BEZDROŻA: SZWECJA – TRAVELBOOK

Naszemu sąsiadowi po północnej stronie Bałtyku poświęcono już wiele przewodników turystycznych w języku polskim. Zarówno przedstawiających Szwecję i jej atrakcje, jak i uwzględniające ją w przewodnikach po całej Skandynawii, czy tylko wybrane miasta i regiony tego kraju, a nawet dla węższego kręgu czytelników, np. dla żeglarzy. Na uwagę zasługuje najnowszy, wydany przez Bezdroża w serii travelbooków. W mojej ocenie jeden z najlepszych w niej, a przeczytałem ich już około pół setki. Napisany przez autora zarówno wydanego również przez Bezdroża, ale w serii Classic, obszernego przewodnika po całej Skandynawii, jak i po wielu innych krajach. Urodzonego w Polsce, ale mieszkającego od blisko 40 lat w Sztokholmie podróżnika i przewodnika wycieczek. Zna więc on Szwecję doskonale i pisze o niej kompetentnie oraz ciekawie. Dodatkowymi walorami tego przewodnika jest bardzo duża liczba, niemal 180, kolorowych zdjęć, a także 34 informacje, głównie ciekawostkowe w ramkach. Ponadto 8 planów i mapek oraz 5 obszerniejszych wkładek monotematycznych. Na tylnej okładce autor i wydawca piszą:

 

„Szwecja, największy kraj nordycki, słynie z nieskażonej przyrody (w tym wspaniałych lasów!), pamiątek po wikingach, czerwonych wiejskich domków, rybnych przysmaków, designu i… kryminałów. Turysta znajdzie tu też historyczne miasta kryjące zabytki kilku epok, arcyciekawe muzea, skanseny, wspaniałe parki narodowe, polodowcowe krajobrazy, porośnięte tajgą góry, tundrowe wzgórza, zamglone wrzosowiska, czyste jeziora, zaciszne bałtyckie zatoki, wiejskie enklawy i fermy reniferów. Wystarczy raz odwiedzić Szwecję, by już zawsze chcieć tu wrócić.”

Zgodnie z koncepcją i schematem tej serii travelbooków, autor najpierw prezentuje główne atrakcje Szwecji: 6 historycznych miast, 11 pereł architektury, 5 miejsc niezwykłych oraz po 4 regiony i możliwości uprawiania tam turystyki aktywnej. Rozdziały wstępne: Informacje praktyczne z A-Z i Informacje krajoznawcze z ABC zawierają zarówno to, co powinny i jest dla wybierającego się do Szwecji turysty najważniejsze, jak i przydatne, wynikające ze specyfiki kraju. A więc na temat dojazdu i komunikacji na miejscu z podróżami różnymi środkami transportu, dosyć drogich tam noclegów, ale z uwzględnieniem kempingów, schronisk młodzieżowych, agroturystyki oraz hoteli różnych kategorii. Oczywiście także wyżywienia, z podkreśleniem, że żywność w Szwecji jest bardzo droga i sugestią, aby na obiady jadać przede wszystkim oferowane przez wiele restauracji dania dnia, najtańsze, a zarazem smaczne i sycące.

W przypadku poruszania się na miejscu obok informacji, że dosyć drogie są tam karty turystyczne uprawniające do bezpłatnych przejazdów oraz wstępów, a przynajmniej zniżek do muzeów i zabytków, znajduje się uzupełnienie, iż są one jednak opłacalne przy dużej ruchliwości i intensywnym programie zwiedzania. Ale także, że w określonych dniach lub godzinach wstęp do muzeów jest bezpłatny. Na pewno przydatna też jest informacja, że chociaż napiwki wliczone są w cenę usługi, to „personel oczekuje gratyfikacji”, zwyczajowo około 10% wysokości rachunki, gdy konsument jest zadowolony. Przy czym dotyczy to również taksówek. Obok stwierdzenia, że Szwecji jest bezpieczna, znajduje się ostrzeżenie przed kieszonkowcami, dzielnicami imigrantów oraz zagrożeniem terrorystycznym. Ciekawe są również informacje krajoznawcze.

Podstawowa część przewodnika poświęcona zwiedzaniu Szwecji podzielona jest na Sztokholm i jego okolice, a następnie południowe, środkowe i północne części kraju z wyodrębnionymi w nich najważniejszymi miastami, wyspami i parkiem narodowym Laponii. Z ich historią, zwiedzaniem, np. stolicy w kolejnych dzielnicach, oprowadzaniem przez autora czytelnika – turysty po ciekawych ulicach i zabytkach, muzeach itp. Z wyróżnionymi czerwoną czcionką informacjami o ich adresach, stronach www., dniach i godzinach otwarcia, cenami biletów lub – i kiedy – wstępem bezpłatnym. Jak już wspomniałem przedstawianych dosyć dokładnie, kompetentnie i ciekawie. Na końcu każdej, a przynajmniej większej lub ważniejszej miejscowości lub regionu, znajdują się informacje turystyczne na temat dojazdu i lokalnego transportu, noclegach i wyżywieniu z przykładowymi obiektami, ich charakterystyką oraz cenami.

Wspomniane duże wkładki to: „Święta Brygida (Brigitta) i brygidki”. „Cieśnina Sund”, „Skandynawskie kryminały” i „Laponia (Lapplanmd) i Saarowie”. Natomiast wśród krótkich informacji w ramkach włamanych w tekst, obok takich jak m.in.: „Polskie placówki dyplomatyczne”. „Szwecja – dane encyklopedyczne” czy „Święta państwowe”, jest mnóstwo poświęconych tamtejszym sławnym ludziom. Np. : „Święty Eryk”. „Królowa Krystyna”. „Raoul Wallenberg”. „August Strindberg”. „Alfred Nobel i jego nagroda”. „Tycho Brahe” i wielu innym. A także ciekawostek, np.: „Park rozrywki Liseberg”. „Okręt wojenny „Kronan”. „Leśne złomowisko” itd. Przewodnik zamyka minisłowniczek polsko – szwedzki z najbardziej potrzebnymi zwrotami oraz dosyć dokładny Indeks.

SZWECJA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Peter Zralek. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 240, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4248-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top