Ten najdalej na zachód wysunięty kraj kontynentu europejskiego, rozciągnięty z północy na południe wzdłuż Atlantyku i z wyspami na nim, ponad trzykrotnie mniejszy – ma tylko 92,152 km² powierzchni, i podobnie w przypadku ludności – 10,5 mln, jest w ostatnich latach popularnym celem wyjazdów polskich turystów. Ale chętnie będzie przyjmować nas jeszcze więcej.
Life in flight: Odkryj świat z TAP AIR Portugal
Najwygodniej i najszybciej można dostać się tam z Polski oczywiście samolotami. Zarówno narodowych przewoźników: PLL Lot i TAP AIR Portugal, jak i tanich linii lotniczych. Przy czym nie tylko z Warszawy do również stołecznej Lizbony, ale również, zwłaszcza w letnim sezonie, z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia do portugalskich miast: Faro, Funchal, Porto i Terceiry. Szczegóły znaleźć można w Internecie. Linie lotnicze i branże turystyczne obu krajów zainteresowane są oczywiście, żeby pasażerów i turystów było jak najwięcej.
W Warszawie pod hasłem „Life in flight: Odkryj świat z TAP AIR Portugal” odbyło się spotkanie przedstawicielstwa tych linii w Polsce oraz turystycznego Visit Portugal z przedstawicielami polskich biur podróży, tour operatorów i mediów, na które zaproszono również przedstawiciela naszego portalu.
W programie znalazła się prezentacja najważniejszych atrakcji turystycznych Portugalii, dosyć szczegółowa jej narodowej linii lotniczej, a także degustacja portugalskich win i przysmaków. Uczestnicy mogli podczas multimedialnej prezentacji usłyszeć i zobaczyć na ekranie to, co przedstawiciele portugalskiej turystyki uważają za jej najważniejsze atuty.
Od regionu Porto do Alentejo
Zaprezentowano je w kolejności regionów, od położonego najdalej na północy atlantyckiego wybrzeża, portowego i historycznego Porto. Wspominając również o zabytkach nie tylko tego miasta, ale również ponad 200-tysięcznego Braga i innych historycznych, Dolinie rzeki Duoro, Szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba oraz ośrodku produkcji słynnego wina porto – Vila Nova de Gaia i innych tamtejszych winach. W centralnej Portugalii (Centro de Portugal) nie zabrakło tamtejszych najsłynniejszych zabytków, zwłaszcza sakralnych: Alocobaça, Batalha, Coimbra i Tomar, pielgrzymkowej Fátimy, górskiego pasma Serra de Estrella i, oczywiście, nad oceanicznych plaż i miejsc do surfowania.
Głównym magnesem przyciągającym zwłaszcza turystów zainteresowanych poznawaniem zabytków, była prezentowana stołeczna Lizbona oraz miejsc w jej okolicach: Sinitry i Wybrzeży Estoril i Caparica. Chociaż zaskoczyło mnie pominięcie bardzo popularnego, najdalej wysuniętego na zachód punktu kontynentu europejskiego, przylądka Cabo da Roca i tamtejszej latarni morskiej. Piękne dyplomy z dotarcia do których wiszą w niejednym polskim domu. Mniej chyba w Polsce znany jest region Alentejo. Z tamtejszymi krajobrazami, etnoturystyką, warownymi miasteczkami i zamkami oraz wybrzeżem, zwłaszcza Costa Vicentina.
Algarve, golf, turystyka religijna, kuchnia i wina
Natomiast szczególnie ulubionym przez polskich turystów portugalskim regionem jest Algarve. Tamtejsze miejscowości: Faro, Lagos, Sagres i Tavira, plaże i ocean z bogatą ofertą sportów wodnych. A także formacje skalne, z których jedna z najpiękniejszych pokazana na ekranie wzbudziła zachwyt uczestników spotkania. Nie zabrakło w tej prezentacji oczywiście słynnych portugalskich wysp na Atlantyku, zaliczanych już do kontynentu afrykańskiego: składającego się z 9 wysp archipelagu Azory z ich piękną i bujną przyrodą oraz Madery z łagodnym klimatem i szlakami górskimi oraz pobliską maleńką wysepką Porto Santo.
Ale nie tylko te regiony i ich atrakcje promują Portugalczycy. Również osobno istniejące tam 91 pola golfowe, których największa koncentracja – 45% znajduje się w Algarve i 18% w okolicach Lizbony. Obok nich turystykę religijną, zwłaszcza pielgrzymkową do Fatimy i Bragi oraz Szlak św. Jakuba. Magnesami przyciągającymi do Portugalii amatorów dobrego jedzenia jest również tamtejsza kuchnia z bogactwem ryb i owoców morza, osobno bacalhau – narodową potrawą z dorsza i porco preto – dania z czarnych świń. Oraz, dodam, bo szczególnie mi tam smakowały, wieprzowe szynki długo suszone w przewiewnych pomieszczeniach, krojone w aż prześwitujące cieniutkie plasterki. I jagnięcina, baranina czy desery. No i wina. Najsłynniejsze regionalne porto i madera, ale również z winnic w innych częściach kraju: białe, różowe, czerwone i… zielone.
Prezentacja TAP AIR Portugal
Drugą częścią spotkania była prezentacja TAP AIR Portugal. Przytoczę z niej kilka danych. W 2024 r. przewiozły one 15,9 mln pasażerów i 92 tys. ton ładunków cargo. Obsługują 80 kierunków, mają nowoczesną, chociaż bardzo zróżnicowaną flotę samolotów oraz „są obserwowane” przez 2,5 miliona osób w mediach społecznościowych. TAP latają do wielu miast w Europie, są bardzo ważnym przewoźnikiem na trasach do Brazylii i Wenezueli. Latają również do USA – właśnie ogłosiły nowe połączenia z Lizbony do Los Angeles i z Porto do Bostonu. Ponadto do Kanady, Meksyku i 13 portów lotniczych w Afryce.
Szczycą się członkostwem, od 2005 roku, w Star Alians oraz otrzymanymi od 2009 roku licznymi, aż 51, znaczącymi nagrodami World Travel Awards. M.in. Czołowych na świecie linii lotniczych do Afryki od roku 2014, także w latach 2023 i 2024. Podobnie do Ameryki Południowej, również do br. Podczas prezentacji linii przedstawiono również szczegółowo jej flotę, wyposażenie i wnętrza samolotów, zwłaszcza w klasie biznes, posiłki na pokładzie itp. A także aktualną siatkę połączeń z poszczególnymi portami lotniczymi i wiele innych informacji. Po obu prezentacjach oraz wylosowaniu dwu upominków dla uczestników spotkania, odbyła się, jak już wspomniałem, degustacja portugalskich win i przysmaków.
Zdjęcia z prezentacji autora