CYPR – ATRAKCJE LATA 2010

Z Cypryjskiej Organizacji Turystycznej otrzymaliśmy sporo interesujących informacji o nowościach w sezonie letnim 2010.  Należy do nich uruchomienie tanich połączeń lotniczych warszawy z Larnaką, kalendarz festiwali, imprez i innych wydarzeń, które powinny zainteresować polskich turystów, a także szczegóły dotyczące cypryjskich aquaparków. Oto one:

 

 

Kalendarz wydarzeń – lato 2010 na Cyprze.

 

Festiwal Kwiatów – Anthestiria – 8-9, 15-16 maja.

Festiwal „Anthestiria” (z gr. anthos – kwiat) organizowany jest na Cyprze każdego roku, na cześć wiosny i budzącej się do życia przyrody. Święto kwiatów ma swoje korzenie w Starożytnej Grecji i było organizowane na cześć Boga Dionizosa, co cztery lata w Atenach. Obchodom festiwalu towarzyszy huczna zabawa, tańce, muzyka, parady, przedstawienia muzyczno – teatralne.

 

8-9 maja Germasogeia (region Limassol) odbędą się kwiatowe parady, wystawy, kiermasze kwiatów, a 9 maja w Larnace – wielka parada ludzi przybranych w wieńce kwiatowe i przejazd kwiecistych rydwanów po nadmorskiej promenadzie. Natomiast 15-16 maja w Pafos – wielka parada ludzi przybranych w kwiatowe wieńce wzdłuż Alei Posejdona. Kolorowy pochód zakończy się w Starym Porcie Pafos.

 

Rajd historycznych samochodów: 13-15 maja.

Rajd organizowany jest przez stowarzyszenie Przyjaciół Historycznych i starych samochodów Cypru.

 

Festiwal powodzi (Pentacost-Kataklysmos) 22-24 maja.

Kataklysmos to święto religijne obchodzone tylko na Cyprze. Nawiązuje do biblijnego potopu, podczas którego wyginęły prawie wszystkie żywe istoty, po to by wszystko narodziło się na nowo. Kataklysmos obchodzony jest w każdym nadmorskim kurorcie i spędzany na grach, występach folklorystycznych, konkursach pływackich, regatach, śpiewaniu popularnych pieśni zwanych „tsattista”.

 

Świętu towarzyszy zwyczaj wzajemnego oblewania się wodą symbolizujący oczyszczenie ciała i duszy. Terminy: Larnaka: 21-26 maja – Larnaka Palm Tree Promenade , Lemesos: 22-24 maja – Seafront Promenade, Agia Napa: 22-24 maja – Agia Napa Harbour , Pafos: 22-24 maja – Castle square, Kato Pafos,  Polis: 22-24 maja – Latsi fishing shelter.

 

Festiwal Szekspirowski w Starożytnym Teatrze Kourion 18-20 czerwca.

W tym roku podczas festiwalu wystawiona będzie komedia Wiliama Szekspira pt. „Kupiec Wenecki”. 

 

Święto Muzyki 21 czerwca.

Muzyczne wydarzenia będą się odbywały we wszystkich turystycznych miejscowościach.

 

Festiwal Commandarii – lipiec.

 

Festiwal organizowany przez związek Kourris Valley i Xylourikou. Commandaria to najsłynniejsze wino cypryjskie. Opisywali ją już greccy poeci Hezjod i Eurypides – wówczas zwana była „Cyprus Nama” czyli „Matka”. To wino było protoplastą późniejszej Commandarii. Ryszard Lwie Serce, który przybył na Cypr w XII wieku, objął wyspę w posiadanie i postanowił się tu ożenić.

 

Rozrywkowemu królowi wyprawiono w Limassol huczne wesele. Tak upodobał sobie weselne wino, Commandarię, że nazwał je „Winem Królów, Królem Win”. Podobno zbyt duża ilość wypitej Commandarii przeszkodziła królowi w spełnieniu obowiązków nocy poślubnej. Produkcją Commandarii zajmowali się przez długi czas Templariusze.

 

Po burzliwych dziejach rolę tę przejęli Joannici a następnie dynastia Lusignanów. Commandaria jest winem wytworzonym z rodzimych, czerwonych odmian Mavro i Xynisteri niedaleko miasta Kolossi. Jest to bardzo słodkie wino, które pija się do kawy i deserów. Receptura Commandarii jest najstarszą zarejestrowaną recepturą na świecie.

 

14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny – Ancient Greek Drama – lipiec.

