WOPR, GOPR i TOPR z wizytą w Globtroterze

WOPR, GOPR i TOPR na wizycie w Globtroterze Kilkudziesięciu sympatyków i członków stowarzyszenia Globtroter zgromadziło się na spotkaniu z przedstawicielami służb ratowniczych – GOPR, TOPR i WOPR 21 czerwca w hotelu Gromada. Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania technologiczne, jakie wspomagają ratowników w walce o ludzkie życie. Spotkaniu patronował operator sieci Plus. Firma ta od dawna wspomaga służby ratownicze nad wodą i w górach oferując im zarówno wsparcie technologiczne, przekazując środki finansowe na niezbędny sprzęt ratowniczy oraz współorganizując imprezy z zakresu edukacji i profilaktyki bezpiecznego wypoczynku. Ta, trwająca już dwunasty rok współpraca, to cały kompleksowy program obejmujący szereg bardzo zróżnicowanych działań.

 

Najważniejsze z nich przedstawili na spotkaniu: Łukasz Krzeski – Kierownik Działu Promocji i PR Polkomtel, Mariusz Gil – odpowiedzialny za technologiczne wsparcie projektu Polkomtel SA: Jan Krzysztof – Naczelnik TOPR, Mariusz Zaród – Naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR, Zbigniew Kurowicki – Prezes Mazurskiego WOPR oraz Maciej Dziebich – Kierownik Centrum Koordynacji Sopockiego WOPR:

 

• Najistotniejszym elementem jest stworzony przez sieć Plus we współpracy ze służbami ratowniczymi Zintegrowany System Ratownictwa nad wodą oraz w górach, obsługujący specjalne numery ratunkowe: 601100100 nad wodą oraz 601100300 w górach, gwarantujące szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację.

• Kolejny rok przeprowadzona będzie akcja rozdawania dzieciom nad morzem i na Mazurach opasek z numerem ratunkowym 601100100, na które można łatwo wpisać telefon do rodziców.

• We współpracy ze służbami ratowniczymi WOPR, GOPR oraz TOPR stworzone zostały specjalne, bezpłatne aplikacje na telefon „Pierwsza Pomoc”, „Bezpieczniej nad wodą”, „Bezpieczniej w górach” oraz nowa aplikacja „Pierwsza Pomoc Dzieciom”. Zawierają one podstawowe informacje o prawidłowym zachowaniu nad wodą, w górach oraz udzielaniu pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych przypadkach urazów, przedstawione w postaci krótkich tekstów wraz z ilustracjami.

• System Ostrzegania Pogodowego dla żeglarzy, składający się ze stacji meteo, tablic z wyświetlanymi komunikatami oraz lamp ostrzegawczych zlokalizowanych w kluczowych miejscach szlaku żeglarskiego na Mazurach informuje o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

• Tygodniowy serwis pogodowy „SMS Meteo”, będący uzupełnieniem Systemu Ostrzegania Pogodowego, dzięki któremu na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dwa razy dziennie podawana jest prognozy pogody, a dodatkowo w przypadku zbliżających się zagrożeń wysyłane są specjalne ostrzeżenia. Serwis redagowany jest przez ratowników Mazurskiego WOPR

• System monitoringu jachtów na Mazurach czyli specjalnie zaprojektowane lokalizatory wyposażone w GPS, czujnik wywrotki oraz przycisk alarmowy zaprogramowany na numer 601100100, dzięki którym ratownicy w razie wypadku mogą szybko udzielić skutecznej pomocy. Urządzenia wyposażone są także w system ostrzegania pogodowego.

• Wspólnie z Zachodniopomorskim WOPR trwająca obecnie instalacja 1850 sztuk heksametrycznych słupków bezpieczeństwa na całej długości linii brzegowej Województwa Zachodniopomorskiego, które pozwolą niezorientowanym w terenie turystom dzwoniącym na numery alarmowe i ratunkowe określić z dużą dokładnością miejsce zdarzenia.

• Przekazanie przez sieć Plus sprzętu oraz zapewnienie łączności internetowej na kąpieliskach nadmorskich Województwa Zachodniopomorskiego.

• W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku Plus został partnerem akcji „Power Paraglide Rescue System”, czyli programu patrolowania wybrzeża Gdańska przy użyciu paralotni.

• System Informacji Wizualnej dla Turystów w górach zrealizowany poprzez sieć zdalnie zarządzanych ekranów w 14 lokalizacjach wskazanych w Tatrach przez TOPR oraz w bieżącym roku uzupełniony o 25 lokalizacji obejmujących całe pasmo polskich gór oraz Jurę Krakowsko-Częstochowska wskazanych przez GOPR. Serwis redagowany przez dyżurnych ratowników TOPR i GOPR pozwala m.in. na przekazywanie aktualnej prognozy pogody, informacji o poszukiwanych osobach, stopniu zagrożenia lawinowego itp.. System w TOPR rozbudowywany jest obecnie o przekaz obraz z kamer zainstalowanych w Tatrach oraz dane z automatycznych stacji meteo z wykorzystaniem usługi iPlus.

• Plus oraz służby ratownicze dbają również o edukację organizując pokazy ratownictwa, imprezy typu Dzień Dziecka z Sopockim WOPR, Dni Otwarte TOPR, czy programy szkoleń z zasad bezpiecznego zachowania nad wodą i w górach.

• Dzięki wsparciu Fundacji Grupy Vodafone, jednego z akcjonariuszy Polkomtel SA, i przekazanych przez nią środkom możliwe było zakupienie m.in. specjalistycznego sprzętu medycznego i ratowniczego; sprzętu do nawigacji satelitarnej oraz realizacja programów szkoleń dla dzieci i młodzieży z zasad bezpiecznego zachowania i udzielania pierwszej pomocy.

 

601100100 nad wodą i 601100300 w górach – numery na wagę życia Dzięki współpracy Plusa z służbami ratowniczymi WOPR, GOPR i TOPR powstał Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601100100, natomiast w górach jest to numer 601100300.

Zintegrowany System Ratownictwa jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM, UMTS, GPS. Zapewnia szybką i niezawodną łączność, dyspozytor może koordynować wiele zdarzeń i wypadków jednocześnie.

 

Poszczególne elementy współpracy służb górskich i wodnych z Plusem przedstawimy w kolejnych aktualnościach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top