WYDAWNICTWO ROZPISANI: POWAŁĘSAJMY SIĘ PO POLSCE. SZLAKIEM LECHA WAŁĘSY

Ukazał się ciekawy przewodnik „Powałęsajmy się po Polsce. Szlakiem Lecha Wałęsy” napisany przez Jarosława Fischbacha, geografa, podróżnika, byłego członka pierwszej Solidarności. Autor był pracownikiem Instytutu Geografii UŁ i prezesem Izby Turystyki Ziemi Łódzkiej, przez wiele lat prowadził biuro turystyczne Turpol. Od wielu lat podróżuje po świecie śladami Polaków, tropiąc i opisując ich losy.

Jest autorem m. in. książek: „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”,” Polskie nazwy geograficzne na mapie świata”, „O jeden ląd za daleko”, a także „Przewodnika Szlakiem Skaldów” oraz „Atlasu Polonii Francuskiej”. Prowadzi witrynę internetową www.polskimszlakiem.pl. Jest wielkim fanem zespołu muzycznego „Skaldowie”. Z przewodnika widać, ze autor zafascynowany jest Lechem Wałęsą, którego nazywa polskim Ghandim, człowiekiem, który bez rozlewu krwi zapoczątkował rozmontowywanie systemu komunistycznego i odzyskiwanie wolności przez wiele narodów w tym Polskę. Zacytuję: …pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność bez wątpienia jest postacią nietuzinkową. Jest wielką osobowością, a co za tym idzie bardzo kontrowersyjną. Można Go podziwiać, można krytykować, ale nie można nie dostrzegać jego wielkich osiągnięć i dokonań. Wałęsa nie jest i nigdy nie był pokornym, przewidywalnym i ułożonym człowiekiem, bo tacy nie dokonują rewolucji i nie zmieniają świata. Jego słowa, wystąpienia są często zaskakujące, bulwersujące, bardzo dobitne, ale padają w ich słowa prawdy, często bolesnej ….

Lech Wałęsa nazwany przez Andrzeja Wajdę Człowiekiem z Nadziei jest jedną z najważniejszych postaci z przełomu wieków, człowiekiem, którego nazwisko znane jest w każdym zakątku świata, symbolem bezkrwawych przemian, jakie dokonały się w Polsce, Europie i na świecie. W dzisiejszych czasach zwłaszcza, kiedy władza w perfidny sposób fałszuje historię naszego kraju i usiłuje pozbawić nas wielu autorytetów, a młodzi ludzie indoktrynowani w szkołach nie znają, bo przecież nie pamiętają czasów sprzed prawie czterdziestu lat, jest to książka bardzo potrzebna na rynku wydawniczym. Daje możliwość przypomnienia sobie bądź poznania dziejów Lecha Wałęsy i utrwalenia w naszej pamięci dzieła, którego dokonał. Autor zaprasza do wspólnej wędrówki śladami Lecha Wałęsy, do powałęsania się po Polsce.

Opracowany przez autora szlak prowadzi przez wiele regionów w Polsce. Przez Pojezierze Dobrzyńskie, gdzie urodził się Lech Wałęsa i spędził swoje dzieciństwo oraz młode lata. Szlak prowadzi przez miejsca, których bohater przewodnika: mieszkał, pracował, działał, jeździł na ryby, służył w wojsku, spotykał się z ludźmi, był internowany … do Gdańska, Warszawy, Arłamowa, na Jasną Górę, do schroniska na Polanie Chochołowskiej, do Chylic i Otwocka, a także do Magdalenki… Okładkę przewodnika zaprojektował Jerzy Janiszewski – twórca logo Solidarności i pisma typu solidaryca, w książce znajduje się wiele zdjęć aktualnych i archiwalnych, są rysunki autorstwa Jacka Fedorowicza i Jana Karpiela – Bułecki. Są też mapy i plany miast z wyznaczonymi trasami szlaku Lecha Wałęsy. Przewodnik jest już dostępny w większości księgarń stacjonarnych i internetowych oraz bezpośrednio u wydawcy https://ksiegarnia.pwn.pl

Zdjęcia z archiwum autora.

POWAŁĘSAJMY SIĘ PO POLSCE. SZLAKIEM LECHA WAŁĘSY. Autor: Jarosław Fischbach. Wyd. Rozpisani.pl, Warszawa Grupa PWN, Warszawa 2020, str. 208 ISBN 978-83-956318-0-1

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top