AUSTRIA: W KARYNTII JUŻ ZIMA

Tradycyjnie już, z dziennikarzami turystycznymi spotkali się w Warszawie przedstawiciele austriackiego kraju związkowego – Karyntii aby przedstawić aktualności i nowości czekające tam na gości w sezonie zimowym 2010/2011.

 

Bo zima w tym najdalej na południe wysuniętym regionie Austrii, graniczącym ze Słowenią i Włochami, już się rozpoczęła, a ośrodki wypoczynkowe oraz sportowe już są czynne, lub nastąpi to w najbliższym czasie.

 

 

–W naszym, najbardziej nasłonecznionym regionie kraju – powiedziała Sabrina Walcher, szefowa PR Kärnten Werbung – sezon zimowy już trwa. W ubiegłym turyści skorzystali u nas z 3.600 tys. noclegów, w tym polscy ze 160 tysięcy. W sezonie letnim tradycyjnie mniej. Goście z Polski spędzili u nas 36 tys. nocy. Mamy nadzieję, że w nadchodzącym będzie ich jeszcze więcej.

 

Jesteśmy bowiem regionem spokojnego wypoczynku, ale z trasami narciarskimi wszystkich skali trudności oraz oferującym różnorodne możliwości zimowego wypoczynku i uprawiania sportów. Przypomniała, że sezon zimowy – z zagwarantowanym śniegiem – trwa w Karyntii od października do maja, zaś na lodowcu Mölltaler Gletscher, na wysokości 3 tys. m n.p.m., przez cały rok.

 

Warunki są tam rzeczywiście znakomite. 1.020 km tras zjazdowych w 32 ośrodkach pozwala, z 283 wyciągami, na wybierania zarówno łagodnych stoków jak i tras czarnych, pucharowych, funparków i tras z muldami o wysokiej skali trudności.

 

Wielkie ułatwienie dla miłośników sportów zimowych stanowi jeden karnet – Topskipass na podstawie którego można korzystać z wszystkich wyciągów i innych udogodnień na terenie całej Karyntii oraz Tyrolu Wschodniego. Karnet taki można kupić na okres od półtora do 14 dni. 6-dniowy dla osoby dorosłej kosztuje 194 €, dla dziecka do lat 14 od 99 €.

 

Bo właśnie dzieci oraz rodziny z dziećmi są oczkiem w głowie tamtejszych właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater rodzinnych. Te ostatnie, podobnie jak hotele gwiazdkami, oznaczane są misiami. Od 2008 roku istnieje tam stowarzyszenie „Kärnten Family” i obiekty noclegowe jego członków otrzymują, w zależności od standardu, wyróżnienia w postaci trzech, czterech lub pięciu misiów w kategoriach ofert: dla małych dzieci.

 

Dla dzieci starszych i nastolatków przeznaczony jest dodatkowy symbol – dziewczynki z warkoczami. Jakość tych obiektów podlega stałej kontroli, co gwarantuje, że korzystanie z nich odbywa się rzeczywiście w wybranym standardzie. Region najbardziej stara się o zapewnienie dobrego wypoczynku najmłodszym dzieciom – poczynając od niemowlaków i, oczywiście, ich rodzicom.

 

Wyspecjalizowane obiekty przyjmują dzieci już od… 7 dnia życia, oferując ich rodzicom odpowiednią pomoc, aby też mogli odpocząć. Grupa specjalnych hoteli „Kinderhotels” oferuje opiekę w grupach dostosowaną do wieku dzieci i niemowląt przez przynajmniej 5 dni w tygodniu, oczywiście z wyposażeniem w cenie usługi.

 

W dolinie Leser-Maltatal do szkółki narciarskiej Smileys Windelskischule w Trebsing przyjmowane są już dwulatki ! Jest to pierwsza w Europie wioska dla dzieci i niemowląt, oczywiście z rodzicami. Dla maluchów, które jeszcze nie mogą zacząć „szusować”, organizowane są zabawy na śniegu i zajęcia plastyczne.

 

Ciekawe są również propozycje zabaw dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat, m.in. prowadzenia psiego zaprzęgu i budowania igloo. Podobnie jak dla nastolatków od 14 do 18 lat, m.in. lodowe party i rugby na śniegu. Oczywiście w obu tych przypadkach obok, a nie zamiast jazdy na nartach i uprawiania innych sportów zimowych.

