BEZDROŻA: ISLANDIA – T&S

Chyba rekordowa, bo bez kilku aż 300 kolorowych, liczba zdjęć, przy czym w większości bardzo dobrych, lub wręcz znakomitych, to główny walor przewodnika Bezdroży po Islandii wydanego w nowej serii #travel&style. Teksty informacyjne są w nim bowiem tak zwięzłe, że przypominają bardziej informator niż przewodnik turystyczny. Sporą jego część zajmują informacje jak najbardziej dosłowne. Pod symbolem „i” znajdują się tylko 2-5 wierszowe, w wąskich szpaltach, o nazwach, dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów, a niekiedy również adresach www, muzeów oraz innych atrakcji, ale i np. placówek gastronomicznych serwujących kanapki z krewetkami czy mięso z renifera. Islandia, licząca 103 tys. km², a więc ponad trzykrotnie mniejsza od Polski wyspa na północnym Atlantyku, zamieszkana przez 357 tys. ludzi, staje się coraz popularniejszym u nas celem wyjazdów także turystycznych. Także, gdyż początkowo udawali się na nią przede wszystkim nasi współcześni emigranci zarobkowi, których mieszka tam już około 14 tysięcy stanowiąc największą liczebnie mniejszość narodową. Po nich – i do nich – ruszyli turyści, mimo iż jest to jeden z najdroższych krajów europejskich. Oferuje jednak mnóstwo oryginalnych atrakcji, nieosiągalnych przeważnie w innych miejscach naszego kontynentu i na jego wyspach.

„Islandia to kraina malowniczych fiordów, bajecznych wodospadów i… elfów” – piszą polscy autorzy tego przewodnika. I dalej: „Trudno oprzeć się urokowi jej surowych krajobrazów, pośród których wyrastają stożki wulkanów i połyskują jeziora polodowcowe. Tylko na Islandii można jednego dnia obserwować wieloryby lub wędrować po największym lodowcu Europy, a następnego podziwiać zorzę polarną i odpoczywać w naturalnym kąpielisku geotermalnym. Dodajmy do tego urokliwą architekturę, nietypowe muzea i nietuzinkowe przysmaki, a przekonamy się, że tę wyspę po prostu trzeba zobaczyć!”. Na wstępie („Poznaj i doświadcz!”) zachęcają do zobaczenia lub przeżycia 8 tamtejszych głównych atrakcji, jakimi są: Zorza polarna, Obserwacja wielorybów, Relaksacyjna kąpiel, Spacer po lodowcu, Degustacja kuchni islandzkiej, Lokalne festiwale i imprezy, Cisza i spokój oraz Imprezowa stolica Europy. Po spisie treści znajduje się „Niezbędnik” z najważniejszymi informacjami w paru słowach: polskie placówki dyplomatyczne, medyczne, wymiana walut, ruch drogowy, zagrożenia itp. z mini słowniczkiem.

Następnie podstawowe fakty pod piktogramami „Islandia w pigułce” oraz nieco obszerniejsza, ale też w sms-owych skrótach, prezentacja kraju. Jego bogatej przyrody, historii, społeczeństwa, kultury i kuchni, a także kalendarza świąt i wydarzeń. Część przewodnikową podzielono na stołeczny Reykjavik i jego okolice oraz 8 regionów wyspy: Półwysep Reykjanes, Islandia południowa, wschodnia, północna, zachodnia oraz Fiordy Zachodnie, Półwysep Snæfellsnes i Interior. W każdym z poprzedzającymi ich opisy zachętami „Nie pomiń!”: zobaczenia sugerowanych obiektów i miejsc z ich zdjęciami. Następnie króciutką prezentacją ogólną, historią „w pigułce” oraz parozdaniowymi informacjami, co tam jeszcze warto zobaczyć. Z mnóstwem, jak już wspomniałem, mini informacji pod znakiem „i”, ciekawostkami na ciemnym tle i jeszcze krótszymi na pomarańczowym, włamanymi w tekst. Na końcu każdego z tych rozdziałów są obszerniejsze, przeważnie 2 stronicowe, ilustrowane informacje tematyczne. Np. „Hot dogi czy owoce morza?”

„Kilka przepisów (kulinarnych) ze stolicy” – tamtejszej kuchni poświęcono w różnych miejscach sporo uwagi. „Wszystko o wielorybach” – w postaci 8 „i” ze zdjęciem. Czy w następnych rozdziałach: „Kąpiele błotne i spotkania z trollami”, „Przez pola lawowe”, „Poszukiwacze maskonurów”, „W głąb lodowców”, „Kraina reniferów”, „Przez północne bezdroża”, „Podróże do wnętrza ziemi” itp. Na końcu przewodnika, przed Indeksem, znajdują się informacje praktyczne w podziale na „Informator A-Z” i „Na miejscu”. Są w nich, również bardzo krótkie, o dostępności i warunkach spożywania alkoholu, bankach i bankomatach, basenach, fotografowaniu, języku, muzeach, napiwkach, paleniu, parkingach, zagrożeniach, zakupach itp. A także o placówkach informacji turystycznej, dojeździe i poruszaniu się na miejscu oraz noclegach. I tylko w jednym przypadku – interioru, kilka słów o wyżywieniu. Do przewodnika, podobnie jak do pozostałych z tej serii, dołączona jest mapka Islandii. Mniejsza znajduje się również na wewnętrznej stronie przedniej okładki. W rozdziale poświęconym Reykjavikowi i jego okolicom jest niewielki plan stolicy oraz mapka. W pozostałych brak ich.

ISLANDIA. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Autorzy: Adam Kaczuba i Kinga Kaczuba. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 361, cena 59,90 zł. ISBN 978-83-283-5535-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top