DOMINIKANA: SANTO DOMINGO

Proszę sobie wyobrazić miasto, w którym czuć oddech historii i równocześnie nieposkromiony temperament. W przenośni można by tak określić stolicę Republiki Dominikańskiej, czarowne Santo Domingo.

 

Jest rzeczą niemal nie do pomyślenia zwiedzić Republikę Dominikańską bez przynajmniej krótkiego przystanku w pulsującej życiem stolicy, Santo Domingo.

 

Republika Dominikańska znana jest głównie ze swych przepięknych białych plaży i lazurowego morza. Połączenie dziewiczych plaży z wyjątkowym morzem nie ma konkurencji nigdzie w świecie.

 

 

Republika Dominikańska to jednak nie tylko cel wypraw na plażę, ale także kraj o bogatej historii, a Santo Domingo jest tego najlepszym przykładem. Miasto założone zostało w roku 1498 przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartłomieja jako pierwsze w Nowym Świecie.

 

Stolica Republiki Dominikańskiej jest wprawdzie najstarszym miastem na Karaibach, jest jednak także najżywszą perłą tego przepięknego regionu, gdzie mieszka ponad 3 miliony ludzi. A gdzie znajduje się to przepiękne miasto? Santo Domingo leży na południu Republiki Dominikańskiej i jest łatwo dostępne z każdego rejonu turystycznego.

 

Sercem Santo Domingo jest tzw. „Zona Colonial“, gdzie rozpoczęła się historia tego czarownego miasta. Przepiękne ulice, po których chodzili Krzysztof Kolumb czy Francis Drake, muzea, kościoły i zabytki historii czekają na zwiedzających. Do budowy miasta przyczynił się walnie właśnie brat Krzysztofa Kolumba, Bartłomiej i jego syn Diego.

 

Jedną z najpiękniejszych budowli zabytkowego centrum oraz całego Santo Domingo jest katedra zwana Cathedral Basilica Santa Maria la Menor, pod którą kamień węgielny położył Diego Kolumb w roku 1514. W roku 1542 katedra została wyświęcona przez papieża Pawła III, zyskując rangę pierwszej katedry w Nowym Świecie. Wraz z gmachem uniwersytetu i szpitala, jako pierwsze budowle na terytorium Ameryki, zostały w roku 1990 wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

 

Dla miłośników historii Santo Domingo ma do zaoferowania kilka interesujących muzeów. Rajem dla miłośników muzeów jest Plaza de la Cultura, gdzie można przechodzić z jednego muzeum do drugiego. Do najciekawszych muzeów, które nie powinny uniknąć uwagi zwiedzających należą: Muzeum Ludu Dominikańskiego, Muzeum Sztuki Narodowej, Muzeum Narodowej Historii i Geografii czy Muzeum Przyrodnicze.

 

W Muzeum Ludu Dominikańskiego można zapoznać się bliżej z dziejami mieszkańców republiki Dominikańskiej, łącznie z dziełami sztuki Indian Taíno, hiszpańskich zdobywców i afrykańskich niewolników. Kolejnym interesującym miejscem, które nie powinno uniknąć uwagi zwiedzających jest “Faro de Colón“ – monumentalna latarnia morska w kształcie krzyża, która została zbudowana z okazji pięćsetnej rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w roku 1492.

 

Tutaj zostały także złożone szczątki tego wielkiego odkrywcy, a budowla służy jako centrum kultury i kształcenia. Miłym przystankiem będzie też wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Santo Domingo, który jest największym ogrodem botanicznym w całym rejonie Karaibów. Rozpościera się on na powierzchni ponad 2 milionów metrów kwadratowych.

 

Dla wszystkich zwiedzających przygotowana jest przejażdżka kolejką, z której można zobaczyć różne rodzaje palm, orchidei czy innych egzotycznych roślin. Jeżeli historia zaczyna kogoś trochę nużyć, może się wybrać na zakupy lub spędzić popołudnie w którejś z miłych restauracji w Santo Domingo, które spełnią wszystkie życzenia klientów.

 

Na Karaibach nie ma drugiego miasta, które ma do zaoferowania taką ilość różnych restauracji i takie możliwości nocnej rozrywki, jak właśnie Santo Domingo. Do końca roku można w miejscowych restauracjach w ramach akcji „City Gourmet of Santo Domingo“ spróbować wyjątkowych i dawnych tutejszych potraw. O Santo Domingo mówi się, że to miasto, które nigdy nie śpi.

 

Dzień można spędzić w towarzystwie historii i wyjątkowych zabytków, a wieczorem oddać się w pełni na przykład tradycyjnym, przyjemnym tańcom takim jak merenque, salsa czy bachata i tańczyć aż do rana w miejscowych dyskotekach czy klubach. Jeśli ktoś chce poznać smak hazardu, znajdzie w Santo Domingo kilka bardzo dobrych kasyn. Santo Domingo nie zawiedzie także miłośników zakupów.

 

Szereg centrów handlowych i sklepów znanych w świecie marek lub małe sklepiki z pamiątkami czekają tylko na Was. Santo Domingo to miejsce, gdzie można robić wszystko, o czym się zamarzy. Od odkrywania zabytków historii, zakupów, tańca po spotkania z nowymi przyjaciółmi. Wyruszajcie odkryć to przepiękne karaibskie miasto. Więcej informacji o Republice Dominikańskiej i o Santo Domingo na www.GoDominicanRepublic.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top