 

Festiwal gości rokrocznie teatry z całego świata. Organizatorem festiwalu jest Cypryjskie Centrum Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, www.cyprus-theatre-iti.org Miejsce: Kourion Antient Theatre, Pafos Antient Odeon, Makarios III Amphiteatre w Nikozji.

 

Kulturalne Lato na Cyprze.

 

Władze wszystkich cypryjskich miejscowości organizują letnie przedstawienia muzyczne, taneczne, teatralne, imprezy plenerowe. Informacje: http://www.nicosia.org.cy/ http://www.limassolmunicipal.com.cy/ http://www.yermasoyia.org/ http://www.larnaka.com/ http://www.paralimni.org.cy/ http://www.agianapa.org.cy/ http://www.deryneia.com/ http://www.pafos.org.cy/ http://www.polis-municipality-cyprus.com/

 

Festiwal Wina 27/08 – 05/09/2010.

 

W dniach 27 sierpnia – 5 września w Limassol, odbędzie się Festiwal Wina. Odbywa się on od 1961 roku, a jego popularność wciąż rośnie. Wielu turystów przybywa na Cypr każdego roku, właśnie na początku września, aby stać się uczestnikiem tej wyśmienitej uczty ducha i ciała, podczas której można poznać tajniki produkcji królewskiego trunku.

 

„Pij wino aby żyć pełnią życia” to myśl przewodnia festiwalu, którego główną atrakcją jest bezpłatna degustacja wina przeróżnych gatunków. Swoje wyroby udostępnią najwięksi producenci lokalnego trunku (ETKO, KEO, LOEL, SODAP), a także małe, często rodzinne, wytwórnie. Większość zlokalizowana jest w pobliżu Limassol, uznanym oficjalnie w 1987 roku przez Międzynarodowe Biuro Winiarskie za „Miasto Wina i Winorośli”.

 

Podczas festiwalu będzie okazja także spróbować tradycyjnej cypryjskiej kuchni. Organizatorzy zapowiadają występy wokalno – taneczne, pokazy tańca i pieśni folklorystycznych z Cypru, Grecji, Azji Mniejszej, Ameryki Łacińskiej, sztuki teatralne (głównie komedie) w wykonaniu grup teatralnych z różnych krajów, pokazy magii, atrakcje dla dzieci, plażowe pokazy sztucznych ogni.

 

Imprezy kulturalne zaczynają się każdego dnia późnym popołudniem i zabawa trwa codziennie do późnych godzin nocnych. Idea festiwalu nawiązuje do Dionizji, święta organizowanego w starożytnej Grecji na cześć Dionizosa (w mitologii rzymskiej Bachus), boga wina i winorośli, odradzającej się natury i plonów. Podczas Dionizji organizowano huczne zabawy ludowe, wystawiano sztuki i składano ofiary na cześć Boga Dionizosa.

 

To on nauczył ludzi uprawy winorośli i produkcji wina, a scenę lekcji przedstawia jedna z mozaik podłogowych w Domu Dionizosa w Parku Archeologicznym w Pafos. Willa Dionizosa, Kato Pafos Pierwszym śmiertelnikiem, który poznał tajniki produkcji wina był Ikarios (obok Dionizosa i Akne na zdjęciu mozaiki). Festiwal odbywa się w Miejskich Ogrodach Limassol Bezpłatne zwiedzanie Cypru z przewodnikiem – wycieczki autokarowe i piesze w roku 2010.

 

Przez cały rok na Cyprze organizowane jest bezpłatne zwiedzanie miejscowości: Nikozji (stolica), Limassol, Larnaki, Pafos, Agia Napy, Germasogei (region Limassol). Wycieczki dostępne są dla wszystkich turystów. Organizatorami wycieczek są władze powyższych miejscowości, Cypryjska Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych na Cyprze.

 

Stolica Nikozja – Nowe Miasto Nikozja – Stare Miasto Nikozja – Stare Miasto: Poniedziałki 1. Kaimakli (zabytkowe przedmieście stolicy ciekawe pod względem architektonicznym) Wycieczka autokarowa i piesza, Lefkosia (Nicosia) (j.angielski) Start: Tourist Information Office in Laiki Geitonia, Lefkosia

 

2. “Historyczny spacer po Limassol”, Lemesos (Limassol) (j.angielski) Start: Tourist Information Office, Lemesos – Free participation 3. “Agia Napa + Morze” (autokarem) (English – German) (tylko w okresie listopad – marzec) Rezerwacja: Tourist Information Office, tel: + 357 23721796) Star: Tourist Information Office.

