MALTA: CZYM OCZAROWUJE MIESZKAŃCÓW I TURYSTÓW ?

Wielu obcokrajowców przyjeżdżających „na chwilę” zostaje tu na dłużej. Miejscowi często emigrują za granicę, ale zawsze po jakimś czasie wracają. Wyspa pnie się w górę w rankingu najszczęśliwszych krajów świata.

Według najnowszego raportu World Happiness Report 2018 wyprzedziła kolejne 5 państw, zajmując 22 miejsce (Polska jest na 42 pozycji). Co sprawia, że Wyspy Maltańskie są jak magnes, który przyciąga zarówno turystów jak i jej mieszkańców? Niesamowita przyroda, malownicze krajobrazy i bogata kultura. Ale jest coś jeszcze.

 

Silne relacje międzyludzkie

 

Na Malcie panuje wyjątkowo silne poczucie wspólnoty i gościnności. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym posiadanie kilkudziesięciu wspólnych znajomych z obcą osobą na Facebooku nie należy do rzadkości. Wyspa jest na tyle mała, że w ulubionych miejscach spotykasz wciąż tych samych ludzi. Ponadto, śródziemnomorski styl życia ułatwia nawiązywanie nowych znajomości.

 

      Dobre życie

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na Malcie można spotkać albo wypoczywających turystów albo pracujących mieszkańców. Nic bardziej mylnego. Nawet najbardziej zapracowani mieszkańcy Wyspy znajdują czas na dobrą zabawę i cieszenie się życiem.

Przed pracą zawsze jest chwila na siłownię albo kąpiel w morzu, a wieczorem na kolację w gronie rodziny i przyjaciół. Dodatkowo, na tej małej wyspie wszystko jest w zasięgu ręki: rozrywka, życie nocne, kultura, przyroda. Czy coś więcej jest potrzebne do szczęścia?

 

Magiczne miejsca

 

5000 lat temu mieszkańcy wyspy stworzyli świątynie, które współcześnie są najstarszymi kamiennymi budowlami na Ziemi. Wiele z nich wzniesiono z wielkich bloków skalnych na planie przypominającym trójlistną koniczynę. Ich sposób budowy oraz przeznaczenie nadal nie są do końca znane.

Na wyspie znajdują się również bogate złoża kalcytu miodowego. Maltańczycy wierzą, że jest to minerał, który dodaje odwagi, zwiększa poczucie własnej wartości, wzmacnia koncentrację oraz zdolności przywódcze.

       

      Zdjęcia: Malta Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top