BEZDROŻA: SZCZECIN I POMORZE ZACHODNIE – TRAVELBOOK

Ta informacja znajdująca się na tylnej okładce nowego travelbooka zaskoczy chyba wielu czytelników: „Najliczniej odwiedzany – czytamy w niej – region naszego kraju, to nie Podhale czy Mazury, ale właśnie Pomorze Zachodnie. Zdecydowana większość przyjeżdża tu, aby odpocząć na piaszczystych plażach Bałtyku. W niewielkiej odległości od morskiego brzegu zaczynają się innego rodzaju akweny – malownicze, czyste jeziora o poszarpanej linii brzegowej – wymarzone miejsce dla nurków, żeglarzy oraz rodzin z dziećmi. Warto pospacerować również po tutejszych borach, których bogactwa docenią nie tylko grzybiarze. Miłośnicy historii natkną się na tych terenach na zabytki sięgające zamierzchłej prehistorii, a także zwiedzą pełne uroku miasta i miasteczka na czele ze Szczecinem – stolicą regionu”. W przewodniku o układzie zgodnym z koncepcją ich serii, znajduje się 140 kolorowych zdjęć, 29 włamanych w ramkach w tekst informacji i ciekawostek oraz 6 mapek i planów miast. Na zachęcających do poznawania tego regionu stronach wstępnych: Atrakcje Pomorza Zachodniego znajduje się po 6 uznanych przez autora za najważniejsze: Cudów Przyrody, Pereł Architektury i Muzeów oraz 5 Uzdrowisk. Wśród nich sporo mało szerzej znanych, np. Wzgórze Zielonka, Krzywy Las, Rybacka wieś Chłopy, Podziemne Miasto, czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy.

 

Informacje praktyczne i A-Z zawierają chyba wszystko, co powinien wiedzieć turysta wybierający się w tamte strony. Ze zwróceniem m.in. uwagi, że zabronione jest fotografowanie z bliska obiektów wojskowych, policyjnych oraz terenów portowych. Zaś filmowanie przy pomocy dronów muzeów czy parków rozrywki wymaga ich zgody. Wśród zagrożeń autor ostrzega przede wszystkim przed nieumiejętnym korzystaniu z atrakcji morza, a dodatkowo kradzieżami, zwłaszcza cenniejszych przedmiotów na plażach. Ciekawym pomysłem w tym travelbooku jest Słownik terminów podstawowych dla Pomorza Zachodniego. Ilu rodaków wie, co to jest abrazja morska, agrilloterapia, bindaż, delta wsteczna, inkluzja, kryptodepresja czy sporo innych pojęć? Mnóstwo ważnych informacji znajduje się również w Informacjach krajoznawczych z ABC. Z kalendarium historycznym od VI w. n.e. do 1999 r., w którym Szczecin został stolicą nowego województwa zachodniopomorskiego. Obok podstawowych wiadomości o jego charakterystyce geograficznej i przyrodzie, są także o tamtejszym społeczeństwie, kulturze i sztuce oraz kuchni. Bardzo przydatny jest również wykaz 20 cyklicznych wydarzeń: festiwali, dni, świąt i zlotów.

W najobszerniejszej, przewodnikowej części, znajdują się zwięzłe, ale w koniecznych miejscach dosyć obszerne, informacje o zabytkach, ciekawych miejscach i innych atrakcjach podzielonych na: Szczecin i okolice. Świnoujście – perła Bałtyku. Woliński Park Narodowy. Od Międzyzdrojów do Kołobrzegu. Kołobrzeg i okolice. Od Koszalina do Jarosławca i Pojezierze Drawskie. W każdej z tych części jest mapka lub plan, krótka prezentacja miasta czy tytułowego regionu oraz kluczowe dla niego daty. A następnie co warto tam zobaczyć z podstawowymi, a w wielu, licznych przypadkach, rozszerzonymi informacjami o tamtejszych atrakcjach. Oczywiście również o komunikacji, noclegach i wyżywieniu. Wspomniałem o ciekawych informacjach w ramkach. Oto kilka przykładowych: „Świętowit woliński”. „Transgraniczne spacery miejskie”. „Pierniki szczecińskie”. „Dynastia Gryfitow”. „Miasteczko Dziecięce Podgrodzie”. „Tallboy w Kanale Piastowskim”. „Wodniczka”. „Taksydermia”. Święto Kaszy”. „Jak powstają wydmy”. „Jak znaleźć bursztyn?”. „Parawaning” i inne. Krótko mówiąc: przewodnik poręczny, napisany ciekawie i kompetentnie, z wieloma ilustracjami, planami i mapkami oraz ciekawostkami. Znakomicie ułatwiający poznawanie i zwiedzanie tamtejszych atrakcji.

SZCZECIN I POMORzE ZACHODNIE. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Mateusz Żuławski. Wyd. I, Helion, Gliwice 2021, str. 231, cena 29,90 zł. ISBN 978-83-283-7277-1

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top