WIELKA BRYTANIA PRZYJAZNA NIEPEŁNOSPRAWNYM

Wielka Brytania przygotowuje się do przyjęcia fali turystów, którzy przyjadą wkrótce, by oglądać zmagania olimpijskie. Wśród nich znajdą się również osoby niepełnosprawne. Organizatorzy Igrzysk − London Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games i Olympic Delivery Authority dopełnili wszelkich starań, by zapewnić osobom niepełnosprawnym, szczególnie tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, swobodny dostęp do wszystkich olimpijskich obiektów, we wszystkich kategoriach cenowych biletów i dla wszystkich dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich. Równolegle przygotowywane są udogodnienia w obiektach turystycznych z myślą o tej grupie gości.

Z okazji igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Londynie przygotowano 2,667 pokoi przystosowanych do przyjęcia osób niepełnosprawnych, w tym 1392 pokoje przystosowane dla osób na wózkach inwalidzkich. Specjalnie dla niepełnosprawnych gości powstała strona internetowa Inclusive London, na której znajduje się baza noclegowa z 1540 hotelami i obiektami typu B&B oraz 122 schroniskami z udogodnieniami dostępu. Strona zawiera również praktyczne informacje o restauracjach, pubach, sklepach i obiektach turystycznych przygotowanych do obsługi wszystkich gości.

 

Udogodnienia przygotowywane są również we wszystkich rodzajach transportu publicznego w Londynie. Aby uzyskać listę tras przystosowanych dla niepełnosprawnych warto wejść na stronę:

http://www.visitlondon.com/events/tours/accessible-tours

 

Na przyjazd turystów niepełnosprawnych przygotowane są również brytyjskie muzea, trasy turystyczne oraz placówki kulturalne:

 

1. Muzeum Nauki (Science Museum) – zbiory muzeum obejmują m.in.: kolekcję silników parowych z XVIII wieku, moduł dowodzenia statku Apollo 10 i wiele eksponatów z życia codziennego od 1750 r. do chwili obecnej. W każdej części muzeum dostępna jest winda lub dźwig. Wszystkie urządzenia zostały umieszczone na odpowiedniej wysokości. Oznakowania oraz przewodniki dotykowe są dostępne dla niektórych wystaw wraz z dużymi wydrukami informacji oraz opisami w alfabecie Braille’a. Możliwe jest także wypożyczenie wózka inwalidzkiego oraz skorzystanie z licznych, specjalnie oznakowanych miejsc parkingowych.

 

2. London Eye atrakcja Londynu znana z większości pocztówek – zapewnia niezapomniane wrażenia i możliwość obejrzenia całej panoramy miasta w ciągu 30 minut. Kasy biletowe i kapsuły dla turystów są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Mają oni również zniżkę przy zakupie biletów wejściowych, zaś opiekun wchodzi bezpłatnie. Grupy gości na wózkach są obsługiwane bez kolejki. Toalety są przystosowane dla niepełnosprawnych oraz istnieje możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego.

 

3. The Great North Museum, Highlights Newcastle – to obecnie nowa inwestycja turystyczna warta 26 mln funtów. W muzeum obejrzeć można m.in.: interaktywny model Muru Hadriana, kilka nowych ekspozycji pokazujących różnorodność gatunkową zwierząt i roślin w Wielkiej Brytanii, niezwykłe zabytki starożytnych Greków i Rzymian, egipskie mumie czy naturalnej wielkości szkielet T-Rex’a. Ostatnie remonty uczyniły muzeum obiektem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są duże wydruki, przewodniki brajlowskie, oznakowania i przewodniki dotykowe, filmy z napisami i Brytyjskim Językiem Migowym i wycieczki w Brytyjskim Języku Migowym.

 

4. Teatr Narodowy (National Theatre) – zwycięzca nagrody „Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych 2009” – wystawił już w swojej historii ponad 600 sztuk. Teatr ma na stronie internetowej przewodnik dostępu i zatrudnia na pełen etat managera, którego zadaniem jest pomoc i przygotowanie wizyt na spektaklach dla osób niepełnosprawnych.

