HISZPANIA: LA FERIA DE CÓRDOBA

Najwięcej świąt religijnych i towarzyszących im fiest organizowanych z rozmachem w typowo andaluzyjskim stylu odbywa się w Kordobie w maju. W tym czasie ulice wypełniają się ludźmi, tańcem i śpiewem do muzyki sevillany i flamenco. 19 maja miasto przeżywać będzie kulminację wszystkich majowych fiest wraz z obchodami najważniejszej z nich, „La Feria de Córdoba”. Przez cały tydzień w portowej dzielnicy El Arenal setki mieszkańców i turystów będą się bawić do białego rana.

Hiszpańskie majowe święta są dla turystów nie tylko idealnym pretekstem do hucznej zabawy, ale również doskonałym momentem na poznanie barwnej i różnorodnej kultury Andaluzji, widocznej w tradycyjnych strojach, w obyczajach i odzwierciedlających się w języku. Inauguracją majowych fiest jest organizowany od prawie wieku lokalny konkurs „Patios de Córdoba” na najpiękniej udekorowane i zakwiecone patio.

Jego tradycja sięga czasów rzymskich, gdy ze względu na suchy i gorący klimat Kordoby domy budowano wokół dużego wewnętrznego podwórka ze studnią zbierającą deszczówkę. Z czasem muzułmanie wzbogacili patia o przynoszące cień i ochłodę roślinne dekoracje. Te urocze dziedzińce na ogół są miejscem odpoczynku, jednak podczas święta stają się prawdziwą atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i turystów przyjeżdzających ze wszystkich zakątków Hiszpanii i świata.

W dniach trwania festiwalu nawet prywatne domy otwierają swoje patia na widok publiczny. Aby zwiedzić najładniejsze z nich najlepiej sprawdzić rano na stronach internetowych lub w punktach informacji turystycznej plan miasta z zaznaczonymi patiami biorącymi udział w konkursie. Najpopularniejsze z nich znajdują się przy osławionych zabytkach, najczęściej miejscach kultu religijnego, takich jak katedry „Santa Isabel de los Ángeles”, „Las Capuchinas” czy „Santa María” lub „Santa Cruz”.

Tradycyjnie przystrojone dziedzińce pełne ozdobnych donic i świec wywierają ogromne wrażenie. Cały efekt dodatkowo potęgują dekoracyjne klatki ze śpiewającymi ptakami, mnogość kolorowych kwiatów i ich urzekający zapach, który niemal hipnotyzuje. Co ciekawe, w Kordobie zostało nawet powołane Stowarzyszenie Miłośników Patiów, które aż do lipca oprowadza turystów po najpiękniejszych, zwycięskich w konkursie patiach.

Jednak najważniejszym wydarzeniem w Kordobie jest „Feria de Córdoba”, która zamyka majowy okres świętowania w mieście. W tym roku święto ku czci Matki Boskiej Zdrowia nazywane również „Feria de Nuestra Señora de la Salud”, obchodzone będzie między 19 a 26 maja. Wydarzenie upamiętnia rok 1285, w którym Kordoba uzyskała przywilej organizowania targów bydła.

Podczas festynu najbardziej charakterystyczną atrakcją są liczne „casetas”, czyli drewniane domki lub namioty rozstawiane na placu targów w charakterystycznym kształcie wachlarza, usytuowanego w portowej dzielnicy El Arenal. Wydarzenie oficjalnie rozpoczyna się w sobotę o północy pokazem sztucznych ogni i widowiskową iluminacją prowadzącej na teren „Ferii” bramy głównej (tzw. „Portada”). Jednak sam teren targów z mnóstwem atrakcji jest już dostępny dla festujących od godziny 13:00.

Turyści z powodzeniem mogą dotrzeć tam dorożką i do woli próbować wielu przysmaków aromatycznej kuchni, takich jak krem „salmorejo”, będący lokalną odmianą chłodnika z pomidorów, czy smażone na oliwie z oliwek rolady z mięsa wołowego, szynki i sera zwane „flamenquín”. Podczas targów warto zobaczyć tradycyjny konkurs plakatów, którego historia sięga niemal 100 lat i wybrać się na jedną z wielu walk byków, które w tym okresie uświetniają występy najsławniejszych w Hiszpanii torreadorów.

„Feria de Córdoba” jest jednak przede wszystkim okazją do hucznej zabawy w rytmie sevillany i flamenco, spotkań z rodziną i znajomymi, a także celebrowania lokalnej kultury. Kolorowe fiesty majowe to tylko część andaluzyjskiej codzienności. Bogata i burzliwa historia regionu odzwierciedla się w jej kulturze i sztuce, architekturze, muzyce, obyczajach i mentalności Andaluzyjczyków.

Wielu turystów przyjeżdża do Andaluzji właśnie w maju, aby uczestniczyć w najważniejszych świętach i zobaczyć na własne oczy ten niesamowity spektakl. W maju 2011 roku prowincję Kordoba odwiedziło prawie 112 tysięcy turystów, z czego ponad połowę stanowili Hiszpanie, a resztę przyjezdni z całego świata. To absolutny rekord pod kątem liczby turystów, jaką zarejestrowały władze prowincji do tej pory, o przeszło 13% więcej niż w 2010 roku.

Miasto liczy, że w maju 2012r. uda się pobić zeszłoroczny wynik. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów wiele szkół językowych działających w regionie organizuje w tym czasie specjalne zajęcia praktyczne połączone z uczestnictwem w poszczególnych świętach, dzięki którym kursanci mogą jeszcze lepiej zrozumieć istotę barwnej kultury andaluzyjskiej.

Na stronie HiszpanskiwAndaluzji.pl można znaleźć aktualny kalendarz świąt i dowiedzieć się co, gdzie i kiedy warto zobaczyć. Co ważniejsze, strona jest skarbnicą wiedzy dla wszystkich, którzy chcieliby zorganizować sobie wyjazd do Andaluzji na własną rękę bez pośredników. W dzisiejszych czasach turyści coraz częściej pragną wykorzystać wakacyjny urlop już nie tylko na leniwy odpoczynek.

Dlatego turystyka językowa, umożliwiająca połączenie wielu aktywności: nauki języka, zwiedzania i poznawania innej kultury, a przy tym realizowania swoich pasji i zainteresowań, cieszy się coraz większą popularnością. Warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i podczas wakacji w Andaluzji, doświadczać tamtejszej kultury i obyczajów uczestnicząc w lokalnych świętach i ucząc się języka.

Zdjęcia: Extenda

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top