W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta została ekspozycja – pokłosie 44 edycji Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – LEGNICA 2021. Potrwa ona do 31 października br, wystawione są nagrodzone i inne wybrane prace – rysunki i grafiki uczestniczące w konkursie w dwu kategoriach: „Żart i Satyra” oraz „Rodzina”.
Łącznie na tegoroczny Satyrykon nadesłano z wielu krajów ponad 3 tys. prac, z których 7-osobowe, międzynarodowe jury wybrało w wyniku dyskusji i wieloetapowego głosowania, 11 nagrodzonych i wyróżnionych.
Podczas otwarcia wystawy, w ograniczonym ze względu na pandemię gronie osób zaproszonych, w tym przedstawiciela naszego portalu, które prowadziła dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska, przedstawiono rezultaty tegorocznego konkursu oraz wręczono główną nagrodę, „Szpilę Satyrykonu”.
Równocześnie „Szpile” poza konkursem graficznym, otrzymali główni wykonawcy popularnego, wieczornego programu telewizyjnego kanału TVN, „Szkło kontaktowe”.
Grand Prix Satyrykonu 2021 otrzymał Ali Miraee z Iranu za pracę „Pasierb”. Przedstawia ona, w domyśle, Marię z Nazaretu, Józefa i małego Jezuska w koszyku z aureolami nad głowami, w tle zaś biegnącego człowieka z trójkątem nad głową.
W dziale „Rodzina” I nagrodę i złoty medal za pracę „Gdy dorosną” otrzymał Andrei Popov z Rosji. II nagrodę i srebrny medal za pracę „Przy stole” Michał Stachacz z Polski. III nagrodę i medal brązowy za pracę „Obecność rodziny” Shahrokh Heidari z Francji.
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymali Seyran Caferli z Azerbejdżanu za pracę bez tytułu i Agim Sulaj z Włoch za pracę „Rodzina”.
W dziale „Żart i satyra” I nagrodę i zloty medal za „Czarne chmury nad Rzeczpospolitą” otrzymał Marek Szymańczuk z Polski. II nagrodę i srebrny medal za pracę bez tytułu Bambang Sulistyo z Indonezji. III nagrodę i medal brązowy za pracę „Potwór” Grzegorz Mycka z Polski.
Dwa wyróżnienia przyznano za prace: „Czysta dusza” Pawłowi Kuczyńskiemu z Polski i za „Czas religii” Javadovi Takjoo z Iranu. Ponadto jury przyznało Nagrody Specjalne. Otrzymali je: Prezydenta Miasta Legnica – Bahram Arjomandnia z Iranu za pracę „Rodzina”,
Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury – Włodzimierz Staszczyk z Polski za „Apogeum”. Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia – Janek Jankowski z Polski za „Prawdziwą rodzinę”. Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie – Max Skorwider z Polski za pracę „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.
Legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego – Sławomir Łuczyński z Polski za „Kosiarkę”. Tradycyjnie starannie wydany Katalog wystawy zawiera również 56 nazwisk twórców nominowanych do nagród, kolorowe reprodukcje 98 prac oraz wstęp przewodniczącej jury Bogny Otto – Węgrzyn.
* * *
Satyrykon jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowanym przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka.
Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – wystawy rysunków środowiska wrocławskiego. W 1978 r. przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.
W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 r. po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu.
Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 r. Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się konkursem międzynarodowym. Co roku wpływają nań tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.
Zdjęcia: Cezary Rudziński