GRECJA: KRAJ BOGÓW I LUDZI

Grecja jest ojczyzną naszej kultury, krajem tysięcy wysp, pięknego morza i wielu innych wspaniałych atrakcji.

 

Ateny, nazwane tak na cześć greckiej bogini mądrości, to tętniąca życiem metropolia. Turyści przyjeżdżają tu, żeby zobaczyć sławny Akropol z Partenonem, Erechtejonem i świątynią Nike, zwiedzić fantastyczne muzeum archeologiczne i zjeść kolację w tawernie na Place. Niektórzy odwiedzają jeszcze Agorę, a co bardziej ambitni – antyczny cmentarz Keramejkos i olimpijski stadion Kalimarmaro, zbudowany z białego marmuru pentelickiego według antycznego wzorca. I… jak najszybciej opuszczają rozgrzane i zatłoczone miasto podążając na Peloponez lub wyspy.

Tymczasem w Atenach jest jeszcze ponad 30 ciekawych muzeów, w tym kilka bardzo interesujących, m.in. Muzeum Wojny, Muzeum Teatru Greckiego czy greckich instrumentów ludowych albo ateńskie Centrum Sztuki i Tradycji z ciekawą kolekcją ludowych strojów i ceramiki. Wspaniałe eksponaty greckiej sztuki i rzemiosła – biżuterię, pamiątki historyczne, hafty i obrazy – można podziwiać w Muzeum Benakisa. Turyści zainteresowani historią na pewno będą usatysfakcjonowani wizytą w Narodowym Muzeum Historycznym w pobliżu placu Syntagma, przy którym trzeba zobaczyć żołnierzy gwardii narodowej (evzones) w charakterystycznych XIX-wiecznych strojach składających się z białych spódniczek i podkutych drewniaków z czerwonymi pomponami, pełniących wartę honorową przy grobie nieznanego żołnierza przed dawnym pałacem królewskim, obecnie parlamentem.

Jednym z najbardziej nastrojowych miejsc w okolicy Aten jest przylądek Sunion, strzegący wejścia do Zatoki Sarońskiej. Na wyniosłym cyplu wzniesiono niegdyś świątynię boga mórz Posejdona, której imponująca kolumnada zachowała się do dziś. Zachód słońca na przylądku Sunion należy do najbardziej malowniczych w całej Grecji.

Wyspa miodu, wina i oliwy

Wypoczynek na Krecie – wyspie pachnącej miodem i tymiankiem – to jeden z ciekawszych pomysłów na urlop. Ta największa z greckich wysp zachwyca zadziwiającą różnorodnością krajobrazów i łagodnym śródziemnomorskim klimatem. Poza pięknymi plażami są tu wysokie wapienne góry z głębokimi wąwozami, fascynująca kultura i mnóstwo zabytków. Wyspa jest kolebką najstarszej cywilizacji w Europie. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły legendy o królu Minosie i Minotaurze, po odkryciu w Knossos wielkiego pałacu przypominającego mityczny labirynt. Kultura minojska rozkwitła na Krecie 4500 lat temu. Na wyspie, będącej wówczas centrum morskiego handlu, powstawały wspaniałe miasta i pałace.

Piękne dzieła sztuki pochodzące z tego okresu możemy oglądać w muzeum archeologicznym w Heraklionie. Fascynujące są zwłaszcza piękne freski oraz ceramiczny dysk z Fajstos z tajemniczym napisem, którego mimo wielu prób do dziś nie udało się odczytać. Północne wybrzeże Krety ma mnóstwo zabytków i najpiękniejsze plaże. Ponad Heraklionem wznosi się wenecka twierdza, z której murów widać miasto i port. W kawiarenkach skupionych wokół fontanny Morosini gromadzą się turyści z całego świata. Na targu, na straganach, pod kolorowymi markizami piętrzą się soczyste owoce i warzywa. Poza stołecznym Heraklionem warto odwiedzić malowniczą Chanię – dawną stolicę wyspy z ładnym portem weneckim,

Rethymnon dysponujący antycznym rodowodem i potężną twierdzą wzniesioną przez Wenecjan, którzy przez 400 lat rządzili wyspą, a także urocze miasteczka Hersonissos i Malia. Prawie wszędzie, mimo dużego ruchu turystycznego, udało się zachować atmosferę typową dla dawnej Krety. Kwitnący kurort Agios Nikolaos, którego centrum zajmuje port oraz głębokie jezioro Wulismeni (Bezdenne), położony jest nad piękną zatoką Mirabello. Tutejsze muzeum archeologiczne ma w zbiorach kamienne wazy, złotą biżuterię, kolekcję ceramiki. Jednym z niezwykłych eksponatów jest czaszka mężczyzny ze złotym wieńcem laurowym oraz srebrną monetą przeznaczoną na opłatę za przeprawę przez Styks – mityczną rzekę umarłych.

Z Agios Nikolaos można się wybrać do pobliskiego miasteczka Kritsa z XIII-wiecznym kościółkiem Panagia Kera z pięknymi freskami. Latem główna ulica zastawiona jest kramami z koronkami i haftowanymi serwetami, wyrabianymi przez miejscowe kobiety. Jadąc dalej w góry, dotrzemy na przepiękny płaskowyż Lasithi otoczony wapiennymi górami Dikte. Ta żyzna wyżyna z mnóstwem wiatraków (niegdyś było ich tu 10 000) rzadko odwiedzana jest przez naszych turystów. Z wioski Psychro stroma ścieżka prowadzi do słynnej Groty Diktejskiej ze wspaniałą szatą naciekową, gdzie według greckiej mitologii urodził się Zeus i wychowywał się, karmiony mlekiem kozy Amaltei.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top