewa jak złote mozaiki w Monreale i czerwone arabskie kopuły San Giovanni degli Eremiti w Palermo. Siła i piękno sycylijskiego krajobrazu są oszołamiające niczym widok kwitnących migdałowców na tle świątyni Zeusa w Dolinie Świątyń w Agrigento…”
 
Ta największa wyspa Morza Śródziemnego, jeden z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki regionów Italii, w której konkurencja pod tym względem jest tak wielka jak chyba nigdzie indziej na świecie, przeżywa obecnie poważny kryzys gospodarczy. Nie powinno to jednak zrażać turystów, bo ich dotyczyć może on w nieznacznym stopniu. A polskich do zwiedzania Sycylii chyba zachęci nowe wydanie przewodnika rekreacyjnego po niej i dwu jej zespołach wysepek przybrzeżnych. Ładnie, kompetentnie i rzetelnie napisanego przez dwie autorki, które dały się już poznać z jak najlepszej strony z wcześniej opublikowanych przewodników.
 
Jest to książka poręczna, obficie ilustrowana mapkami, planami miast oraz dobrymi kolorowymi zdjęciami. Zgodnie z koncepcją tej serii oprócz wspomnianego już wstępu, część przewodnikową poprzedza wkładka „Hity Sycylii” zawierająca dobrane przez autorki wykazy „Najpiękniejszych budowli”, „Najwybitniejszych osobistości”, „Miejsc, które trzeba zobaczyć”, „Najlepszych dań”, „Muzeów i galerii” oraz „Niezapomnianych przeżyć”.
 
Są to listy subiektywne, generalnie słuszne, chociaż budzące u mnie także niedosyt i wątpliwości. Wśród „Najpiękniejszych budowli” uwzględniłbym bowiem przynajmniej jeszcze normańską, ale z wpływami bizantyjskimi i arabskimi, katedrę w Cefalù. W gronie „Najwybitniejszych osobistości” trochę zaskakuje aktorka Maria Grazia Cucinotta, znana przede wszystkim z tego, że była „dziewczyną Jamesa Bonda” w jednym z filmów w tej serii.
 
Zwłaszcza w zestawieniu ze znajdującymi się na tej liście takimi naprawdę wybitnymi ludźmi jak Archimedes, Vincenzo Bellini, Luigi Pirandello, Giuseppe Tomasi di Lampedusa i paroma innymi. Do sześciu „Miejsc, które trzeba zobaczyć”, bezwzględnie dodałbym jeszcze przynajmniej katedrę w Montreale i jej okolicę, Palermo, Syrakuzy oraz Taorminę – zwłaszcza skąpaną w kwiatach i świeżej zieleni wczesną wiosną.
 
Oczywiście te miasta oraz inne miejsca, chyba wszystkie naprawdę najważniejsze na Sycylii, zostały opisane w tym przewodniku. Ale zwrócenie na nie uwagę już na wstępie pomogłoby turystom w wyborze tego, co przede wszystkim powinni tam zobaczyć. Część przewodnikową poprzedzają rozdziały „Informacje praktyczne” i „Informacje krajoznawcze” zawierające mnóstwo ważnych, potrzebnych i przydatnych faktów oraz informacji.
 
W „Kalendarium historycznym” odnotowano nawet lata słynnych zbrodni mafii oraz aresztowania jej szefów. Prezentację zabytków i innych atrakcji turystycznych wyspy autorki podzieliły na dwie części. Sycylia wschodnia – w tym wyspy Liparyjskie oraz zachodnia – z wyspą Mozia i wyspy Egadzkie. Omawiając wybrane miejscowości z ich przeszłością, sugestiami – i opisami – co przede wszystkim warto tam zobaczyć, mapkami i planami oraz informacjami praktycznymi.
 
Daje to dosyć pełny obraz sycylijskich atrakcji. Przewodnik wzbogacają włamane w jego treść obszerne – nawet do 6 stron, informacje na tematy, które powinny szczególnie zainteresować czytelnika – turystę: „Pamiątki z Sycylii”, „Słynni Sycylijczycy” (niezależnie od wspomnianych już „Najwybitniejszych osobistości”, z niezupełnie tymi samymi nazwiskami), „Święta w festiwale”, „Sycylijska mafia” oraz „Sycylijskie marionetki”.
 
Ponadto na wielu stronach znajdują się krótsze, przeważnie bardzo ciekawe informacje monotematyczne w ramkach na kolorowym tle. M.in. „Wulkany”; „Trinacria – odwieczne królestwo trójnogu”; „Wierzenia i przesądy”; „Stereotypy o Polakach”; „Czy na Sycylii mówi się po włosku?”; „Sycylijskie specjały”; „Legenda wulkanu Moio”; „Papirus – od mitycznego źródła do galerii”; „Festa Infiorata – barokowa eksplozja wiosny”; „Aztecka czekolada z Modiki”, „Madonna „Całus” „Całus”; „Cyklop na Sycylii”, „Legenda o powstaniu katedry w Montreale”.
 
Na podkreślenie zasługuje, że wśród mapek są również duże, dwustronicowe z zaznaczonymi na nich najpiękniejszymi plażami oraz podobna z zabytkami prehistorycznymi, fenicko – punickimi, greckimi i rzymskimi. A także mapki omawianych przybrzeżnych wysepek i ich zespołów. Na końcu przewodnika znajduje się Słowniczek polsko – włoski i mini rozmówki oraz Indeks wybranych nazw geograficznych. Jest to więc przewodnik bardzo udany, który z przyjemnością mogę polecić czytelnikom.
 
SYCYLIA. PLAŻE, GAJE OLIWNE I ANTYCZNE MIASTA. Przewodnik rekreacyjny Bezdroży. Autorki: Agnieszka Fundowicz i Agnieszka Masternak. Wydawnictwo Helion, wyd. II, Gliwice 2012, str. 239, cena 26,90 zł.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top