SKOK-I W GLOBTROTERZE

 

Gościem pierwszego marcowego spotkania w Globtroterze była firma SKOK. Pod tym określeniem kryją się Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, nowoczesne samopomocowe instytucje finansowe, działające od 18 lat na polskim rynku.

 

 

 

 

 

 

 

Poza usługami finansowymi firma świadczy również usługi ubezpieczeniowe, ma też własne biura turystyczna Ecco Holiday i Ecco Travel zaś Media SKOK wydaje również „Gazetę Bankową”- prestiżowy miesięcznik poświęcony szeroko pojętej tematyce finansów, bankowości i ubezpieczeń.  

 

O turystycznej działalności SKOK-ów – biurach podróży Ecco Holiday i Ecco Travel mówił Radosław Olek, członek zarządu Ecco Travel. Ecco Holiday organizuje wakacje czarterowe w rejonie Morza Śródziemnego oraz wyjazdy na narty do zimowych ośrodków narciarskich. Ponadto w biurach Ecco Holiday można nabyć bilety lotnicze oraz tanie bilety na loty czarterowe. Ecco Travel jest natomiast organizatorem egzotycznych wypraw w najciekawsze regiony świata i wypoczynku w oparciu o przeloty samolotami rejsowymi.

Firma Ecco działa od 2003 roku, posiada 20 placówek własnych i 2000 biur agencyjnych. Co roku wysyła na wakacje ok. 80 tysięcy klientów z czarterowej oferty Ecco Holiday i  ok. 5 tysięcy klientów z egzotycznej ofert Ecco Travel.

 

O ofercie SKOK Ubezpieczenia opowiadała kierownik marketingu Magdalena Gwiazda. Pod wspólna nazwą SKOK Ubezpieczenia funkcjonują dwa w stu procentach polskie Towarzystwa Ubezpieczeniowe TUW SKOK (majątkowe) i TUW SKOK ŻYCIE SA, gdzie można zawrzeć ubezpieczenia na życie. Pracują one dla klientów – członków Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

 

O „Gazecie Bankowej” mówił jej redaktor naczelny Maciej Goniszewski. Ten prestiżowy miesięcznik dla bankowców, finansistów i branży ubezpieczeniowej dużo miejsca poświęca analizom, raportom i ciekawym wywiadom obecny na rynku od 1988 roku przygotowywany jest obecnie przez doświadczony zespół redakcyjny przy współpracy najlepszych ekspertów z branży. Obecnie pismo wydawane jest jako miesięcznik w nowej szacie graficznej. Magazyn  

skierowany jest do pracowników wysokiego szczebla i top managementu w instytucjach finansowych, w tym m.in. do prezesów banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Pismo rozprowadzane jest głównie w prenumeracie oraz w salonach prasowych i Empikach.

 

Wspierany przez markę „Gazety Bankowej” portal finansowy www.GB.pl który rzetelnie przedstawia i komentuje bieżące wydarzenia zawiera newsy, notowania giełdowe, statystyki,   analizy i komentarze specjalistów. Pozwala korzystać z kompletu narzędzi, które są niezbędne przy podejmowaniu skutecznych i efektywnych decyzji biznesowych. Portal kierowany jest do kadry zarządzającej, ekspertów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką finansów.

 

 

SKOK-i gromadzą oszczędności swoich członków, udzielają im kredytów i pożyczek oraz przeprowadzają rozliczenia finansowe. Oferują również konta rozliczeniowe, kartę VISA, lokaty i ubezpieczenia. Obecnie w kraju usługi finansowe świadczą 62 Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, mające łącznie 1794 placówki.

 

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Franciszka Stefczyka powstała w 1993 roku. Pierwotnie Kasa miała charakter branżowy, tzn. kierowała usługi głównie do jednej grupy zawodowej – do pracowników przedsiębiorstw morskich wybrzeża gdańskiego.

W połowie lat 90-tych rozpoczęto realizację projektu przekształcania Kas jednozakładowych w Kasy wielośrodowiskowe. SKOK Stefczyka poprzez fuzję z innymi Spółdzielczymi Kasami przekształciła się w instytucję obsługującą grupę osób powiązanych jedynie przynależnością do Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Oddziały zaczęto otwierać również poza zakładami pracy, aby korzystanie z usług Kasy było dostępne dla każdego. W chwili obecnej SKOK Stefczyka obsługuje swoich członków poprzez sieć niemal 350 oddziałów w całej Polsce. Jedynie kilka z nich działa na terenie zakładów pracy. Zdecydowana większość placówek ma charakter otwarty. Do Kasy należy już 670 tys. Polaków.

SKOK Stefczyka nawiązuje do tradycji polskiej spółdzielczości finansowej z przełomu XIX i XX wieku. U schyłku XIX wieku ideę finansowej samopomocy rozwinął i wcielił w życie dr Franciszek Stefczyk – patron naszej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Przed II wojną światową instytucje podobne do dzisiejszych SKOK-ów były popularnie zwane Kasami Stefczyka. W 1939 roku istniało 3500 zapoczątkowanych przez Stefczyka spółdzielczych kas, do których należało 1,5 mln Polaków. Kasy Stefczyka odegrały ważną rolę gospodarczo-społeczną na ziemiach polskich, kładąc kres lichwie pieniężnej.

Po 1947 roku Kasy zostały rozwiązane, a majątek znacjonalizowano lub rozgrabiono. Ruch spółdzielczości finansowej odrodził się dopiero w III Rzeczpospolitej, dzięki wsparciu Światowej Rady Unii Kredytowych i Związku Zawodowego „Solidarność”.

 

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top