NIEMCY: ZABYTKI NA LIŚCIE DZIEDZICTWA UNESCO

      W Niemczech są 42 miejsca wpisane na tę Listę, znajdujące się na ośmiu trasach tematycznych. Możliwość podziwiania cudownych dzieł potęgi tworzenia i ducha i równocześnie poznania najbardziej fascynujących miast oraz pięknych naturalnych krajobrazów: nasze propozycje tras łączą 42 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Niemczech z wieloma atrakcjami turystycznymi. Aby ułatwić zwiedzanie z komunikacyjnego punktu widzenia, trasy rozpoczynają się i kończą w pobliżu międzynarodowych lotnisk.

      Oto one:

 

* „Cuda natury i dumne miasta”

„Morze nie jest krajobrazem, to przeżycie wieczności”, powiedział kiedyś pisarz i Laureat Nagrody Nobla Tomasz Mann – trasa UNESCO „Cuda natury i wspaniałe miasta” tylko to potwierdza. Pomniki natury jak Morze Wattowe i pierwotne lasy bukowe przeplatają się tutaj z historycznymi miastami hanzeatyckimi jak Brema, Lubeka, Wismar i Stralsund.

* „Wizjonerzy i prekursorzy”

Innowacyjne Niemcy: wizjonerski projekt miasta Berlina, rewolucyjna szkoła Bauhausu i do tego nonkonformista Marcin Luter, który w XVI wieku nie tylko zreformował Kościół, ale i gruntownie zmienił społeczeństwo. Podążanie śladami niemieckich dyktatorów trendów na przestrzeni wieków na trasie UNESCO „Wizjonerzy i prekursorzy”.

* „Bogactwa naturalne i architektura”

Trasa UNESCO „Bogactwa naturalne i architektura” obejmuje największy przedział czasowy ze wszystkich tras. Na tej trasie można zapoznać się zarówno z historią przemysłu jak i z prehistorycznymi wykopaliskami. Przepiękne starówki miast i wspaniałe świadectwa głębokiej religijności wprowadzają urozmaicenie trasy, która spodoba się także amatorom wędrówek.

* „Radość życia i kultura wyższych sfer”

Z Frankfurtu wzdłuż Renu przez romantyczne krajobrazy, których piękno potrafili docenić już starożytni Rzymianie prowadzi trasa „Radość życia i kultura wyższych sfer”. Także na drodze prowadzącej do miejsc pamięci Karola Wielkiego oraz potem z powrotem przez Zagłębie Ruhry nad Ren do Düsseldorfu, raju dla miłośników zakupów i jednego z najbardziej kreatywnych miast Niemiec, zwiedzić można mnóstwo wspaniałych pałaców.

* „Pałace i ogrody”

Trasa UNESCO „Pałace i ogrody” rozpoczyna się i kończy w Lipsku. Jej przebieg wyznaczają liczne świadectwa niemieckiej historii, która we wspaniałych pałacach i czarujących parkach krajobrazowych pozostaje nadal żywa – wymienić należy przede wszystkim Drezno, stolicę Saksonii, słynne na cały świat jako „Florencja nad Łabą”.

* „Czasy rzymskie i styl życia”

Trasa UNESCO „Czasy rzymskie i styl życia” prowadzi z Frankfurtu na bardzo piękne i muzykalne południe Niemiec. Bajeczne krajobrazy i przepiękne miasta Bawarii, jak Würzburg, Bamberg, Bayreuth, Norymberga, Ratyzbona ‒ i nie wolno pominąć stolicy landu ‒ Monachium ‒ to największe atrakcje tej trasy.

* „Duchowość i gościnność”

Nierozłącznie związane z duchem, duchowością i gościnnością miejsca można zwiedzić, przemierzając trasę UNESCO „Duchowość i gościnność” na zachodzie i południowym zachodzie Niemiec, która prowadzi przez tereny winiarskie nad Mozelą, Hessische Bergstraße, Palatynat, Badenia i Wirtembergia. Pozwala cofnąć się do czasów, kiedy krajobraz był nacechowany nie tylko wieżami kościelnymi, ale także i kominami hutniczymi.

* „Między Alpami a Jeziorem Bodeńskim”

Na trasie UNESCO „Między Alpami a Jeziorem Bodeńskim” zwiedzający przenoszą się z powrotem do ery kamienia, odkrywają odległy kościół i udają się na wyjątkową wyspę. Specjalnymi atrakcjami są znany na całym świecie zamek Neuschwanstein oraz bawarska metropolia ‒ Monachium i fascynujący krajobraz Przedgórza Alpejskiego

 

Zdjęcia: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top