BERLIN WITA WARSZAWĘ

Catarina Erceg pokazuje oprawiony fragment zburzonego Muru Berlińskiego - fot. Cezary Rudziński
Catarina Erceg pokazuje oprawiony fragment zburzonego Muru Berlińskiego – fot. Cezary Rudziński

9 listopada 1989 roku berlińczycy z obu stron rozbili zbudowany przez komunistów w 1961 r. mur dzielący miasto na dwie części. Wschodnią, stolicę NRD – Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz zachodnią, Wolny Berlin, podporządkowany RFN – Republice Federalnej Niemiec. „Okrągłe” rocznice tego wydarzenia, w b. 35-ta, są tam obchodzone uroczyście. Prezentacja przygotowywanych obchodów, a także nowości i zamierzeń miasta ważnych dla turystów w roku przyszłym zorganizowana przez warszawskie przedstawicielstwo DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki, odbyła się podczas wieczoru prasowego „Berlin wita Warszawę”.


Przybyli na nią przedstawiciele Visit Berlin: dyrektorka ds. marketingu i współpracy z mediami Catarina Erceg oraz Christoph Lootze, Stephanie Richter i Madeleine Hartmann. Spotkanie prasowe otworzył i prowadził dyrektor warszawskiego przedstawicielstwa DZT Tomasz Pędzik. Przedstawił jego temat podkreślając, że Polska, jako kraj, z którego przyjeżdża do Niemiec mnóstwo turystów – na ten temat pisujemy często i dosyć szczegółowo – znajduje się na wysokiej pozycji tamtejszej listy TOP 5. Berlińscy goście przedstawili spółkę, którą reprezentują, należącą do kraju związkowego Berlin i działającą na zasadzie „non profit”.
Otrzymuje ona wsparcie władz miasta oraz środki z różnych źródeł, a przy programowaniu i realizacji dużych projektów dotyczących kultury współpracują z nią eksperci z różnych jej dziedzin. Goście opowiedzieli też, jak kreowana jest w Berlinie kultura, m.in. muzea mające 14 współdziałających z nimi partnerów oraz berlińskie sceny. Wspomnieli o wpływie na ruch turystyczny tegorocznych Mistrzostw Europy – Euro 2024 – w piłce nożnej, które odbyły się w Niemczech, a także dużym zainteresowaniu „Nocami w muzeach”.
Sporo uwagi poświęcili głównemu tematowi spotkania, rocznicy obalenia Muru Berlińskiego, mówiąc i pokazując na ekranie jej upamiętnianie w latach 2009, 2014, 2019 oraz zamierzenia tegoroczne. Skoncentrują się ona przede wszystkim na wydarzeniach historycznych oraz takich wartościach jak wolność i demokracja. A także dyskusjach nad nimi i tworzeniu kreatywnych plakatów. Ilustrowały to, pokazywane na ekranie, liczne z nich, jak również sceny pracy nad nimi. W programie obchodów w 2024 roku prezentowane będą m.in. wzdłuż centralnego odcinka Muru dawne komunikaty i ogłoszenia.
Program przedstawiony został przez Catarinę Erceg w obszernej, dosyć szczegółowej prezentacji multimedialnej. W jego wprowadzeniu stwierdzono, że zburzenie Muru zapoczątkowało upadek całego systemu politycznego. Był to więc punkt kulminacyjny Pokojowej Rewolucji. Obok przypomnienia tych faktów z tamtych czasów oraz podkreślenia znaczenia dla przyszłości Niemiec polskiej „Solidarności”, zaprezentowano dalsze punkty programu obchodów 35-lecia upadku Muru. Wystawy i instalacje, zwiedzanie miejsc historycznych oraz oddawanie czci ludziom żyjącym w tamtych czasach.
A także zachęcanie berlińczyków i gości miasta do spacerów w historycznych miejscach, zatrzymywania się, czytania informacji oraz refleksji nad znaczeniem rewolucji, jaką w historii było obalenie Muru, a następnie upadek NRD i zjednoczenie Niemiec. Informacje te ilustrowały makiety projektów i plan miasta z trasami poświęconymi temu tematowi. Zapowiedziano również wydanie Księgi jubileuszowej z tematami: „Europa Wschodnia & opozycja” z opracowaniem Sabiny Adler poświęconym ukraińskiemu pisarzowi Jurijowi Andruchowiczowi i liderce białoruskiej opozycji Swietłane Cichanouskiej.
„Różnorodności w kulturze pamięci” napisane przez Nami Guyena i Neco Çelika o ich spojrzeniu z perspektywy imigrantów na niemiecką narrację historyczną, w opracowaniu Valerie Schőnian. A także „Legendy piłki nożnej Berlina” – rozważania nad historią podziału i zjednoczenia Niemiec klubowych „ikon” piłkarskich: Axela Kruse (Klub Hertha) i Christiana Beecka (Union Berlin) w opracowaniu Manfreda Rebhandla. Planowane są również inne wydarzenia poświęcone, np. emocjom, jakie towarzyszyły upadkowi Muru. Catarina Erceg, pokazując oprawiony fragment zburzonego Muru, mówiła także o zamierzeniach kulturalnych i turystycznych Berlina na rok przyszły.
Wymieniając m.in. 75-lecie Berlinale, największego na świecie festiwalu dla publiczności oraz 200-lecie Wyspy Muzeów z prezentacją tego „Kulturalnego serca Berlina” i tamtejszych 8 muzeów i galerii. Wspomniała o nowej prezentacji, obecnie niedostępnego Ołtarza Pergamońskiego. Wzniesionego, dodam, w greckim, obecnie tureckim, Pergamonie w Azji Mniejszej w latach 180-160 p.n.e., jednego ze szczytowych osiągnięć sztuki hellenistycznej ze scenami z Gigantomachii, zniszczonego w przeszłości i odkrytego w częściach przez niemiecką ekspedycję archeologiczną w latach 1878-1880, wywiezionych do Berlina i zrekonstruowanego w latach 1911-1930.
W planach na rok przyszły jest również zachęta do zwiedzania romantycznej Wyspy Pawi (Pfaueninsel), obchody 20-lecia sztuki nowoczesnej („Berlin domem dla sztuki DADA”), 25-lecie C/O Berlin oraz 35-lecie East Side Gallery. A także prezentacja berlińskich murali w Parku Sztuki Tegel Teufelsberg, wirtualne Centrum Sztuki Mediów, nowości w życiu nocnym stolicy (Techno-Berlin na Liście UNESCO), architektoniczny festiwal „48h” – ICC Trennale. Ponadto nowości i ciekawostki turystyczne: Noclegi w nowych lub adaptowanych hotelach; Najwyższa w świecie (na wysokości 170 m) huśtawka.
A także Nowa restauracja Tim Raue w słynnej, obrotowej kopule wieży TV; Taras widokowy z panoramą miasta na dachu (na wysokości 66 m) dawnego zbiornika gazu; Lokalne atrakcje warte zobaczenia itp. Przedstawiciele mediów otrzymali z materiałami prasowymi na pamiątkę m. in. oprawione i opisane fragmenty Muru Berlińskiego.

Oprawiony i opisany fragment zburzonego Muru Berlińskiego. Fot. Cezary Rudziński
Oprawiony i opisany fragment zburzonego Muru Berlińskiego. Fot. Cezary Rudziński

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top