WIEDEŃ: NOWOROCZNY KONCERT DLA MILIONÓW SŁUCHACZY

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich otwiera każdy rok. W bieżącym, pandemicznym, również się odbędzie – bez publiczności, lecz z aplauzem na żywo z całego świata! 1 stycznia 2021 roku Riccardo Muti stanie przy pulpicie dyrygenta w Złotej Sali wiedeńskiej filharmonii Musikverein i poprowadzi najsłynniejszy koncert świata – także w czasach pandemii, oczywiście bez publiczności.

 

„Zorganizowanie koncertu dla międzynarodowej publiczności byłoby niemożliwe” – podkreślił przed 40 milionami widzów na całym świecie w rozmowie z austriackim radiem (ORF Radio Wien) dyrektor Filharmonii Wiedeńskiej Daniel Forschauer. „Koncert jest dla mnie ważnym znakiem dla całego świata”. Zapowiedziany w lutym 2020 roku program, który bardzo skupia się na dynastii Straußów nie ulega zmianie. Nowością będzie możliwość oklaskiwania Filharmoników Wiedeńskich przez widzów z całego świata 1 stycznia 2021 roku.

Po rejestracji online na stronie www.mynewyearsconcert.com, brawa będą słyszalne na żywo w Musikverein za pośrednictwem komputera, tabletu lub smartfona oraz dzięki systemowi nagłaśniającemu, a także podczas transmisji ORF. Koncert Noworoczny w 2021 roku poprowadzi Riccardo Muti – dyrygent, którego ścisła współpraca muzyczna z Wiener Philharmoniker trwa już od dekad. Po roku 1993, 1997, 2000, 2004 i 2018 Muti będzie dyrygował ten prestiżowy koncert już po raz szósty.

Pogodny, a jednocześnie nastrojowy program muzyczny złożony z dzieł z bogatego repertuaru dynastii Straussów i im współczesnych kompozytorów, jest transmitowany do ponad 90 krajów dla publiczności liczącej ponad 50 milionów widzów. Wielka Sala Musikverein, zwana także Złotą Salą, uchodzi nie tylko za jedną z najpiękniejszych sal na świecie, ale również za najlepszą pod względem akustyki. Z okazji Koncertu Noworocznego wybudowana w historyzującym stylu „świątynia muzyki” jest przystrajana malowniczymi dekoracjami z kwiatów.

• Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich, 01.01.2021, Musikverein, Musikvereinsplatz 1, 1010 Wien, www.wienerphilharmoniker.at

Zdjęcia: Wien Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top