CZECHY: PORTMONEUM – MUZEUM JOSEFA VÁCHALA OTWARTE PO REMONCIE

Po kilkumiesięcznym remoncie zostało otwarte Portmoneum – Muzeum Josefa Váchala w mieście Litomyšl. Nazwa Portmoneum pochodzi od nazwiska właściciela domku Josefa Portmana.

 

Ten urzędnik, drukarz, bibliofil i kolekcjoner sztuki zafascynowany był twórczością znanego grafika, rzeźbiarza, malarza i ilustratora książek Josefa Váchala (1884-1969). Poprosił artystę o wykonanie fresków ściennych w swoim domu, w którym planował otworzyć muzeum Váchala. Artysta ozdobił dwie izby w budynku, a także znajdujące się wewnątrz sprzęty. Na ścianach i sufitach powstały niezwykłe malowidła przedstawiające demony, zbójców, skrzaty i inne istoty, jak również sceny z biblii i znaki zodiaku.

Po wydaniu przez Váchala Krwawej powieści, w której Portman wystąpił jako chciwy hrabia, przyjaźń i współpraca obu mężczyzn zakończyła się. Kilka lat po śmierci Portmana, w roku 1975, jego dom trafił piorun i podczas pożaru malowidła zostały częściowo zniszczone.

Dzięki miejscowym artystom, obiekt wpisano na listę zabytków kultury i trafił pod opiekę Galerii Narodowej. Lepsze czasy dla Portmoneum nastały dopiero w roku 1991, gdy dom kupił Ladislav Horáček, założyciel wydawnictwa Paseka i kolejny wielki miłośnik dzieł Josefa Váchala.

We współpracy z konserwatorami przebiegały prace renowacyjne. Budynek został otwarty dla zwiedzających 26 czerwca 1993 roku. Po śmierci Ladislava Horáčka dom zakupił w roku 2016 Kraj (województwo) Pardubicki i przekazał pod opiekę Muzeum Regionalnemu w Litomyšlu. W roku 2020 przebiegała renowacja obiektu, zainstalowana została nowa ekspozycja multimedialna i atelier przeznaczone na warsztaty dla zwiedzających. Więcej informacji: 

 

Zdjęcia: Destinačni Společnost Českomoravska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top