WASZA TURYSTYKA: 100 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH OSÓB W POLSKIEJ TURYSTYCE 2023

Portal Wasza Turystyka ogłosił po raz ósmy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce, które realnie wywierają największy wpływ na turystykę w Polsce. Na Liście 2023 znalazło się 21 reprezentantów touroperatorów i agentów (w 2022 było ich 15), 10 przedstawicieli hotelarzy (w 2022 – 9), 30 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych (w 2022 – 23), 7 urzędników (w 2022 – 7), 9 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2022 – 10), 8 reprezentantów portów lotniczych (w 2022 – 5), 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki (w 2022 – 7), 3 reprezentantów ubezpieczycieli (w 2022 – 5).

Ósma edycja Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce, pisze omawiająca wyniki pracy jej kapituły Weronika Szabelewska, to kolejny rok powrotu do normalności, ale także rekordowy pod względem osiągniętych wyników. Osoby z tegorocznej listy wpłynęły nie tylko na aspekty ekonomiczne turystyki, lecz także na sprawy społeczne, kulturowe i ekologiczne. Ich zaangażowanie, praca i wizja przyczyniają̨ się do trwałego rozwoju, podnosząc standardy, inicjując zmiany w tej branży.
Przypominamy, że pierwszy raz nasza Lista (jeszcze jako „50”) ukazała się w grudniu 2016 roku. Założyciel portalu WaszaTurystyka.pl Adam Gąsior miał odwagę i determinację, aby zgromadzić w jednym zestawieniu osoby kluczowe dla różnorodnych obszarów branży turystycznej w Polsce. Do tej pory jesteśmy jedynymi, którzy pokusili się o zebranie w jednym miejscu ludzi decydujących o kondycji szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce. Tak samo, jak w latach poprzednich, chcielibyśmy podkreślić, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży.
Rokrocznie po publikacji Listy, czytelnicy wyrażają swoje opinie dotyczące niektórych osób znajdujących się na niej. Chcemy podkreślić również, że nasze zestawienie „100” to osoby, których decyzje biznesowe, a czasem także polityczne, oraz osiągnięcia zawodowe mają istotny wpływ na kondycję branży turystycznej. Ten wpływ może być zarówno pozytywny co z pewnością jest korzystne dla wszystkich zainteresowanych, jak i negatywny, z czym musimy się pogodzić. Autorka opisuje, w jaki sposób oraz w jakim składzie kapituły przygotowywana była ta Lista.
Oto pierwsza „20” znajdujących się na niej osób:
1. Adam Gąsior, założyciel Waszej Turystyki i Redaktor Naczelny w latach 2013-2023
2. Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych
3. Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair
4. Andrzej Gut-Mostowy, były sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
5. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego
6. Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki
7. Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
8. Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
9. Maciej Szczechura, prezes Rainbow, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki
10. Dariusz Górzny, prezes Wakacje.pl
11. Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
12. Kaan Ergun, COO Coral Travel Poland
13. Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej
14. Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki
15. Maciej Nykiel, prezes Nekery
16. Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Air
17. Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący rady nadzorczej Orbis
18. Michał Leman, członek zarządu i dyrektor zarządzający Flixbusa
19. Tomasz Berdowski, założyciel, prezes i menedżer MerlinX
20. Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland
Pełną Listę „100” ze zdjęciami i prezentacją znajdujących się na niej osób znaleźć można na: https://www.waszaturystyka.pl/100-najbardziej-wplywowych-osob-w-polskiej-turystyce-2023/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top