WARSZAWA: 9. SZALONE DNI MUZYKI

W ostatni weekend września, tj. od 28 bm. w piątek, powróci do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej muzyczne szaleństwo, które, jak co roku, przyciągnie do stolicy dziesiątki tysięcy słuchaczy i turystów. W Warszawie odbywać się będzie 9. Festiwal Szalone Dni Muzyki.

 

W trzy festiwalowe dni odbędzie się 55 koncertów, w których weźmie udział 1000 wykonawców z całego świata. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu, który potrwa do 30 września br., jest: „W stronę nowego świata”. – Tegoroczna edycja skupia się wokół muzyki kompozytorów, którzy z różnych przyczyn, politycznych lub osobistych, zmuszeni byli opuścić swój kraj w poszukiwaniu nowego świata by żyć i tworzyć – mówi René Martin, pomysłodawca, założyciel, twórca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu Szalone Dni Muzyki, a także pomysłodawca licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations Artistiques Nantes.

Symfonie i recitale

W trakcie Szalonych Dni Muzyki, jak co roku, przez sale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przewinie się zawrotna liczba orkiestr z całego kraju. Odbędą się 24 koncerty symfoniczne w wykonaniu 5 orkiestr zawodowych oraz 8 najlepszych orkiestr symfonicznych ze szkół muzycznych z całej Polski. Rekordową ilość koncertów, bo aż 6, zagra orkiestra Sinfonia Varsovia. Z zespołem wystąpią znakomici soliści m. in. skrzypaczka Alena Baeva czy wiolonczelista Pablo Ferrandez. Program tegorocznych Szalonych Dni Muzyki to w skrócie: symfoniczne arcydzieła, perły repertuaru kameralnego, gwiazdorskie recitale, muzyka świata, jazzowe reinterpretacje klasyki, a także koncerty dla najmłodszych.

Krótkie koncerty i niskie ceny

Szalone Dni Muzyki to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń popularyzujących muzykę klasyczną na świecie. Festiwal odbywa się m. in. we Francji i Japonii. – W Polsce koncerty w ramach festiwalu są jakby zakończeniem całego cyklu koncertów na świecie – mówi René Martin. Cechami charakterystycznymi festiwalu organizowanego w Polsce przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia są: krótkie koncerty, niskie ceny biletów od 12 do 17 zł oraz atrakcyjny program zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Niezwykłość programu festiwalu polega na tym, że gwiazdy światowych scen występują na równi z najzdolniejszymi młodymi wykonawcami. W trakcie festiwalu odbywa się także szereg koncertów dla najmłodszych, specjalne koncerty dla rodzin z dziećmi oraz projekty multimedialne.

Uchodźctwo i nowy świat.

Temat tegorocznej edycji Festiwalu Szalone Dni Muzyki koncentruje się na twórcach, których życiorysy naznaczone były emigracją. Motywy, dla których podejmowali wyprawy w poszukiwaniu swoich „nowych światów”, bywały skrajnie odmienne: pragnienie odkrywania nowych kultur, polityczne dramaty, wojny czy podróże w znaczeniu duchowym. Nic więc dziwnego, że utwory, które zabrzmią podczas tegorocznego festiwalu, będzie różnić tak wiele.

Polskie dzieła w 100-lecie niepodległości

Tegoroczny festiwal kładzie szczególny nacisk na muzykę rodzimych kompozytorów. W jego programie znalazły się również koncerty prezentujące imponującą kolekcję polskiej twórczości ostatnich 200 lat. – W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, temat festiwalu zyskuje szczególny wymiar. Dlatego też muzyka polska będzie wyjątkowo silnie obecna w programach koncertów – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. Zaprezentowane zostaną zarówno dzieła, które na stałe wpisały się do kanonu kultury narodowej, jak również niestandardowe reinterpretacje klasyki w wykonaniu artystów młodego pokolenia.

Oprócz dzieł Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, będzie można posłuchać utworów Mieczysława Wajnberga, czy Henryka Warsa. Szeroki wybór rodzimej muzyki symfonicznej, obejmujący dzieła m.in. Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana, Stanisława Moniuszki czy Wojciecha Kilara, zaprezentują: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Orkiestra Filharmonii Narodowej.

Polskie święto muzyki

– To co jest rzeczywiście ważne i oryginalne, to fakt, że Szalone dni Muzyki są w Polsce naprawdę polskim festiwalem. To nie jest identyczna kopia tego, co jest we Francji czy Japonii, nie jest duplikatem tego, co jest w innych krajach –  mówi René Martin. Jest to koncepcja, która dostosowuje się do muzycznego świata właściwego dla danego kraju. Ta koncepcja festiwalu ma swój wydźwięk jeśli chodzi o jego uczestników, muzyków, którzy grają i uczniów ze szkół muzycznych z danego kraju, którzy uczestniczą w tych wydarzeniach – dodaje.

Trzydniowe muzyczne szaleństwo

Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym o godz. 19 w sali głównej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, podczas którego zostaną wykonane dzieła: Ivre Abbasa Bakhtiari, Mała Suita Witolda Lutosławskiego, Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda i West Side Story Leonarda Bernsteina. W sobotę 29 września br. zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności m. in. utwory nagrodzone w konkursie kompozytorskim „Warszawski polonez dla Niepodległej”.

Podczas koncertów zaplanowanych w niedzielę 30 września Sinfonia Varsovia podzieli się na dwie równorzędne grupy, aby wykonać utwory przeznaczone na dwie orkiestry smyczkowe autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, Bohuslava Martinu i Ralpha Vaughana Williamsa. Muzyków poprowadzi wówczas Jurek Dybał. Podczas pozostałych koncertów Sinfonii Varsovii za pulpitem dyrygenckim staną także Lio Kuokman i Paweł Kapuła.

 

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top