 

Oferta Karyntii obejmuje nie tylko wypoczynek, organizowanie czasu dzieciom aby ich rodzice mogli trochę poszaleć, czy narciarstwo w różnych postaciach – także biegowe m.in. w parku narodowym, łyżwiarstwo na zamarzniętym jeziorze, wspinaczkę po lodowcach itp. Kalendarz imprez na tegoroczny sezon zimowy jest bardzo bogaty.

 

Są w nim liczne targi adwentowe, bożonarodzeniowe i noworoczne, ale także imprezy muzyczne. Tak np. w salach miejskich i na dziedzińcu zamku Lodron w średniowiecznym miasteczku Gmünd od 3 do 8.12. odbędzie się jarmark „Adwent na zamku”. Podobne adwentowe weekendy przez cały grudzień m.in. w Wolfsbergu, Velden i St. Andrä.

 

Codzienne jarmarki „Christkindlmarkt” w Klagenfurcie nad Wörthersee, Villach, Radenthein i Spittal. W Klagenfurcie, w Landhaus – siedzibie parlamentu krajowego przez 5 grudniowych dni trwać będzie Cichy Adwent – występy czołowych karynckich chórów. W Spittal przed renesansowym pałacem Porcia w parku miejskim – koncerty instrumentalne i wokalne, konkursy dla dzieci itp.

 

W Gmünd – Pastoralka w Londron’sche Reitrschule, z tradycją od… 1835 roku. W Radenthein – Adwent z koncertami w Granatium – kopalni granatów i największa choinka z granatami w Karyntii. Jarmarki noworoczne bądź sylwestrowe przygotowuje Klagenfurt oraz Villach. W programie nie brak i innych, niekiedy dosyć niezwykłych imprez.

 

Np. na brzegu jeziora St. Andräer See oraz na plaży z kąpieliskiem nad Aichwaldsee odbędą się tradycyjne nurkowania z choinkami i lampkami członków Austriackiego Ratownictwa Wodnego upamiętniające poległych kolegów. Choinki z lampkami zanurzane są w jeziorach i pozostają w nich do wiosny.

 

W miejscowości Malta 27.11. br. zaplanowano bieg przebierańców – w strojach straszydeł – „Perchten”. Podobny, z udziałem około tysiąca uczestników w maskach – „Kampusach” z Austrii i Niemiec, tego samego dnia odbędzie się w Klagenfurcie. Niektóre z tych masek, a ściślej strojów, osiągają 4 m wysokości. 1 lutego 2011 w Bad Eisenkappel jak co roku pójdzie procesja przebierańców Ante Pante Kirchleintragen.

 

W innych miejscowościach przygotowywane są na początku przyszłego roku Święta Bałwanka, Ostatki z pochodem, karnawały i inne imprezy. Oczywiście w kraju alpejskim nie może zabraknąć imprez sportowych. Już 23.10. na lodowcu Mölltaler Gletscher i Angkogel odbędzie się Mölltaler Opening. Po nim Powder Opening, Giga Sport Opening i – 20-21.11. – Intersport Opening. Zaś 11-12.12. – Ski Hit Opening. Ponadto oficjalne inauguracje sezonu narciarskiego lub zimowego w kilku miejscowościach.

 

W styczniu 2011 r. m.in. 10. Austriackie Mistrzostwa we wspinaczce na lodzie w Kötschach-Mauthen; S’cool, Ski & Bard w Nassfeld i Alternatywny Holenderski Turniej 11 miast z maratonem w łyżwiarstwie szybkim na lodzie jeziora Weissensee oraz Schlag das Ass w Nassfeld – najdłuższe zawody narciarskie na świecie.

 

Natomiast w lutym Międzynarodowy Turniej Golfa na Lodzie – jedyny w Austrii, na Weissensee. A także Iron Sleddog Man w Inkrems w dolinie Leser-Maltatal – Międzynarodowe zawody psich zaprzęgów na wysokości 2 tys. m, na dystansie 45 km, z udziałem 60 zaprzęgów z 9 krajów. Więcej szczegółów na temat tych i innych imprez oraz oferty zimowej Karyntii znaleźć można na: www.karyntia.pl.

