CZECHY: ZAMKI I PAŁACE INAUGURUJĄ SEZON 2022

Czeskie zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków (NPU) szykują się do otwarcia pierwszego po dwóch latach sezonu bez obostrzeń covidowych. Na turystów czeka wiele nowości.

 

W pałacu Uherčice nieopodal Znojma od końca kwietnia zostanie udostępniona nowa trasa zwiedzania, w ramach której goście po raz pierwszy od otwarcia obiektu w latach 90. XX wieku zobaczą odrestaurowane pomieszczenia w północnym skrzydle.

Nowe trasy czekają na gości w pałacu Opočno (30 km od Kudowy-Zdroju), należącym do najpiękniejszych renesansowych budowli w Czechach.

Goście zwiedzą eleganckie sale reprezentacyjne, galerię obrazów, kolekcję broni, egzotycznych eksponatów etnograficznych i trofeów myśliwskich z Afryki i Ameryki, pochodzących ze zbiorów ostatnich właścicieli pałacu, rodziny Colloredo-Mannsfeldów.

Pałac Náměšť nad Oslavou (około 50 km na zachód od Brna) szykuje nową, dłuższą trasę zwiedzania i wystawę wielkowymiarowych gobelinów z czasów od renesansu do XIX wieku. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Był siedzibą rodów Žerotínów, następnie Werdenbergów, Kuffsteinów i Haugwitzów. Na turystów czekają bogato wyposażone wnętrza kaplicy pałacowej, biblioteki, salonów reprezentacyjnych i prywatnych apartamentów właścicieli pałacu.

Na początku sezonu w pałacu Červené Poříčí (30 km na południe od Pilzna) zostanie otwarta nowa wystawa poświęcona wychowaniu młodych szlachciców w XIX wieku. Pałac zbudowano w 1611 roku na miejscu pierwotnej twierdzy. Należy do najpiękniejszych renesansowych budowli regionu pilzneńskiego.

W nadchodzącym sezonie na turystów czeka odrestaurowany teren zamku Šternberk (nieopodal Ołomuńca), włącznie z parkiem. Pod koniec 2022 roku planowane jest zakończenie prac restauratorskich na zamku Karlštejn. Ukończona zostanie również renowacja wspaniałej sali teatralnej w pałacu Jeżerzi (północno-zachodnie Czechy), w której koncertowali Beethoven i Haydn.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top