W obszernej już serii travelbooków Bezdroży, z licznymi wznowieniami w postaci II, a nawet III wydań, ukazał się właśnie, po raz pierwszy przewodnik po Danii. Najmniejszym z europejskich krajów nordyckich, położonym niedaleko Polski, bardzo ciekawym, z wieloma interesującymi zabytkami, miejscami i atrakcjami, ale chyba jeszcze trochę niedocenianym przez naszych rodaków jako kierunek wyjazdów turystycznych. Być może ukazanie się tego przewodnika, nie pierwszego zresztą poświęconego Danii lub przynajmniej najbliżej położonej od nas jej bałtyckiej wyspie – Bornholmowi, przyczyni się do większego nią zainteresowania. Bogato ilustrowany – 140 kolorowych zdjęć, z 12 planami i mapami, 6-cioma obszernymi, 2-4 stronicowymi wkładkami tematycznymi oraz ponad 30-ma krótszymi informacjami i ciekawostkami w ramkach, przewodnik ten zawiera mnóstwo informacji, przede wszystkim podstawowych, niezbędnych zarówno turyście „weekendowemu” jak i wybierającemu się tam na nieco dłuższe zwiedzanie lub pobyt. Autor na wstępie, zgodnie z formułą tej serii przewodników, zachęca czytelników – turystów do poznawania Danii wymieniając jej najważniejsze atrakcje.
A więc: 4 Skarby zachodniego i północnego wybrzeża; 11 Pereł architektury i pamiątek historycznych; 6 Miejsc niezwykłych; 4 Najpiękniejsze miasta; 4 Atrakcje dla dzieci oraz Bornholm. Dwa rozdziały wstępne dostarczają turyście w skrócie najważniejszych informacji oraz trochę ciekawostek. Informacje praktyczne o tym, kiedy najlepiej się tam wybrać, gdzie szukać dodatkowych informacji oraz jakie są formalności związane z wyjazdem. Następnie o dojeździe różnymi środkami komunikacji, poruszaniu się na miejscu oraz na temat noclegów i wyżywienia. W Informatorze A-Z obok podstawowych haseł znajduje się też m.in. informacja, że napiwki w restauracjach zostawia się zwyczajowo nawet wówczas, gdy w menu jest zaznaczone, iż wliczone są one w cenę. Ważna jest też informacja, że w kopenhaskiej dzielnicy Christiana tamtejsza społeczność nie życzy sobie fotografowania ani ludzi, ani budynków.
Informacje krajoznawcze zawierają też ABC z tego zakresu. Krótką historię kraju z ciekawą informacją, że był on zamieszkany przez ludzi już w okresie przed roztopieniem się ostatniego lodowca, tj. około 110-130 tys. lat temu. Najważniejsze daty, aż do roku 2012, znalazły się w Kalendarium historycznym. Krótko przedstawiona została polityka i gospodarka duńska, tamtejsze społeczeństwo, język, kultura i sztuka oraz kuchnia. Część przewodnikowa podzielona jest na Zelandię i okoliczne wyspy, Fonię i okoliczne wyspy, Jutlandię oraz Bornholm. A w ich ramach opisane części tych wysp oraz wybrane, najważniejsze miejscowości i miejsca. W przypadku Kopenhagi, podobnie jak innych większych lub ważniejszych miast, z jej planem – stolicy nie w tekście, lecz na wewnętrznej tylniej okładce, historią, a następnie opisami tego, co warto tam zobaczyć.
W stolicy na trzech trasach do wyboru oraz z informacjami o najważniejszych budynkach, zabytkach i obiektach. Z ich adresami, króciutką historią, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów i ew. zniżek lub wstępach bezpłatnych. Następnie, w ramkach, informacje praktyczne: placówki Informacji Turystycznej, komunikacja, noclegi i wyżywienie z wybranymi i opisanymi obiektami. Po nich w podobny sposób przedstawione są informacje o okolicach Kopenhagi oraz tamtejszych ciekawych miejscach. A według tego samego schematu pozostałe regiony i miejsca kraju. Sześć wspomnianych, obszernych wkładek poświęconych jest Grenlandii i Wyspom Owczym, Kopenhaskiej Syrence, Duńskim pisarzom, Klifom nadbałtyckim oraz Wikingom.
Natomiast w małych ramkach włamanych w tekst są zarówno takie informacje jak np. ważne numery telefonów, o kopenhaskiej karcie miejskiej, ograniczeniach prędkości samochodów, czy kopenhaskich wypożyczalniach rowerów, jak i o charakterze ciekawostek. M.in. „Wózek z Trundholm” (z epoki brązu, ok. 1400 r. p.n.e., odkryty w 1902 r.). „Harald Bluetooth” (technika bezprzewodowego łączenia komputerów zainspirowana imieniem króla Haralda Sinozębego). „Dania oczami Jana Chryzostoma Paska”. „Eryk Pomorski”. „Kolonie duńskie”. „Bertel Thordvaldsen” i wiele innych.
DANIA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Peter Zralek. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 216, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4005-3