 

Swoją ofertę i nowości na warszawskim spotkaniu prasowym przedstawili także przedstawiciele dwu karynckich regionów turystycznych. Thomas Michor, nie po raz pierwszy zresztą w Warszawie, mówił o regionie Villach i Dreiländereck – Styku trzech krajów ( Austrii, Słowenii i Włoch ) i tamtejszych nowościach. Są w nim 3 stacje narciarskie, 2 uzdrowiska oraz ośrodek narciarstwa tourowego i biegowego. No i drugie pod względem wielkości miasto karynckiej prowincji.

 

W największej stacji narciarskiej – na górze Gerlitzen w lecie ub. r. zbudowano wieże chłodnicze, które schładzają wodę przeznaczana do armatek śnieżnych do temperatury niemal zera. Dzięki temu stacja może działać niezależnie od naturalnych warunków atmosferycznych. W Klösterle już ubiegłej zimy otwarto nową trasę zjazdową o znacznie łagodniejszym przebiegu, a w bieżącym sezonie rozpoczną działanie urządzenia zaśnieżające ją.

 

Także w ub. r. zainaugurowano działalność nowej karuzeli narciarskiej „Stella Ronda”. Jest to sieć 13 tras zjazdowych liczących łącznie 35 km i obsługujących je wyciągów. Jej najmocniejszym atutem jest możliwość podążania za słońcem: korzystania z różnych stoków wówczas, gdy ono na nich operuje. W 2011 r. kontynuowane będą zawody „Stella Ronda Snowchallenge 2011”.

 

Polegają one na tym, że całą trasę pokonać należy w czasie zbliżonym do wyniku, jaki uzyska znany dziennikarz telewizyjny Harry Prünster. Przejedzie on całą Stella Ronda mierząc czas i deponując swój wynik w sejfie u notariusza. Pod koniec sezonu czas ten zostanie oficjalnie ogłoszony i porównany z czasem zarejestrowanych uczestników. Narciarze, którzy osiągnęli czas podobny, mają szansę na wylosowanie samochodu lub innych atrakcyjnych nagród rzeczowych. W I edycji tego konkursu, w 2010 r. samochód zdobyła 14-latka.

 

W regionie tym są i inne nowości. Na górze Dobratsch ( 2176 m n.p.m. ) położonej na zachód od Villach, vis-á-vis Gerlitzen Alpe, stare, zdewastowane schronisko zastąpiło nowe: Ludwig-Walter-Haus. Też o drewnianej konstrukcji, ale wytwarzające własną energię. Popularnością cieszy się wyciąg krzesełkowy Drei-Länder-Jet na górną stację, na wysokości 1506 m. W tym miejscu schodzą się granice 3 państw i stojąc pod ustawionym tam krzyżem jest się równocześnie w Austrii, Słowenii i Włoszech.

 

W Verditz tamtejszym atutem dla narciarzy jest 8,5 kilometrowa nartostrada – prawdziwe wyzwanie dla zaawansowanych. Chociaż… najczęściej szusują nią nie dla bicia rekordów, lecz dla rekreacji. Miejscowość ta słynie także z ośrodka turystyki skitourowej. Jej nowo upieczeni miłośnicy mogą tamj sprawdzać swoją kondycję i przetestować sprzęt. W regionie tym są również, jak już wspomniałem, dwa uzdrowiska.

 

W Warmbad-Villach budowana jest – otwarcie nastąpi w 2012 roku – nowa terma „Kärnten Therme” – najnowocześniejszy park wodny w Austrii. Ale źródełka termalne w Warmbad nadal będą czynne zasilając basen z ciepłą woda i Centrum Terapeutyczne. Renesans przeżywa także drugi tamtejszy kurort Bad Bleiberg. Więcej o ofercie tego regionu na: www.region-villach.at.

 

O nowościach regionu Millstätter See opowiedziała jego przedstawicielka Michaela Mosslacher. Ta perła Karyntii oferuje gościom wiele atrakcji, ale największą jest słynna Karuzela narciarska, położona centralnie po środku całego szeregu dużych regionów narciarskich. Można więc, mieszkając bezpośrednio nad brzegiem jeziora, szaleć codziennie na innych trasach narciarskich. A ponadto korzystać z saun lub – przez 365 dni w roku – z podgrzewanego kąpieliska.

 

Atrakcji jest tam o wiele więcej, szczegóły znaleźć można na: www.millstaettersee.at.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top