FRANCJA: WYSTAWA GOŚCIE WERSALU 1682-1789

Pałac w Wersalu i Metropolitan Museum of Art połączyły siły, żeby zorganizować wystawę Goście Wersalu 1682-1789. Jest ona prezentowana najpierw – do 25 lutego 2018 r. w Wersalu, a później, od 9 kwietnia do 29 lipca 2018 roku, w Nowym Jorku.

 

Wersal, z prawie 10 milionami gości rocznie, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie. Pałac i ogrody wersalskie przyciągają zainteresowanych już od czasów gdy domek myśliwski Ludwika XIII został zamieniony, z polecenia Ludwika XIV, w jedną z najświetniejszych rezydencji w Europie, zgodnie z życzeniem króla, otwartą dla wszystkich. Podróżnicy francuscy i zagraniczni, książęta i ambasadorowie, artyści, pisarze i filozofowie, architekci i uczeni, wszyscy przyjeżdżali do kosmopolitycznego Wersalu.

 

Podczas gdy niektórzy odwiedzali Pałac by zobaczyć króla lub by cieszyć się jego względami, inni robili to w celach ściśle dyplomatycznych. Od ambasadora Syjamu w 1686 do dyplomaty z indyjskiego królestwa Mysuru w 1788, przedstawiciele wszystkich kontynentów odwiedzili Wersal. Każda wizyta stanowiła okazję do podziwiania różnorodnych strojów narodowych, a także oryginalnych darów dla króla. Gazety i czasopisma literackie udokumentowały najważniejszych gości oraz przyjęcia wydawane na ich cześć.

Wystawa

Pierwsza wystawa poświęcona temu tematowi ukazuje znamienitych gości z okresu od drugiej połowy XVII wieku aż do Rewolucji Francuskiej, za pomocą ponad 300 eksponatów. Mieszając portrety i popiersia, stroje dworskie, przewodniki turystyczne, gobeliny, porcelanę z Sèvres i Miśni, zbroje paradne oraz tabakiery, ekspozycja ukazuje to, co widzieli zwiedzający przyjeżdżając do Wersalu. Jakie czekało ich przyjęcie? Jakie były ich odczucia? Jakie podarunki przywozili? W ten sposób zwiedzający zobaczą Pałac oczami swoich historycznych poprzedników.

Adres: Pałac w Wersalu, Place d’Armes, 78000 Versailles

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top