ETIOPIA: RUSZAJĄ BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIA DO ADDIS ABEBY

Członkowie plemienia Mursi
Plemię Mursi, C Andrzej Zarzecki

Etiopian Airlines, czołowy afrykański przewoźnik, wprowadził do swojego rozkładu bezpośrednie połączenie z Polski na kontynent afrykański.

Loty z Lotniska Chopina w Warszawie do stolicy Etiopii, Addis Abeby, będą odbywały się się cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Powroty są planowane na poniedziałki, wtorki, czwartki i soboty. Należy pamiętać, że nowe połączenie obejmuje międzylądowanie w Atenach. Lot z Warszawy do Addis Abeby trwa prawie dziewięć godzin, z około godzinnym postojem w stolicy Grecji. Samoloty Etiopian Airlines startują z Warszawy o 21:00, lądując na lotnisku Bole w Addis Abebie następnego dnia o 6:55 czasu lokalnego. Całkowity czas podróży wynosi 8 godzin i 55 minut, co stanowi niewielką różnicę w porównaniu z lotem z przesiadką w Wiedniu, który trwa 9 godzin i 20 minut. W przypadku korzystniejszej oferty cenowej warto rozważyć lot z międzylądowaniem.

Pustynia Danakil w Etiopii
Pustynia Danakil w Etiopii, C Andrzej Zarzecki

Wytrwali poszukiwacze lotniczych okazji cenowych wiedzą, że zawsze warto sprawdzać wszystkie warianty podróży. Inną interesującą możliwością przelotu do Etiopii są linie lotnicze Turkish Airlines przez Stambuł, latają one zarówno z Warszawy, jak i z Krakowa. Druga opcja może być korzystniejsza komunikacyjnie i cenowo, szczególnie dla podróżujących z południa kraju. Istnieje również wariant „berliński”, często bardzo tani, zwłaszcza przy skorzystaniu z EgyptAir przez Kair. Niektórzy docierają do Addis Abeby przez Dubaj lub nawet przez Budapeszt z przesiadką w Kairze. Opcji jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie.

Uruchomienie przez Ethiopian Airlines bezpośrednich lotów z Warszawy do Addis Abeby zwiększyło zainteresowanie podróżami do Etiopii. Biuro podróży Timeless Ethiopia, z którym od lat jestem zaprzyjaźniony, otrzymuje wiele zapytań od turystów indywidualnych, pragnących jednak podróżować w grupie. Wynika to zazwyczaj z bardziej przystępnych cen gdy podróżuję więcej osób oraz potrzeby przewodnika mówiącego po polsku. Dlatego, we współpracy z tym touroperatorem, przygotowałem programy uwzględniające te wymagania.

Kościół św. Jerzego w Lalibeli
Kościół św. Jerzego w Lalibeli, C Andrzej Zarzecki

Jako przewodnik będę towarzyszył każdej wyprawie, prowadzę grupy do Etiopii od ponad 25 lat. Liczba moich wizyt tam jest już niepoliczalna. Często spędzałem na Wyżynie Abisyńskiej więcej dni w roku niż w domu. Będę podróżował z każdą grupą.

Jesienny wyjazd do Etiopii pomoże mi przekazać środki na pomoc dla mieszkańców okolic Lalibeli, zebrane przez Fundację Abisynia.

Jak wspomniałem, organizatorem wypraw jest etiopskie biuro podróży Timeless Ethiopia, z siedzibą w Addis Abebie. Wyprawy zaczynają się po przylocie na lotnisko Bole w Addis Abebie. Do Etiopii trzeba dolecieć samodzielnie. Jest duże prawdopodobieństwo, że będę podróżował z Warszawy na początku imprezy, ale nie mogę tego zagwarantować w 100%.

Ceremonia Skoków przez Byki
Ceremonia „Skoków Przez Byki”, C Andrzej Zarzecki

Gdyby ktoś chciał przylecieć do Addis Abeby wcześniej lub zostać po zakończeniu imprezy, proponujemy dodatkowe noclegi ze śniadaniem w naszym hotelu Heyday.

Poniżej znajdują się programy wyjazdów w listopadzie 2024 roku ze ściśle określonymi datami. Trasy obejmują: Pustynię Danakil z trekkingiem na czynny wulkan Erta Ale, historyczną północ Etiopii, w tym ponownie dostępny Tigraj wraz z regionem Geraltha, słynnym z podniebnych świątyń takich jak Abune Yemata, Dolinę Omo z jej egzotycznymi plemionami oraz Góry Bale z największą w Etiopii populacją endemicznego wilka abisyńskiego. Możliwe jest uzupełnienie ich o trekking w Górach Semien lub podróż do Hararu – to już na indywidualne zapytania.

Plemię Arbore
Plemię Arbore, C Andrzej Zarzecki

Uprzedzając pytania, informuję, że podróże po prowincji Amhara (Bahyr Dar, Gonder, Lalibela) samochodem lub busem nie są możliwe. Nie jest również możliwe przejechanie z Amhary do Tigrai. Dlatego, jeśli ktoś proponuje zwiedzanie północnej Etiopii drogą lądową, oznacza to, że nie ma najmniejszego pojęcia o sytuacji w tym kraju.

Programy wypraw do Etiopii:

Depresja Danakil

Historyczna Północ Etiopii

Dolina Rzeki Omo i Góry Bale

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Danakil, Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top