WĘGRY: W REJONIE GÓRNEJ CISY

Rzeka Cisa (węgr. Tisza) jest dopływem Dunaju. Mówią o niej, że jest najbardziej węgierska ze wszystkich rzek. Płynie przez jedne z piękniejszych zakątków Europy Środkowej. Malownicze pejzaże, warowne zamki, unikalne parki narodowe z bogatą florą i fauną, ciekawa kuchnia, to nie jedyne atrakcje tego regionu. Znajdziemy tu także sporo polskich akcentów. Zatem ruszajmy w drogę!

Z wizytą u Rakoczych

Sarospatak to niewielka miejscowość u podnóża gór zemplińskich, ok. 50 km na północ od Tokaju. Znajdujący się tu zamek jest tak sławny, że trafił nawet na banknoty 500 forintowe. Jak do tego doszło? Cofnijmy się w czasie. Wyobraźmy sobie, że jest XVI wiek. Nad rzeką Bodrog, na malowniczym wzgórzu, Péter Perény – przedstawiciel możnego rodu arystokratycznego, do którego należały okoliczne połacie ziemi, wznosi miejskie fortyfikacje i zaczyna budować czworoboczną, pięciopiętrową wieżę mieszkalną Wieża, zwana później Czerwoną, jest zalążkiem potężnego zamku.

Jako posag Zuzanny Lorántffy trafiła on do Jerzego Rakoczego i pozostaje w rękach tego możnego rodu. bodaj największego w historii Węgier, przez ponad 100 lat. Był to czas świetności miasta i zamku, który Jerzy znacznie rozbudował. A teraz przenieśmy się w wiek XVII. W jego drugiej połowie zamek, znajdujący się w rękach Franciszka (Ferenca) Rakoczego II, staje się centrum ruchu spiskowego przeciwko władzy Habsburgów na Węgrzech.

Spiskowcy naradzali się w tajnym pokoju nazywanym, od sztukaterii w kształcie róży na sklepieniu, Sub Rosa (pod różą). Gdy kilkuletnia walka o niepodległość nie powiodła się, arystokraci musieli opuścić zamek. Część budowli została wysadzona w powietrze przez armię austriacką, część zniszczył pożar, swoje zrobił czas…

Obecnie w tej najpiękniejszej budowli renesansowej kraju mieści się Muzeum Rakoczych. Ekspozycja pokazuje życie nie tylko możnego rodu, ale i szlachty w XVI i XVII wieku. Warto przejść się po wspaniałym parku okalającym zamek, zejść do podziemi, gdzie urządzono gabinet figur woskowych, zajrzeć do zrekonstruowanej na podwórcu odlewni armat.

Wśród róż

W Nagyar warto zatrzymać się w klasycystycznym zamku należącym onegdaj do Géza Luby. W XVIII wieku zbudował go dla swojej ukochanej żony. Geza nazywany był królem róż – dookoła posiadłości założył wspaniały ogród różany. Także i dziś krzewy królowej kwiatów cieszą wszystkie zmysły – rosnąc dookoła gruntownie odrestaurowanej siedziby, w której znajduje się interaktywne muzeum.

Na osobliwym cmentarzu

Turystycznym magnesem Szatmárcseke jest dawny kalwiński cmentarz. To absolutny unikat w skali całej Europy! Drewniane nagrobki są w kształcie wąskich czółen, wbitych na sztorc w ziemię. Symbolizują przemieszczanie się duszy osoby zmarłej z nurtem rzeki do innego świata. Niewielkie różnice kształtu „łodzi” wiążą się z jej płcią , a nacięcia na burcie zdradzają jej wiek i status społeczny. Nagrobków jest prawie 600, najstarsze pochodzą z XVIII wieku, a najmłodsze z końca XX wieku.