 

5. Cadbury World – zwycięzca nagrody „Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych 2011” – to najsłodsze miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie, w samym sercu Bourneville, znajduje się największy sklep czekolady na świecie. Fabryka czekolady jest niemal w całości dostępna dla niepełnosprawnych zwiedzających. Mogą kupić bilet bez oczekiwania w kolejce zaś podczas przejażdżki Cadabra dla osób na wózkach przygotowano specjalne miejsca w części Beanmobile. Można również wcześniej zamówić opiekuna dla psa towarzyszącego na czas zwiedzania fabryki.

6. Narodowe Centrum Kosmiczne (The National Space Centre) w Leicester – to największe brytyjskie planetarium i wystawa historii eksploracji kosmosu, w którym dodatkowo można sprawdzić swoją przydatność do zawodu kosmonauty i obejrzeć futurystyczne filmy. Muzeum posiada miejsca parkingowe oraz windy na każdym piętrze dostępne dla niepełnosprawnych. Wystawy są przyjazne dla wózków. Towarzyszą im duże tablice informacyjne oraz opisy przy ekspozycjach audio. Wycieczki dotykowe można zamawiać z wyprzedzeniem.

 

7. Grobla Olbrzyma w Irlandii Północnej to jeden z najpiękniejszych krajobrazów skalistych na kuli ziemskiej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Irlandii Północnej a jego siedziba (Visitor Centre) właśnie przeszła gruntowny remont i została zaprojektowana w porozumieniu z organizacjami, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych oraz zwiększania dostępu do miejsc publicznych osobom niepełnosprawnym. Innowacje w tym zakresie objęły m.in.: udogodnienia dla osób niedosłyszących i osób na wózkach inwalidzkich. Na terenie Grobli ścieżka prowadząca na górę została przystosowana dla osób na wózkach.

 

8. Jedna z najnowszych atrakcji Wielkiej Brytanii, muzeum dla wielbicieli Titanica – Titanic Belfast – został zaprojektowany z myślą o użytkownikach wózków inwalidzkich, umieszczono w nim zintegrowany system pętli słuchowych dla niedosłyszących oraz specjalne miejsca siedzące, umożliwiające komfortowe obejrzenie całej ekspozycji.

 

9. Najnowsza ścieżka krajobrazowa w Wielkiej Brytanii – The Wales Coastal Path – to pierwsza tego typu ścieżka na świecie, która daje szansę spaceru wzdłuż całej linii brzegowej regionu geograficznego. Trasa na całej długości wybrzeża oferuje atrakcyjne miejsca widokowe i do zwiedzania – dostępne i przystosowane również dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz rodzin z wózkami.

 

10. Na wybrzeżu Walii istnieją dziesiątki wspaniałych plaż, z których wiele przystosowanych jest dla osób niepełnosprawnych. Należą do nich m.in.: plaża Benllech na wyspie Anglesey – jedna z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Brytyjczyków oraz Swansea Bay Promenade z pięknym widokiem na zatokę i łatwym dostępem do mariny.

 

11. Battelfield Culloden Visitor Centre – centrum turystyczne, które powstało w miejscu jednej z najsławniejszych szkockich bitew, jest jednym z najlepiej przygotowanych pod kątem osób niepełnosprawnych miejsc turystycznych w Wielkiej Brytanii. Można tam wypożyczyć specjalne wózki inwalidzkie i skutery do poruszania się wewnątrz budynku oraz po ekspozycji plenerowej. Wystawa wykorzystuje różne media, aby przekazać historię Culloden. Mobilny przewodnik bitwy jest dostępny do wypożyczenia na miejscu – wyświetla tekst, wideo i zdjęcia z dźwiękiem, wykorzystując także nawigację GPS. Dostępne są również inne formaty urządzenia np. dla osób z uszkodzeniem narządów czucia. Ścieżki bitwy i dostęp na dach centrum są przystosowane dla osób niepełnosprawnych i nadają się przejazdu na wózka inwalidzkiego, wózków dziecięcych i buggy.

 

12. Dla tych, którzy cenią bliski kontakt z naturą – dobrą propozycją będzie wędkowanie na jeziorze Menteith – typowo szkocka przygoda. W lokalnym departamencie rybołówstwa istnieje specjalny zapis umożliwiający korzystanie z łodzi oraz możliwości połowu ryb dla gości niepełnosprawnych oraz na wózkach inwalidzkich

 

Dodatkowe informacje o Accessible Britain na stronie:

http://www.london2012.com/accessibility

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top