MAZOWSZE: „DISCOVER UNEXPECTED”, CZYLI JAK WARSZAWA I MAZOWSZE POTRAFIĄ ZASKOCZYĆ TURYSTÓW.

Pod tym hasłem Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowały konferencję prasową poświęconą prezentacji walorów i atrakcji turystycznych największego polskiego województwa. Jej celem było zachęcenie nie tylko mediów krajowych, ale również zagranicznych, których przedstawiciele tak licznie przyjechali do stolicy na europejskie mistrzostwa w piłce nożnej UEFA EURO 2012, do poznawania tego regionu kraju.
Ponadto przekazanie dziennikarzom, a za ich pośrednictwem czytelnikom, telewidzom i radiosłuchaczom, podstawowych informacji o tym regionie. Jego atrakcjach turystycznych, także unikalnych oraz propozycji wyjazdów poza Warszawę na Mazowsze.
W przyszłym tygodniu zorganizowane zostaną trzy prasowe wyjazdy studyjne. W region Jeziora Zegrzyńskiego – do Nieporętu, Serocka oraz Twierdzy Modlin. Do i w okolice Żelazowej Woli oraz do Żyrardowa. W pierwszym z nich zamierzam uczestniczyć, relacja z tych ciekawych miejsc ukaże się na łamach naszego portalu.
Podczas konferencji chcemy pokazać województwo mazowieckie – zapowiadała dyrektor MROT p. Anna Somorowska w piśmie zapraszającym – jako obszar, gdzie tradycja jest nowoczesna, a nowoczesność ma swoje źródło w przeszłości. Będzie to ciekawa prezentacja dualnego charakteru regionu umożliwiającego spędzenie czasu w sposób ciekawy i niezapomniany, zarówno amatorom różnych form aktywnego wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody, jak i miłośnikom polskiej historii i kultury, a także biznesmenom łączącym aktywność zawodową z potrzebą realizacji pasji i pełnego wykorzystania czasu wolnego.
Zgodnie z zapowiedzią, konferencja była krótka, ale ciekawa i treściwa. Marszałek województwa Adam Struzik przypomniał o wielokulturowości Mazowsza, a także, iż jest ono większe od niejednego kraju europejskiego. Starosta legionowski Jan Grabiec zaprezentował region Jeziora Zegrzyńskiego, Nieporęt oraz Jachrankę w której piłkarze greccy mają swoje Centrum Pobytowe w trakcie EURO 2012.
Podkreślił, że nad tym największym na Mazowszu jeziorze jest już dobra baza turystyczna. M. in. 3,5 tys. miejsc hotelowych – w tym 1,2 tys. w hotelach 4*, w przystaniach cumuje ponad tysiąc jachtów, są stadniny koni z których mogą korzystać ich miłośnicy itp.
Prezes zarządu MROT Jan Błoński zwrócił uwagę na szansę, jaką stanowi EURO 2012 dla zwiększenia zainteresowania cudzoziemców nie tylko Warszawą, ale także całym regionem mazowieckim. Poinformował też o tym, co przygotowano dla gości – m.in. sporo bezpłatnych wydawnictw informacyjnych w kilku językach. Okładki niektórych z nich reprodukujemy.
Dyr. Anna Somorowska mówiła o niezwykłości Mazowsza, licznych ciekawych na nim miejscach i obiektach. Przypomniała, że najstarsza szkoła w Polsce, w Płocku, liczy już ponad 830 lat. W Pułtusku jest najdłuższy rynek w Europie. Nie brak też innych atrakcji turystycznych. Zapowiedziała, że 24 czerwca rozpocznie się kampania promocyjna regionu.
Dyrektor Hotelu Zamku Dom Polonii w Pułtusku Jerzy Rosa opowiedział o bogactwie polskiej kuchni szlacheckiej, zwłaszcza XVII – XVIII w. wieku. O której wielu ludzi nic nie wie. A łączy ona elementy kuchni polskiej, włoskiej i francuskiej. Są w niej – mówił – potrawy oraz słodycze, których nie można spróbować nigdzie indziej.
Niektóre ze specjałów tradycyjnej kuchni szlacheckiej Mazowsza można było degustować po konferencji. Ponadto przedstawiciele mediów krajowych i zagranicznych mogli dowiedzieć się w trakcie prezentacji oraz z przygotowanych materiałów, co ten region kraju ma jeszcze do zaoferowania turystom. M.in. ponad 1000 km szlaków turystyki rowerowej. 6 dużych akwenów dla amatorów turystyki wodnej.
A także 160 km mazowieckiego odcinka Narwi, znakomitego miejsca spływów, także nocnych o niezwykłym uroku. Jak również windsurfing na Wiśle i Jeziorze Zegrzyńskim. Mazowsze ma znakomite połączenia ze światem i innymi regionami kraju, a także wewnętrzne. Dwa zmodernizowane portu lotnicze w Warszawie i Modlinie z ponad 100 połączeniami.
Liczne i regularne połączenia kolejowe, w tym lokalne rozwijane przez Koleje Mazowieckie. A przede wszystkim podstawową dla ruchu turystycznego, stale rozwijaną i modernizowaną sieć dróg krajowych, powiatowych i lokalnych. Umożliwiają one dotarcie do najciekawszych miejsc regionu. Bezpiecznie, szybko i ciekawie pod względem turystycznym.
Dotyczy to zarówno autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S7 i S8, jak również innych, np. nr 10. Podkreślono przy tym, że dojazd z Warszawy do głównych miast regionu położonych w różnych jego częściach zajmuje średnio około 2 godzin. Do innych atrakcji, zwłaszcza dla amatorów szybkich skoków adrenaliny, należą mazowieckie bezdroża z trasami leśnymi i przez torfowiska.
Są one prawdziwym wyzwaniem, a niekiedy nawet nie do pokonania nawet dla wytrawnych załóg i kierowców. Zaskoczeniem dla wielu może też być informacja, że na równinnym, płaskim Mazowszu są tereny i trasy dla rowerów górskich. Np. w Mazowieckim Parku Krajobrazowym pod Otwockiem, w Puszczach: Kampinoskiej i Kozienieckiej, czy w okolicach Ciechanowa. Jest więc w czym wybierać zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top