

W przyszłym tygodniu zorganizowane zostaną trzy prasowe wyjazdy studyjne. W region Jeziora Zegrzyńskiego – do Nieporętu, Serocka oraz Twierdzy Modlin. Do i w okolice Żelazowej Woli oraz do Żyrardowa. W pierwszym z nich zamierzam uczestniczyć, relacja z tych ciekawych miejsc ukaże się na łamach naszego portalu.
– Podczas konferencji chcemy pokazać województwo mazowieckie – zapowiadała dyrektor MROT p. Anna Somorowska w piśmie zapraszającym – jako obszar, gdzie tradycja jest nowoczesna, a nowoczesność ma swoje źródło w przeszłości. Będzie to ciekawa prezentacja dualnego charakteru regionu umożliwiającego spędzenie czasu w sposób ciekawy i niezapomniany, zarówno amatorom różnych form aktywnego wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody, jak i miłośnikom polskiej historii i kultury, a także biznesmenom łączącym aktywność zawodową z potrzebą realizacji pasji i pełnego wykorzystania czasu wolnego.

Podkreślił, że nad tym największym na Mazowszu jeziorze jest już dobra baza turystyczna. M. in. 3,5 tys. miejsc hotelowych – w tym 1,2 tys. w hotelach 4*, w przystaniach cumuje ponad tysiąc jachtów, są stadniny koni z których mogą korzystać ich miłośnicy itp.
Prezes zarządu MROT Jan Błoński zwrócił uwagę na szansę, jaką stanowi EURO 2012 dla zwiększenia zainteresowania cudzoziemców nie tylko Warszawą, ale także całym regionem mazowieckim. Poinformował też o tym, co przygotowano dla gości – m.in. sporo bezpłatnych wydawnictw informacyjnych w kilku językach. Okładki niektórych z nich reprodukujemy.
Dyr. Anna Somorowska mówiła o niezwykłości Mazowsza, licznych ciekawych na nim miejscach i obiektach. Przypomniała, że najstarsza szkoła w Polsce, w Płocku, liczy już ponad 830 lat. W Pułtusku jest najdłuższy rynek w Europie. Nie brak też innych atrakcji turystycznych. Zapowiedziała, że 24 czerwca rozpocznie się kampania promocyjna regionu.

Niektóre ze specjałów tradycyjnej kuchni szlacheckiej Mazowsza można było degustować po konferencji. Ponadto przedstawiciele mediów krajowych i zagranicznych mogli dowiedzieć się w trakcie prezentacji oraz z przygotowanych materiałów, co ten region kraju ma jeszcze do zaoferowania turystom. M.in. ponad 1000 km szlaków turystyki rowerowej. 6 dużych akwenów dla amatorów turystyki wodnej.
A także 160 km mazowieckiego odcinka Narwi, znakomitego miejsca spływów, także nocnych o niezwykłym uroku. Jak również windsurfing na Wiśle i Jeziorze Zegrzyńskim. Mazowsze ma znakomite połączenia ze światem i innymi regionami kraju, a także wewnętrzne. Dwa zmodernizowane portu lotnicze w Warszawie i Modlinie z ponad 100 połączeniami.

Dotyczy to zarówno autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S7 i S8, jak również innych, np. nr 10. Podkreślono przy tym, że dojazd z Warszawy do głównych miast regionu położonych w różnych jego częściach zajmuje średnio około 2 godzin. Do innych atrakcji, zwłaszcza dla amatorów szybkich skoków adrenaliny, należą mazowieckie bezdroża z trasami leśnymi i przez torfowiska.
Są one prawdziwym wyzwaniem, a niekiedy nawet nie do pokonania nawet dla wytrawnych załóg i kierowców. Zaskoczeniem dla wielu może też być informacja, że na równinnym, płaskim Mazowszu są tereny i trasy dla rowerów górskich. Np. w Mazowieckim Parku Krajobrazowym pod Otwockiem, w Puszczach: Kampinoskiej i Kozienieckiej, czy w okolicach Ciechanowa. Jest więc w czym wybierać zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.
Zdjęcia autora