FRANCJA: WYSTAWA BYĆ NOWOCZESNYM – MoMA W PARYŻU

Fondation Louis Vuitton prezentuje od 11 października 2017 do 5 marca 2018, w budynku zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego, wybór 200 prac nakreślających rolę nowojorskiego muzeum jako kolekcjonera. Wybór 200 trans dyscyplinarnych prac, pochodzących z 6 różnych departamentów MoMY zajmuje całą powierzchnię budynku Fondation. Zorganizowana wspólnie z MoMĄ wystawa prezentuje malarstwo, rzeźbę, ryciny, fotografie, filmy, prace w technologii cyfrowej, sztukę performance, przedmioty z architektury i designu, ukazując różne oblicza nowojorskiego muzeum, gromadzącego łącznie blisko 200 tys. dzieł! Misją MoMY według jej dyrektora Glenna D. Lowry’ego jest „pomóc jak największej liczbie zwiedzających docenić i zrozumieć sztukę współczesną”.

 

Na wystawie można zobaczyć prace takich artystów jak Cézanne, Calder, Picasso, Duchamp, Beckmann, Klimt, Kirchner, Kusama, Magritte, Hopper, Pollock, Brancusi, Signac czy Warhol… „Być nowoczesnym” nakreśla historię kolekcji muzeum utworzonego w 1929 roku, poprzez wachlarz dzieł nabytych od pierwszych wielkich ruchów sztuki nowoczesnej do najnowszych prac w technologii cyfrowej, mijając po drodze minimalizm i pop art.

Wystawa prezentuje też 176 emoji narysowanych przez Shigetaka Kurita. Niektóre prace z MoMY zostaną pokazane w Paryżu po raz pierwszy. Wystawa stanowi także okazję do odkrycia samej architektury budynku i designu Fondation Louis Vuitton, który prezentuje prace w wyjątkowy sposób dzięki wspaniałemu oświetleniu.

Zdjęcie: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top