Na środku nekropolii wznosi się tradycyjny w formie marmurowy nagrobek znanego węgierskiego poety Ferenca Kölcseyiego (1790-1838), który podczas pobytu w Szatmárcseke napisał hymn Węgier. Przy wejściu na cmentarz warto zwrócić uwagę na sporej wielkości płaskorzeźbę z mapą świata, na której wyryto szereg liczb. Pokazują skalę emigracji Węgrów do różnych zakątków kuli ziemskiej. Cmentarz wcale nie jest skansenem. Na wielu czółnach wiszą kolorowe wianki, gdzie niegdzie rosną świeże kwiaty/

Pod młyńskim kołem

Atrakcją Túristvándi jest drewniany młyn wodny – jedyny tej wielkości i konstrukcji w Europie. Zbudowano go pod koniec XIX wieku i co ważne – działa do dziś. Oczywiście nie na co dzień, ale jak zbierze się 20 osobowa grupa zainteresowanych jego funkcjonowaniem. Koło zamachowe młyna ma aż 6 metrów średnicy. Umożliwia kruszenie ziarna, mielenie prosa i kaszy. Urokliwie wygląda sam budynek pokryty starym gontem (podczas remontu w 1977 r. przywrócono dach sprzed 1890 r). W środku można obejrzeć wystawę, pokazującą historię i funkcjonowanie młyna.

Na bezkresnej puszcie

W 1973 roku w okolicy miejscowości Hortobágy założono pierwszy park narodowy Węgier. Jego atrakcją jest rozległa puszta (trawiasty step), torfowiska, lasy i jeziora, które są siedliskiem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierzą. W roku 1999 park wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można poruszać się po nim pieszo, na rowerze, samochodem, łódką lub kajakiem (po rzece Hortobágy), a nawet konnym zaprzęgiem lub kolejką wąskotorową.

Oglądać unikatowe bawoły wodne, szare bydło, podglądać żurawie. W rezerwacie przyrody w Hortobágy–Malomháza z bliska można podejrzeć pelikany, bieliki, gęgawy, czaple białe, czaple siwe, bociany czarne i białe. Żyją tu także dzikie konie, wilki, sępy, żbiki, sarny, lisy, fretki, A może będziemy mieli szczęście i trafimy na zręcznościowy pokaz pasterzy koni, ubranych w tradycyjne stroje? Symbolem parku, na granicy wioski Hortobágy, jest słynny most dziewięcioprzęsłowy o długości 167 metrów (to najdłuższy kamienny most drogowy na Węgrzech)

Do jego budowy, ukończonej w roku 1833, podobno użyto 400 tysięcy wypalanych na miejscu cegieł, które łączono zaprawą z wina i piaskowej ziemi. Po jednej stronie mostu stoi gospoda (csárda), po drugiej jest Muzeum Pasterskie. W gospodzie serwowane są tradycyjne dania pasterskie, między innymi slambuca czyli kluski z ziemniakami i bogracs (zupa z kociołka). W muzeum pokazane jest od podstaw życie pasterzy na przełomie wieków. Turyści, którzy trafią tu 20 sierpnia będą mieli szczęście. Tego dnia odbywa się coroczny jarmark Hídi vásár czyli „Jarmark mostowy”, na którym gromadzą się przedstawiciele wszystkich tradycyjnych rodzajów miejscowego rzemiosła.

Szlakiem śliwki

Dla turystów, odwiedzających region górnej Cisy w drugiej połowie lata ciekawym doświadczeniem może być poznanie Szlaku Śliwkowego: wniknięcie w tajniki uprawy tych owoców, spróbowanie ich różnych odmian, prześledzenie procesów przetwórstwa owoców. Latem w wielu miejscowościach regionu organizowane są festiwale śliwkowe, podczas których serwowane są regionalne potrawy z tymi owocami w roli głównej.

Z polskimi akcentami

W górnym biegu Cisy można znaleźć wiele śladów historycznych powiązań naszych narodów. Miejscowość Fehérgyarmat onegdaj wchodziła w skład majątku rodziny Batorych (z której wywodził się późniejszy król Polski Stefan Batory). Jest tam przepięknie utrzymany zamek, z pełnym, historycznym wyposażeniem. Przyszły król był także fundatorem dzwonnicy w miejscowym kościele. To najstarszy, czyli pochodzący z przełomu XIV i XV wieku, zabytek w mieście.

W Szatmárcseke, w XIX wieku polscy emigranci zbudowali drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny. Dziś zabytek ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. W miejscowości tej co roku odbywa się festyn, który turystom i mieszkańcom przybliża polską kulturę, zwyczaje i tradycje. Polski akcent jest również w Kőrösnagyharsány. To cmentarz wojenny żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, na którym spoczywa 18 polskich żołnierzy. Organizowane są tu uroczystości upamiętniające ich walkę.

Zdjęcia autorki

Autorka uczestniczyła w wyjeździe prasowym na zaproszenie Visegrad Fund w ramach projektu „Odkryj ukryte skarby pereł turystycznych i podróżniczych”.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top