Goa, najmniejszy z indyjskich stanów, ma zaledwie 3702 km² powierzchni i około 1,5 miliona ludności, co stanowi przysłowiową kroplę w tym, już blisko 1,5 miliardowym kraju, zainteresowany jest jak najliczniejszymi przyjazdami turystów zagranicznych, w tym z Polski. Aby go promować, na roadshow do krajów Europy Środkowo–Wschodniej, wśród nich oczywiście także do Polski, przylecieli przedstawiciele tamtejszej turystyki wysokiego szczebla.
Dyrektorzy departamentów turystyki w rządzie Goa: Shri Suneel Anchipaka, Shri Rajesh Kale i Shri Pradeep Binnar oraz przedstawiciele tamtejszej branży turystycznej. Na prezentację potencjału turystycznego tego regionu w Warszawie dla polskiej branży turystycznej i prasy, na którą zaproszono również przedstawiciela naszego portalu, dołączyła do nich Jej Ekscelencja Pani Nagma M. Mallick, Ambasadorka Nadzwyczajna i Pełnomocna Indii w Polsce. Goście z subkontynentu indyjskiego przedstawili najważniejsze atrakcje turystyczne Goa, w tym unikalne doświadczenia, jakie oferuje ten region. Uczestniczyli też w interaktywnych dyskusjach z przedstawicielami polskiej branży turystycznej.
Całoroczna turystyka i bezpośrednie loty z Warszawy
„Chcemy zaprezentować bogactwo Goa jako kierunku podróży przez cały rok. Od dziewiczych plaż po ekoturystykę, dziedzictwo kulturowe, przygodę, turystykę ślubną i gastronomię – Goa oferuje coś dla każdego” – powiedział na spotkaniu Suneel Anchipaka, dyrektor ds. Rozwoju Turystyki Goa (GTDC). Stwierdził, że Goa z malowniczymi, białymi plażami, ciepłym klimatem i różnorodną ofertą wypoczynku, staje się jednym z ulubionych celów zimowych podróży Polaków. W 2024 roku linia lotnicza Enter Air uruchomiła nowe połączenie czarterowe z Warszawy do Goa, co znacząco ułatwia dotarcie tam.
Przypomnę, że Goa jest nie tylko najmniejszym stanem Indii, ale jedynym tamtejszym regionem subkontynentu, który nigdy nie był, tak jak inne, brytyjską kolonią. Ten położony na zachodnim wybrzeżu kraju, nad Morzem Arabskim – częścią Oceanu Indyjskiego, skrawek Indii położony jest około 500 km na południe od Mumbaju. W roku 1510 na przybrzeżnej części i wysepkach terytorium Goa Portugalczycy założyli faktorię handlową, a następnie przekształcili w swą kolonię. Którą dopiero w grudniu 1961 wojska Republiki Indii wyzwoliły i wcieliły do reszty kraju. Portugalia uznała Goa za część Indii w roku 1974, a w 1987 r. uzyskało ono status stanu indyjskiego.
Św. Franciszek Ksawery i chrystianizacja mieszkańców
Ważnym w historii Goa była chrystianizacja ludności, którą zapoczątkował, szczególnie w nim czczony, katolicki baskijsko–hiszpański misjonarz św. Franciszek Ksawery urodzony w roku 1506 na zamku Xavier w Królestwie Navarry, zmarły w 1552 r. na Shangchuan Dao w prowincji Jiangmen w Chinach. Jego szczątki początkowo złożone w kościele św. Pawła w Makau, w roku 1552 przeniesione zostały na Goa i znajdują się, w srebrnej trumnie i szklanym pojemniku, w jezuickiej bazylice Bom Jesus. Jednym z tamtejszych zabytków chrześcijańskich.
Goa dzieli się na dwa okręgi: Goa Północne ze stolicą w Panaji (zarazem stolicy stanu) i Goa południowe ze stolicą w Margao. Stare Goa w 1986 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w nim wiele kościołów, w tym katedra patriarchalna Se i wspomniana bazylika Bom Jesus. Oprócz nich dużym zainteresowaniem cieszą się i są celem zwiedzana świątynie hinduskie. Zwłaszcza trzy: Sri Manges, Santa Durgi oraz Najesz. Poza zabytkami, głównymi atrakcjami turystycznymi Goa są, w sumie 125 km długości, piaszczyste dziewicze plaże – główny cel przyjazdów cudzoziemców.
Parki narodowe i bogata oferta turystyczna
Ale także krajobrazy, lasy oraz wiele parków narodowych, wśród nich rezerwat ptaków Salim Ali. Wiele miejsc szczególnie polecanych turystom zaprezentowanych zostało przez goańskich gości multimedialnie w trakcie spotkania. Goa posiada bardzo dobrą bazę turystyczną rozwijaną od lat 60-tych XX wieku. I ciekawą ofertę także dla tych turystów, którym nie wystarcza wypoczynek na plażach nad oceanem. Np. turystykę aktywną, a nawet ekstremalną: rowerową, balonową, spływy na pontonach, penetrację jaskiń czy skoki na bungee.
Ekoturystykę, ze zwiedzaniem parków narodowych oraz rezerwatów flory i fauny, a jest ich tam sześć. Wyprawy romantyczne, ze ślubami w oryginalnej, egzotycznej scenerii. Przy czym w zróżnicowanych kategoriach cenowych. Bardzo polecana jest turystyka zdrowotna z ofertą ayurwedy, wellnes i SPA. Nie zawiodą się również amatorzy turystyki kulinarnej. Goańska kuchnia, zarówno tradycyjna indo-portugalska, jak i orientalna, wegetariańska czy wegańska jest, jak zapewniali goście pokazując na ekranie smakowicie wyglądające dania i potrawy, rajem dla smakoszy.
Folklor, rzemiosło artystyczne, turystyka filmowa i innowacje technologiczne
Godny uwagi jest tamtejszy folklor i możliwość poznawania miejscowej ludności oraz jej zwyczajów. Z tańcami, strojami narodowymi i regionalnymi itp. A także oglądania procesów wytwarzania rzemiosła artystycznego, zwłaszcza ceramiki, tkanin i instrumentów muzycznych. Oraz, oczywiście, kupowania tego, co się spodoba, również cenowo. Przedstawiono również propozycje turystyki filmowej: szlakami obiektów i miejsc w których kręcono popularne filmy i seriale telewizyjne. Nowością w tak egzotycznych krajach jest oferta poznawania różnorodnych innowacji technologicznych.
Wybór i możliwości interesującego spędzania czasu poza wylegiwaniem się na plażach i kąpielach morskich jest więc tam mnóstwo. Po prezentacji oferty turystycznej i obejrzeniu filmów promocyjnych, odbył się quiz z pytaniami na różne tematy dotyczące Goa i tamtejszej turystyki, z drobnymi upominkami dla tych uczestników spotkania, którzy poprawnie odpowiedzieli na nie jako pierwsi. Był też czas na rozmowy przedstawicieli polskiej i goańskiej branży turystycznej. Cały ciekawy program prezentacji Goa i tamtejszych atrakcji turystycznych zakończyła kolacja.
Zdjęcia autora