KRASIEJÓW: PARK JURAJSKI

Dinozaury to dzisiaj najpopularniejsze chyba zwierzęta, pomimo, że nie ma już ich na ziemi od kilkudziesięciu milionów lat.

 

Dinozauromania ogarnęła wielu Polaków, zwłaszcza tych młodszych, a podsycają ją kolejne znaleziska paleontologiczne. Okazało się, że w naszym kraju znaleziono dziesiątki miejsc gdzie po tych ciekawych zwierzętach pozostały skamieniałe kości lub odciśnięte i utrwalone w skale ślady.

Dinozaury pod Opolem

Kilkanaście lat temu, w odkrywce w Krasiejowie na Opolszczyźnie, natrafiono na wielkie cmentarzysko zwierząt sprzed 230 mln lat, w tym gadów i płazów z czasów poprzedzających erę, w której dominowały dinozaury.

– To największe odkrycie w Europie i jeden z najważniejszych obszarów paleontologicznych na świecie – mówił o krasiejowskich wykopaliskach prof. Jerzy Dzik, który w 2002 roku pierwszy opisał i nazwał znalezionego w tym miejscu prajaszczura Silesaurus opolensis, czyli Jaszczura Śląskiego spod Opola. Był to łagodny, żywiący się paprociami i widłakami roślinożerca, wielkości dużego psa.

Odkrycia w Krasiejowie i rosnące zainteresowanie dinozaurami przyczyniły się do budowy w niecce dawnej odkrywki w 2010 roku edukacyjno-rozrywkowego parku jurajskiego. Zobaczyć tu można wierny model Amficeliasa (gatunek roślinożernego zauropoda), największej istoty, jaka kiedykolwiek stąpała po Ziemi. Miał on prawie 60 m. długości, a waga tych zwierząt dochodziła do 120 ton.

Są też Brachiozaury, przypominające wyglądem potężne żyrafy. W Krasiejowie można zobaczyć w sumie ponad dwieście postaci wiernie odtworzonych dinozaurów.

Część zgrupowano w stada, aby zrekonstruować wyobrażone sytuacje, jakie być może działy się przed milionami lat. Jest to największa i najwierniejsza ekspozycja dinozaurów na terenie Polski.

Są tu też modele innych prehistorycznych zwierząt – od owadów po wszelkie odmiany gadów lądowych, pływających i latających. Jura Park Krasiejów obejmuje, oprócz plenerowej ekspozycji naturalnej wielkości dinozaurów ery mezozoicznej, tunel czasu (zwiedzający przejeżdżają pociągiem przez tunel oglądając film o dziejach naszego globu od Wielkiego Wybuchu do masowego wymierania na przełomie permu i triasu.

Jest tu także kino 5D, wyświetlające trójwymiarowy film o dinozaurach i ich zagładzie, Park rozrywki z Jurajską Plażą, rowerami wodnymi, wielką huśtawką w kształcie pirackiego statku, kolejką górską Gąsienica i oblegane przez dzieciarnię gokarty, wielki plac zabaw oraz część rekreacyjno-gastronomiczną.

 

      Fakty o dinozaurach

Dinozaury to gady, które zamieszkiwały Ziemię mniej więcej od 200 do 65 mln lat temu. Wśród „strasznych jaszczurów”, bo taką nazwę nadano im od greckich słów deinos (straszny) i sauros (jaszczur), były zarówno gatunki roślinożerne, jak i drapieżne.

Pierwsze dinozaury pojawiły się w późnym triasie i szybko stały się najpotężniejszymi stworzeniami, jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie. Największe osiągały ponad 50 m długości, ale znane są także gatunki małych zwierząt, niewiele większych od kury.

Na tropach ewolucji

W 2014 roku przy Parku jurajskim otwarto w nowym wielkim, futurystycznym pawilonie Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Młodzi odkrywcy, starsi również, zostają podróżnikami w czasie – temponautami i odbywają podróż promem kosmicznym przez 66 milionów lat – od czasu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone do dzisiaj.

Każdy temponauta wyposażony zostaje w specjalny sprzęt i otrzymuje indywidualnego wirtualnego przewodnika, który ułatwi poruszanie się po obiekcie i zachęci do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach. Dzięki nowoczesnej technologii zwiedzający przemieszczają się zarówno w czasie jak i w przestrzeni. Dzięki cyfrowej technologii zwiedzający doznają mnóstwa wrażeń i sporą dawkę wiedzy o nas samych.

O tym jak staliśmy się ludźmi. Uzupełnieniem ścieżki edukacyjnej przedstawiającej nasze pochodzenia jest wystawa Świadectwa Ewolucji pokazującej czym jest ewolucja, gdzie można obejrzeć niezwykłą galerię przodków człowieka oraz szereg ciekawych wystaw tematycznych.

Na koniec organizatorzy proponują interaktywną ekspozycję „Wszyscy jesteśmy braćmi”, która pokazuje jak blisko jesteśmy spokrewnieni z przyjaciółmi z klasy, sąsiadami, Mikołajem Kopernikiem, a nawet z mieszkańcami odległej Japonii.

Przybliża ona tematykę pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania kuli ziemskiej. Jura Park Krasiejów to jeden z trzech obiektów stowarzyszenia Delta, łącza one harmonijnie rozrywkę z edukacją. Pozostałe parki znajdują się w Bałtowie w Górach Świętokrzyskich i w Solcu na Kujawach.

Internet: www.juraparkkrasiejow.pl www.youtube.com/watch?v=GEXPVxaQ3Zg www.youtube.com/watch?v=UWi3XGVlC1M www.youtube.com/watch?v=NGNyfRelC1Y

 Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top