POLONIA W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

Powakacyjne spotkanie Globtrotera. 

 

Pierwsze spotkanie członków SDP Globtroter po przerwie wakacyjnej odbyło się w Sali Malinowej hotelu Gromada „Dom Chłopa” przy Placu Powstańców Warszawy. Patronowała mu Polska Izba Turystyki. Tym razem naszym gościem był Jarosław Fischbach, który wraz z Mirosławem Olszyckim wziął udział w wyprawie „Nuovo Mundo” do Ameryki Południowej docierając do mieszkających tam Polaków. Głównym celem wyjazdu było zgromadzenie kolejnych materiałów dotyczących życia naszych rodaków na tym odległym i egzotycznym kontynencie. Podczas tej wyprawy nagranych zostało ponad 40 godzin materiału filmowego, wykonano kilka tysięcy zdjęć, przeprowadzono ponad sto wywiadów oraz zgromadzono ciekawe materiały archiwalne.

 

Interesująco opowiadał o niej jej pomysłodawca i kierownik Jarosław Fiszbach. Idea tej wyprawy narodziła się po wydaniu w 2010 roku jego książki „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”, która przyjęta została z dużym zainteresowaniem zarówno w kraju jak i w środowiskach polonijnych i uzyskała prestiżowe wyróżnienie na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów/ Odkrywców i Podróżników „MEDIA TRAVEL” a autor zaproszony został na jej prezentację m.in. do San Paulo, Kurytyby, Buenos Aires, Santiago de Chile a później także do Polonijnego Klubu Podróżnika w Nowym Jorku, kierowanego przez członka naszego stowarzyszenia Jurka Majcherczyka.

 

Multimedialnej prezentacji książki towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Jarosława Fischbacha, Michała Olszyckiego oraz Rafała KobyłeckiegoUroki Polski” na której autorzy pokazali Polonusom najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Dla uczestników tej wyprawy była to kolejna możliwość spotkania się z mieszkającymi w Argentynie, Brazylii, Paragwaju i Chile Polakami, odnowienia starych znajomości i przyjaźni oraz porównania jak podczas ostatnich dwóch dziesięcioleci zmieniła się sytuacja Polaków w tych odległych krajach.

 

Porównań było dużo bo dla Jarosława Fischbacha była to już szósta podróż na ten odległy kontynent. Uczestnicy wyprawy „Nuovo Mundo” spotkali się z przedstawicielami różnych fal emigracyjnych. Dotarli do potomków najstarszej rolniczej emigracji z przełomu XIX i XX wieku, m.in. do osadników, którzy w latach 30. ubiegłego stulecia nabywali ziemie w argentyńskiej Misjones oraz do najliczniejszej Polonii, która po II wojnie światowej emigrowała do Ameryki Południowej. W większości byli to żołnierze II korpusu gen. Władysława Andersa.

 

O spotkaniach tych ciekawie opowiadał Jarosław Fischbach, który na koniec spotkania zaprezentował zajawkę wzruszającego filmu „Wanda z Misjones”, który powstał po ubiegłorocznej wyprawie „Nuovo Mundo”. Po spotkaniu można było porozmawiać z prelegentem a także nabyć jego ciekawą książkę „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” wydana przez łódzkie wydawnictwo MAGRAF.

 

Jarosław Fischbach ma przygotowany cykl artykułów dotyczących naszych rodaków mieszkających w krajach Ameryki Południowej. Jest w trakcie przygotowywania drugiego rozszerzonego i poprawionego wydania swojej książki „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”. Dysponuje także interesującymi materiałami źródłowymi dotyczącymi Polonii w Ameryce Południowej.

 

Mirosław Olszycki jest w trakcie realizacji kilku krótkich filmów poświęconych naszym rodakom. Obaj uczestnicy wyprawy dysponują pokaźnym materiałem filmowym i fotograficznym oraz dokumentalnym.

 

 

Najbliższe prezentacje tematu „Polacy w Ameryce Południowej” przewidziane są:

 

1. w trakcie II Ogólnopolskiego Spotkania Osób Zainteresowanych Ameryką ŁacińskąBudy Lucieńskie 6 – 7 października

 

2. Na Festiwalu Media TravelŁódź 22 – 27 października

 

3. na VI Ogólnopolskiej Konferencji „ Kultura i Turystyka” – Łódź 7 – 8 listopada

 

Więcej szczegółów na www.nuevomundo.pl

 

Kontakt:

Jarosław Fischbach tel. 605 244 704 e-mail: jaroslaw.fischbach@gmail.com

 

 

Zdjęcia Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top