TURCJA: KONFERENCJA TURYSTYKI ZRÓWNOWAŻONEJ W ANTALYI

Turcja, wraz ze Światową Radą Turystyki Zrównoważonej (Global Sustainable Tourism Council – GSTC), po raz pierwszy organizuje Konferencję Turystyki Zrównoważonej. Odbędzie się ona 9-12 maja 2023 r. w Antalya, uważanej za turystyczną stolicę kraju.

     GSTC to najważniejsza na świecie organizacja zajmująca się ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, która reguluje, nowelizuje i zarządza światowymi standardami dotyczącymi zasad zrównoważonego rozwoju w turystyce. Znane są one jako Globalne Kryteria dla Turystyki Zrównoważonej albo po prostu Kryteria GSTC.

  Misją tej niezależnej organizacji non-profit jest wypracowanie wzorców zrównoważonej turystyki z pomocą tych reguł. Ważnym aspektem działalności Rady jest również organizacja konferencji z udziałem światowych liderów, na których omawiane są kluczowe kwestie dotyczące zrównoważonej turystyki.

      Z powodu pandemii przez ostatnie dwa lata odbywała się ona online. Podczas zeszłorocznej edycji w hiszpańskiej Sewilli, w której wzięli udział przedstawiciele Turcji, ogłoszono, że na gospodarza następnego spotkania wybrano Antalyę.

     Kandydatura położonego na Riwierze Tureckiej miasta została zgłoszona przez Turecką Agencję Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA). Wybór Antalyi przedstawiono w specjalnie przygotowanym dla uczestników filmie, a podczas konferencji zorganizowano panel na temat Tureckiego Narodowego Programu Zrównoważonej Turystyki.

 

Turcja wzorem w zakresie zrównoważonej turystyki

 

      Dzięki umowie o współpracy podpisanej z GSTC, na początku 2022 r. Turcja określiła plany działań w zakresie zrównoważonej turystyki dla całego kraju, a także przyśpieszyła proces wprowadzania dobrych praktyk w tej dziedzinie. Na podstawie trzyletniej umowy ustanowiono Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki w celu restrukturyzacji sektora turystycznego w Turcji, która jest pierwszym krajem, współpracującym z Radą na poziomie rządowym.

     Program objął kierunki turystyczne, touroperatorów, a przede wszystkim obiekty noclegowe i zakłada zrównoważoną transformację branży turystycznej w Turcji. Cały proces został podzielony na etapy, pierwszy z nich zostanie zakończony w tym roku, drugi ma trwać do 2025 r., a spełnienie wszystkich międzynarodowych standardów nastąpi wraz z końcem trzeciego etapu w 2030 r.

     W Konferencji Turystyki Zrównoważonej w Antalyi weźmie udział ponad 350 osób z Turcji i całego świata, w tym przedstawiciele sektora publicznego, hoteli, touroperatorów, firm z branży, środowisk akademickich, agencji rozwoju, internetowych biur podróży i organizacji pozarządowych.

      Program czterodniowej konferencji obejmuje szkolenia, interaktywne panele i warsztaty, a także spotkania i wydarzenia towarzyskie.

        Uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z doświadczenia ekspertów w zakresie rozwoju i promocji zrównoważonej turystyki, jednocześnie ciesząc się możliwością odkrycia Antalyi.

     Antalya, położona w południowej części Turcji, w sercu wybrzeża Morza Śródziemnego i Riwiery Tureckiej, ze względu na swoje walory przyrodnicze, historyczne, kulturalne oraz przepiękne wybrzeże nazywana jest turystyczną stolicą tego kraju. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów, którzy oprócz wypoczynku nad morzem, korzystają też z licznych atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.

 

Zdjęcia: Czołówkowe Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce, z Turcji – Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top