WROCŁAW: IX FORUM PROMOCJI TURYSTYCZNEJ

W wrocławskim Hydropolis, które było współorganizatorem, portal Wasza Turystyka zorganizował IX już Forum Promocji Turystycznej. Te spotkania przedstawicieli szeroko rozumianej branży turystycznej odbywają się przemiennie dwa razy w roku w Warszawie i Wrocławiu.

 

W IX Forum uczestniczyło ponad sto osób. Mieli okazję wysłuchać pięciu debat, Pojedynków Ekspertów, prezentacji i przede wszystkim porozmawiać ze sobą. Jedną donioślejszych decyzji podjętych podczas Forum było ogłoszenie roku 2022 Rokiem kobiet w turystyce. Po wielu miesiącach niepewności branża turystyczna rozpoczęła powrót do normalności, odrabiania strat i możliwości odbywania częstszych spotkań. W trakcie wydarzenia eksperci podsumowali tegoroczne lato w turystyce. Natomiast na koniec po raz pierwszy w historii Forum został dodany niezwykle ważny suplement. Rok 2022 został ogłoszony rokiem kobiet w turystyce.

O wadze promocji w turystyce

Promocja w turystyce jest istotnym i nieodłącznym jej elementem. W związku z tym wykorzystywane są coraz nowsze narzędzia, ale wciąż równie dobrze sprawdzają się te sprawdzone stare rozwiązania. W pierwszej debacie eksperci omówili działanie study tourów i fam tripów jako skutecznego narzędzia promocji, ale nie będącego bez wad. Atrakcyjne i popularne miasta również chętnie stosują ten zabieg i budują dobre relacje z dziennikarzami. Kogo zatem warto zaprosić na taki wyjazd? Organizatorzy stawiają na profesjonalistów. Przede wszystkim zależy im, aby mogli doświadczyć danego miejsca i przeżyć wszystkie związane z tym emocje jakich nie doświadczą poprzez chociażby czytanie o danym miejscu.

Współpraca a promocja

W drugiej sesji poruszane były tematy dotyczące tego, co decyduje o dobrej współpracy i jej powstawaniu. Jak powszechnie wiadomo nie ma skutecznej promocji bez wspólnego działania. Na przykładzie trójkąta granicznego promocji Czechy – Polska – Słowacja mogliśmy szczegółowo przyjrzeć się jakie są możliwości współpracy w promocji turystycznej. Te trzy kraje posiadają zarówno wspólne produkty, dziedzictwo, regiony turystyczne, jak i możliwość łączenia pobytów gości. Ścisła współpracy mógłby pozytywnie wpływać na korzyść wszystkich w niej uczestniczących. Na IX Forum po raz pierwszy przedstawiono również pomysł nowego szlaku wodnego. Już od samego początku przy powstawaniu nowego produktu należy skupić się po pierwsze na współpracy, a po drugie na jego promocji. Sesję podsumował pojedynek ekspertów o tym, co ma rzeczywisty wpływ na dobrą współpracę promocyjną.

Drogą do osiągnięcia zamierzonego celu są ludzie na odpowiednich miejscach. Tacy, którzy rozumieją w jakich organizacjach funkcjonują i potrafią wykorzystać do ciągłego rozwoju odpowiednie narzędzia, aby móc spełniać marzenia ludzi o wyjazdach. Natomiast polska młodzież w ostatnich latach coraz częściej cechuje się brakiem nie tylko znajomości własnego kraju, ale nawet własnego regionu. Dobrze zorganizowana wycieczka może, i nawet powinna, pełnić rolę „misyjną” w poznaniu własnego kraju i jego kultury, a także być uzupełnieniem wiedzy jakiej nie zdobędą siedząc w szkolnych ławkach. Warto też skupić się na skutecznej promocji wśród młodzieży i wykorzystania narzędzi takich jak Facebook czy TikTok i nie zapominać o tradycyjnych metodach, dzięki którym można dotrzeć do nauczycieli. Wbrew pozorom młodzi ludzie są dość stałą i lojalną grupą klientów.

Lato 2021 w turystyce

Rok bieżący, to już drugi sezon letni w trakcie trwania pandemii i chociaż był znacznie krótszy niż zwykle, to dopisał prawie wszystkim w branży turystycznej. Podczas trwania trzeciej fali pandemii większość firm i obiektów tworzyła nowe oferty, a następnie aktywnie wprowadzała formy promocji. Eksperci jednogłośnie uznali, że bardzo ważne w dzisiejszych, dość niepewnych czasach, jest bezpieczeństwo klientów. Możliwość przełożenia wyjazdu, biletów lotniczych, zrezygnowanie z danego terminu, czy też ubezpieczenie związane z Covid-19. Zachowanie ostrożności, nie przeszkadzanie i blokowanie działań, a także edukowanie pozwoli skutecznie na odbudowanie zaufania o stabilności branży. Polska jest bezpiecznym kierunkiem podróży, co jest widoczne chociażby w rezultatach sprzedaży biletów lotniczych turystów z Korei. Turystyka zaczyna być znowu bezpieczna zarówno dla przyjeżdżających jak i wyjeżdżających.

Rok Kobiet w Turystyce

IX edycję Forum Promocji Turystycznej zakończyło wyjątkowe wydarzenie. Rok 2022 ogłoszono Rokiem Kobiet w Turystyce. Po obserwacjach, rozmowach z kobietami pracującymi w szeroko rozumianej turystyce, ale też przy ogłaszanej co roku Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce, często pojawia się zarzut, że jest za mało kobiet. Stanowią one większość zatrudnionych w turystyce, ale na stanowiskach prezesek i przewodniczących jest ich znacznie mniej. Odczytana została treść manifestu, którą jest dostępna na Facebooku. Podsumowaniem była dyskusja na temat sytuacji kobiet w polskiej turystyce, które odniosły zawodowy sukces w tej branży. Patronem medialnym debaty był magazyn Forbes Women. Jubileuszowa, X edycja Forum Promocji Turystycznej, odbędzie się w przyszłym roku.

Zdjęcia: Archiwum Hydropolis

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top