CZECHY: WINO ŚWIĘTOMARCIŃSKIE

Degustacja młodych win należy do tradycyjnych rytuałów miłośników wina. Próbowanie pierwszych młodych win, od dawien dawna w Czechach rozpoczynano na św. Marcina. Podobnie jak Francuzi piją swoje Beaujolais Nouveau, Czesi od 11 listopada piją młode wino świętomarcińskie.

 

Wina te są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i mogą zawierać małe ilości dwutlenku węgla. Podaje się je z tradycyjnymi, regionalnymi potrawami. Wino czerwone do pieczonej gęsi z czerwoną i białą kapustą, knedlikiem i placuszkami ziemniaczanymi.

 

 

Do białego i różowego znawcy polecają pieczonego kurczaka z nadzieniem. Młode wina sprzedawane są do świąt Bożego Narodzenia. Ich wprowadzaniu towarzyszą barwne imprezy folklorystyczne:

 

Karlsztejn (okolice Pragi) 11.11.2010 zapraszamy do restauracji U Janů, gdzie będzie można skosztować win świętomarcińskich i tradycyjnych przysmaków. Uroczyste otwarcie butelek – o godzinie 11. (www.hradkarlstejn.cz)

 

Mikulov (Morawy Południowe) Na wspaniałe wino i niezwykłe przeżycia kulinarne zaprasza Mikulov 12.11.2010 (www.mikulov.cz )

 

Brno (Morawy Południowe) Tradycyjnie już na św. Marcina 11.11.2010 odbędzie się na rynku w Brnie impreza winiarska. Pierwsze butelki otwarte zostaną o godz. 11. Na gości czeka degustacja 100 próbek świętomarcińskiego wina. (www.jizni-morava.cz)

 

Kutna Hora (okolice Pragi) Piwnice winne Kutná Hora zapraszają 11.11.2010 na degustację rocznika 2010. (www.kutnahora.cz )

 

Praga, Ogród Botaniczny Troja Pierwsze butelki świętomarcińskiego otwarte 11.11.2010 o godz. 11. (http://www.botanicka.cz)

 

Valtice (Morawy Południowe) Morawska stolica wina zaprasza na imprezę winiarską 13.11.2010. Na gości czeka degustacja młodych win z Valtic i okolic, dobre jedzenie i zabawa (www.hlavnimestovina.cz)

 

Zamek Zbiroh (okolice Pragi) 13.11.2010 – Poświęcenie win świętomarcińskich na zamku Zbiroh w sobotę od godz. 11 do 18. Imprezie towarzyszy bogaty program, w karczmie zamkowej do wina serwowana będzie świętomarcińska gęś. (http://www.zbiroh.com/)

 

Zamek Loučeň (okolice Pragi) zaprasza 13-14.11.2010 na młode wino, upieczoną na złoty kolor marcińską gęś, marcińskie rogaliki i inne smakołyki. (http://www.zamekloucen.cz) Więcej informacji: www.wineofczechrepublic.cz 02.11.2010

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top