NIEBORÓW: OPERA FAUST ANTONIEGO RADZIWIŁŁA

Już w najbliższą sobotę, 15 września o godz. 20:00 na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, dzięki Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacji Trzy Trąby, odbędzie się spektakl operowy Faust wg Antoniego Radziwiłła. Wejście dzięki partnerom jest darmowe. Ze względu na silne powiązania Księcia Antoniego Henryka z Pałacem Radziwiłłów w Nieborowie, wystawienie opery Faust na dziedzińcu muzealnym będzie ważnym wydarzeniem ukazującym nieznany szerzej publiczności rozdział historii polskiej muzyki. Pierwszym, który odważył się wyposażyć dwadzieścia pięć ustępów tragedii Goethego w doskonale przygotowaną oprawę muzyczną, był nie żaden z niemieckich zawodowych kompozytorów pochodzący z kręgów bliskich poecie, lecz polski muzyk – Antoni Henryk Radziwiłł. Dzieło księcia Radziwiłła zawarte w dwóch potężnych tomach partytury orkiestrowej zostało w pełni wydane przez Akademię Śpiewu w Berlinie w 1835 r. i liczyło aż 589 stron. Przystępując do pracy nad muzyką, książę wykazał się wielką odwagą. Ogrom dzieła, jego niezwykła emocjonalność, głębia filozoficzna i oryginalność formy stanowiłyby wielkie wyzwanie nie tylko dla dyletanta, lecz nawet w pełni kwalifikowanego muzyka.

 

Nic zatem dziwnego, że skomponowanie utworu zajęło mu przeszło dwadzieścia lat. Pierwsze szkice rzucił na papier prawdopodobnie przed rokiem 1810, po opublikowaniu kilku fragmentów dzieła Goethego, a zakończył trzy lata przed śmiercią. Trwałe miejsce w historii sztuki zapewniło mu skomponowanie muzyki do Fausta Johanna Wolfganga von Goethego. Odwiedzając wielkiego poetę w Weimarze, książę osobiście zaprezentował mu fragmenty partytury swej opery. Goethe wyraził zachwyt muzyką, a nawet wprowadził pod jej wpływem pewne zmiany w tekście swojego dramatu. Także przebywający z wizytą w Antoninie Fryderyk Chopin w liście z 1829 r. nie szczędził księciu pochwał, pisząc o muzyce do Fausta:

„(..) wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł. Miedzy innemi jest tam jedna scena, w której Mefistofeles kusi Groetchen, grając na gitarze i śpiewając pod jej domem, i jednocześnie słychać śpiewy choralne z pobliskiego kościoła; ten kontrast wielki efekt w egzekucji robi; na papierze widać sztucznie złożony śpiew, a bardziej akompaniament diabelski pod chorał bardzo poważny”.

Spektakl operowy Faust wg Antoniego Radziwiłła odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Jest to idealny pomysł na piękne zakończenie sezonu wakacyjnego.

Reżyseria – Jitka Stokalska
Kierownictwo muzyczne – Marta Kluczyńska
Asystent reżysera – Bożena Bujnicka
Multimedia – Piotr Majewski
Scenografia i kostiumy – Katarzyna Bublewicz
Przygotowanie chóru – Lilianna Krych
Przygotowanie solistów – prof. Dorota Radomska
Pianistka – Joanna Kacperek
Koordynatorzy projektu – Marta Straszyńska, Monika Antczak, Beata Stępień

Aktorzy :
Faust – Andrzej Ferenc,
Mephistopheles – Bartosz Martyna
Interpretacja postaci Fausta w języku polskim .

Soliści:
Faust – Jacek Szponarski
Gretchen – Agnieszka Grala
Mephistopheles – Antoni Olszewski
Martha – Magdalena Pluta
Bauer, Frosch – Rafał Żurek
Brander, Geist – Karol Skwara
Siebel – Jan Piasecki
Altmayer – Bartosz Szwaciński

Orkiestra i Chór „La Scoperta”

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top