ZMARŁA LILIANA OLCHOWIK – ADAMOWSKA

Liliana Olchowik-Adamowska (1946-2019), świetna dziennikarka specjalizująca się w tematyce turystycznej i motoryzacyjnej, autorka książek historycznych i krajoznawczych, dobry człowiek i koleżanka na którą można było liczyć w każdej sytuacji, pochowana została dzisiaj na wolskim cmentarzu prawosławnym. Przez ponad ćwierć wieku była członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”.

 

Liliana była długoletnią redaktorką i dziennikarką w IMT „Światowid”, w „Motorze”, „Poznaj świat”, TTG, „Gazecie Turystycznej”, „Wiadomościach Turystycznych” i studenckim magazynie turystycznym „Tourlife”. Była też autorką i współautorką wielu przewodników i książek popularnonaukowych, m. in. autorką kilku pozycji z serii „Mitologie świata”, jak: „Celtowie”, „Indianie Ameryki Łacińskiej” oraz książek biograficznych, m. in. o gen. Władysławie Andersie oraz współautorką zbioru reportaży „Podróż po krajach Unii Europejskiej”, przewodnika dla obcokrajowców „Dlaczego Polska” („Why Poland”), przewodnika „Warszawa”, „Najwspanialsze miejsca pielgrzymkowe” (I nagroda Klio 2007 w kategorii edytorskiej),

książki o Euro 2012, albumów z cyklu Polska – „Najpiękniejsze zamki i pałace”, „Najpiękniejsze zabytki i krajobrazy”, „Najpiękniejsze góry”, przewodnik „Lwów” oraz książki „Śladami Chopina”, która ukazała się w dziesięciu wersjach językowych (wyróżnienie: Nagroda Magellana, wyróżnienie specjalne w XIX Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej PTTK).

Wypada też wspomnieć o szeregu popularnonaukowych książek historycznych powstałych z wydatnym udziałem Liliany takich jak: „Krzyżacy. Historia, Zamki, Bitwy”, „Polska międzywojenna”, „I i II wojna światowa. Polska i Polacy”, „Wielcy Polacy”, autorski przewodnik „Śladami słynnych zbrodni” (nagroda „Najlepsze publikacje turystyczne 2011 roku”) i album „Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach”. Z Lilianą poznałem się w połowie lat 70. gdy jako młody dziennikarz współpracowałem z Ilustrowanym Magazynem Turystycznym „Światowid”. Później pracowaliśmy razem w magazynie geograficznym „Poznaj Świat” i kilku innych tytułach prasowych oraz przy wydanej przez PAI książce „Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce”. Była znakomitą dziennikarką oraz redaktorką, co nie zawsze idzie w parze, oraz członkinią zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter. Będzie nam jej brakowało.

Zdjęcia autora: Liliana przy pracy, z Olgierdem Budrewiczem na Wigilii „Globtrotera” i grób Liliany.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top