 

Środy 1. Spacer po Larnace “Przeszłość i teraźniejszość” Start: Tourist Information Office, Larnaka 2. Germasogeia Walks (j.angielski) a) Germasogeia – wioska otoczona wodą b) odkryj naturalne środowisko Germasogei (tylko w okresie październik – kwiecień) Start: Tourist Information Office, Germasogeia, region Lemesos Rezerwacje: Tourist Information Office, tel: + 357 25323211)

 

Czwartki 1. Spacer po Nikozji (j.angielski) Start: Tourist Information Office in Laiki Geitonia, Lefkosia 2.

Spacer po Pafos (j.angielski) Start: Tourist Information Office, Gladstonos 3, Pafos Rezerwacje, tel: + 357 26 932841.

 

Piątki 1. Lefkosia (Nicosia) – Nowe Miasto (j.angielski), Start: Tourist Information Office in Laiki Geitonia, Lefkosia 2. Skala (Larnaka) – rękodzielnictwo i tradycja Start: Larnaka Medieval Castle 3.Germasogeia Walks (j.fiński)

 

a) Germasogeia – wioska otoczona wodą b) odkryj naturalne środowisko Germasogei (tylko w okresie październik – kwiecień) Start: Tourist Information Office, Germasogeia, region Lemesos Rezerwacje: Tourist Information Office, tel: + 357 25323211) 4. Agia Napa + Morze” (autokarem) (English – German) (tylko w okresie listopad – marzec) Rezerwacja: Tourist Information Office, tel: + 357 23721796) Star: Tourist Information Office, Agia Napa

 

 

AQUAPARKI

 


Fasouri „Water mania” – Park wodny w Limassol

 

 

Wspaniała zabawa dla wszystkich! Kręte zjeżdżalnie, długie na 120 metrów, gdzie zjazd trwa kilkanaście sekund, rajdy 3-osobowymi pontonami przez 150-metrowe zjeżdżalnie, baseny ze sztuczną falą, dla najodważniejszych zjeżdżalnia „Kamikaze”, gdzie osiągnąć można prędkość do 100 km/h! Park jest czynny 7 dni w tygodniu, od maja do października w godzinach 10:00 – 18:00

 

Informacje:

www.fasouri-watermania.com

fasouriwatermania@cytanet.com.cyNad bezpieczeństwem czuwają ratownicy, a na terenie parku znajdują się przebieralnie, fastfoody, sklep z pamiątkami i wiele rozmaitych atrakcji!

 

 

 Akwapark „Water World” w Agia Napa

 

Park wodny inspirowany Mitologią Grecką oferuje emocjonujące zjeżdżalnie, rwące potoki, falujące wody, brodziki dla małych dzieci. Na każdym kroku spotykamy ślady antycznego świata – kolumny, świątynie, bogowie, boginie, mitologiczne postacie jak np. szykujący się do lotu Ikar. Park jest czynny od marca do połowy listopada w godzinach 10:00 – 18:00

 

Informacje:

www.waterworldwaterpark.com

contact@waterworldwaterpark.comWaterpark „Aphrodite” – park wodny w Geroskipou, Pafos

 

 

Informacje:

WWW.aphroditewaterpark.com

info@aphroditewaterpark.comProtaras Fun Park – park wodny w Paralimni

 

Informacje:

protaraswaterpark@hotmail.co.ukPark jest czynny od kwietnia do października, 7 dni w tygodniu, w godzinach 10:00 – 18:00

 

 

 

TANIA LINIA LOTNICZA WARSZAWA – LARNAKA

 

 

29 marca 2010 uruchomione zostało nowe, nisko kosztowe połączenie linii BLUE AIR na trasie Warszawa – Larnaka – Warszawa.

 

Rejsy odbywają się trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy oraz piątki według następującego rozkładu:

 

Wylot z Warszawy o godzinie 10:00, przylot do Larnaki o godzinie 14:15 czasu lokalnego;

Powrót z Larnaki o godzinie 7:00, lądowanie w Warszawie o godzinie 9:15 czasu lokalnego. Więcej informacji na ten temat na: www.blueairweb.com , której polskojęzyczna wersja jest w trakcie opracowywania i wkrótce będzie dostępna.

 

W najbliższym czasie uruchomiony zostanie także numer telefonu do Centrum Informacyjno-Rezerwacyjnego specjalnie przeznaczony dla rynku polskiego.

Obecnie w celu uzyskania wszelkich dodatkowych informacji prosimy o kontakt z naszym cypryjskim Centrum Informacyjno-Rezerwacyjnym pod numerami, gdzie możliwa jest obsługa także w języku polskim:

telefon: +357 24 841 180 oraz fax: +357 24 841 008; email: blueair@orthodoxou.com.cy

 

Rezerwacja oraz zakup biletów na stronie internetowej www.blueairweb.com .

 

 

J

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top