WIEDEŃ: ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE

W przedświąteczne wieczory ponad ulicami Wiednia rozciąga się niesamowite morze świateł – błyszczące gwiazdy, migoczący deszcz złota i lśniące żyrandole sprawiają, że śródmieście i duże aleje handlowe jaśnieją blaskiem. Przed świętami magiczny blask spowija nie tylko jarmarki adwentowe, bardzo ograniczone w br.. Piękne i eleganckie świąteczne iluminacje miasta roztaczają niezwykły, romantyczny urok i same w sobie są warte zobaczenia.

 

Świąteczne światła na ponad 30 ulicach handlowych po raz pierwszy są włączane w listopadzie i od tej pory każdego wieczora, aż do 10.01.2021 r., rozświetlają Wiedeń. Wiedeński Graben to jedna z reprezentacyjnych ulic miasta oraz deptak, przy którym znajdują się eleganckie sklepy.

Efektowne oświetlenie, które zdobi Graben w okresie przedświątecznym, idealnie pasuje do panującej tu atmosfery. Gigantyczne dekoracje wiszące nad ulicą kształtem przypominają kryształowe żyrandole, z których każdy ma 6 metrów długości, średnicę 4,5 metra i świecą na wyścigi z wystawami sklepów.

Imperialnie prezentuje się Habsburgergasse – mała boczna uliczka sąsiadująca z Graben. Oświetlają ją migoczące korony, nawiązujące do tych świetnych czasów, gdy Wiedeń był siedzibą cesarzy. Nad ulicą Kohlmarkt, która zaczyna się tam, gdzie kończy się Graben, a pod względem ekskluzywności w niczym mu nie ustępuje, pada delikatny złoty deszcz z drobnych lampek LED.

Odświętnie oświetlone są też ulice i uliczki wokół ekskluzywnej dzielnicy handlowej Goldenes Quartier. Ulica Kärntnerstraße stawia na owalne, świetlne dekoracje liczące nawet 6 metrów i 550.000 lampek LED, które zdobią 750-metrową aleję handlową w wiedeńskim śródmieściu. Inspiracją dla oświetlenia Rotenturmstraße, która prowadzi z Placu Św. Szczepana do Placu Szwedzkiego, była jej własna nazwa.

Dzięki ogromnym, czerwonym kulom ulicę, która niedawno zamieniła się w przyjazną pieszym strefę spotkań, spowija ciepłe światło. Każda z tych kul ma 4 metry średnicy, waży około 200 kg i wisi 10 metrów nad ziemią. Prawdziwa kraina z zimowej bajki znajduje się na Placu Ratuszowym.

Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy roztacza urok nadchodzących świąt, w czym duży udział mają świetlne dekoracje rozciągnięte na drzewach. Także wielką choinkę, którą co roku funduje inny kraj związkowy Austrii, zdobi około 2000 LED-owych światełek.

Największe drzewo, jakie stanęło na Placu Ratuszowym, miało imponującą wysokość 39,4 m. Magiczny blask świateł spowija nie tylko centrum Wiednia. Ponad 30 ulic, alei handlowych i dzielnic montuje przed świętami najróżniejsze świetlne dekoracje. Na ulicy Neubaugasse w 7. dzielnicy są światła w kształcie księżyca i gwiazd.

Josefstädter Straße w 8. dzielnicy jest udekorowana ogromnymi, niebieskimi kulami. Nad Obkirchergasse w 19. dzielnicy wiszą ogromne bombki choinkowe w kolorach czerwonym i srebrnym. Seestadt Aspern, największa znajdująca się w fazie budowy i rozwoju część miasta, na święta jest przyozdobiona jasno świecącymi dzwonkami.

LED-owe łuki świetlne i przystrojone w światełka drzewa wzdłuż alei wprowadzają uroczysty nastrój na wiedeńskiej Ringstraße. Aby powstała imponująca świąteczna iluminacja Wiednia, co roku trzeba ułożyć w sumie prawie 200 kilometrów kabli, które łączą ponad 2,2 miliona punktów świetlnych.

Większość z tych dekoracji działa dzięki zastosowaniu techniki LED, która pozwala na obniżenie kosztów energii w porównaniu do żarówek o około 80%, a dodatkowo ma dłuższą żywotność. Tym samym świetlne dekoracje Wiednia działają ekologicznie i oszczędnie, choć świecą przez 7 godzin dziennie.

Nastrojowe oświetlenie miasta zawdzięczamy wiedeńskim kupcom. To oni organizują i częściowo finansują wspaniały blask na handlowych ulicach. Pomaga im w tym także Wiedeńska Izba Gospodarcza i miasto, które od 1998 roku wspiera montaż i demontaż oświetlenia.

 

 

          Zdjęcia: Wien Tourism

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top