WARSZAWA: SŁOWACKIE HOTELE HISTORYCZNE

Jest ich na razie tylko 18. Kolejny jeden czy dwa ubiegają się o ten tytuł i członkostwo w Zrzeszeniu Historické Hotely Slovenska. Zlokalizowane są w zabytkowych zamkach, pałacach, domach mieszczańskich oraz historycznych budowlach, które od początku, gdy powstawały, były hotelami. Jest wśród nich jeden 5* gwiazdkowy, siedem 4*, większość natomiast 3*. Czyli już prawie na każdą kieszeń. I wszystkie przedstawione zostały podczas ich prezentacji w Instytucie Słowackim w Warszawie zorganizowanej wspólnie z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Prezentowali je: Sylwia Holopova, wiceprezeska HHS i Ján Bošnovič, dyrektor NCTS w Warszawie. Poinformowali, że hotele słowackie należą do stowarzyszenia Hotele Historyczne Europy, skupiajądego ponad 500 obiektiow od prestiżowych i luksusowych do przytulnych i serdecznych.

Mieszczą się one w zamkach, pałacach, domach mieszczańskich i historycznych restauracjach oraz innych obiektów w 18 krajach europejskich. W tym, oczywiście, także w Polsce. Więcej na ich temat dowiedzieć się można na: www.HistoricHotels of Europa.com. Pięć ze słowackich hoteli historycznych przedstawili ich reprezentanci, pozostałe Sylwia Holopova.

Zaczęła od 4* hotelu Hvězdoslav w Kieżmarku mieszczącym się w trzech zabytkowych kamieniczkach stojących przy długim i wąskim rynku tego miasteczka. Między zamkiem i ratuszem oraz w pobliżu niemal wszystkich tamtejszych zabytków. I jednej z tych kamieniczek mieszkał wybitny słowacki dramaturg Pavol Orszagh Hvezdoslav.

Byłem stosunkowo niedawno gościem tego hotelu w ramach dziennikarskiego wyjazdu na Słowację i wspominam go z przyjemnością. Również kolejne cztery inne hotele zaprezentowali ich reprezentanci. Była to Mikulašska Chata Jasna k/ Liptowskiego Mikulasza, w największym ośrodku narciarskim Słowacji, z bezpłatnym busem do stacji narciarskiej i kolejki linowej.

300 – letni pałac w parku, obecnie hotel Mojmirovice. Z historycznymi piwnicami winiarskimi, w których serwuje się najlepsze słowackie wina, nowym basenem 25 m długości oraz innymi atrakcjami. Historię od XVIII wieku ma hotel Château Gbeľany położony 8 km od miasta Žylina i w pobliżu Parku Narodowego Mała Fatra.

Piątym SHH przedstawionym przez jego reprezentanta był hotel Łomnica w Tatrzańskiej Łomnicy. Najstarszy w Tatrach, gdyż zbudowany w roku 1893, ale przez ostatnie 20 lat przed jego renowacją doprowadzony niemal do ruiny. Jeden z największych w tym regionie, z apartamentami i pokojami standardowymi, tradycjami c.k. Austrii. Zaprasza on już na Sylwestra 2016 roku.

Pozostałe trzynaście hoteli przedstawiła, korzystając również z ich prezentacji na ekranie, Sylvia Holopova. I każdy z nich okazał się oryginalny i niepowtarzalny. Przy czym hoteli wśród nich od momentu budowy okazało się zaledwie kilka. Reszta to inne zabytkowe budowle wykorzystywane obecnie na cele hotelowe.

Te pierwsze to kolejne dwa hotele tatrzańskie. Grandhotel Praha w Tatrzańskiej Łomnicy z 1905 roku. Nagrodzony przez stowarzyszenie Hotele Historyczne Europa w br. za najlepszy wśród nich wellness. I Grandhotel Stary Smokovec. W przeszłości – zbudowano go w 1904 r., ale i obecnie, gdyż w i nim nocowałem podczas wspomnianej dziennikarskiej study tour, symbol luksusu dla prezydentów i wyższych sfer.

Stoi ono w centrum tej wypoczynkowej miejscowości, niedaleko kolejki na Hrebionok. Pozostałe to dawne zamki lub pałace. Jedyny 5* Château Béla, w parku, ze stadniną koni i terenami jeździeckimi, usytuowany jest w pobliżu Dunaju i miasta granicznego z Węgrami Šturowo. Słynny jest m. in. z piwnic z doskonałym winem.

Podobnie dawnym pałacem, ładnie odnowionym i otwartym w nowej roli w 2015 r., jest barokowy Castel Penzion Mierovo, położony w wiosce w parku, odległy o 20 km od Bratysławy. Także zamkową przeszłość ma Hotel Gino Park Palace w Považskej Bystrici z metryka od 1612 roku. Dostosowany, po gruntownej rekonstrukcji w 2015 r. do nowej roli.

Zamkiem w przeszłości był również Park Hotel Kašteľ Mošovce. Jednopiętrowy, z pięknymi wnętrzami. Podobnie Péchy Castle w Hermanovcach koło Preszowa, w przepięknym parku francuskim. Na razie dostępny jest w nim tylko 5-pokojowy Dom Myśliwego, gdyż dobiega rewaloryzacja głównego obiektu.

Kilka hoteli historycznych znajduje się w centrach miast i miasteczek. Wśród nich Elizabeth Trenčin z 1902 roku, uznany przez HH Europy za najlepszy pod względem opieki nad gośćmi w 2015 r. i najlepszy historyczny w 2016 r. Stoi on poniżej zamku w tym mieście, jedną z jego atrakcji jest kamienna ściana w piwnicy z zabytkowym rzymskim napisem.

W centrum niewielkiego miasteczka Modra, jednego z ośrodków winiarstwa w pobliżu Bratysławy, stoi parterowy hotel Sebastian z piwnicą winiarską. Podobnie klasycystyczny Narodny Dom w centrum Bańskiej Bystrzycy. Jak również secesyjny Most Slavy w słynnym uzdrowisku termalnym Trenčianske Teplice.

Wśród słowackich hoteli historycznych są również dwa nazywane willami. Villa Nečas w Žylinie w parku w tym mieście, to zrekonstruowany dawny zamek. Szczyci się m.in. znakomitą gastronomią. Natomiast w innym słynnym uzdrowisku Pieštany jest kameralna, tylko 10-pokojowa Zukmann Villa, również przyciągająca gości m.in. znakomitą kuchnią.

Po prezentacji wśród jej uczestników rozlosowano kilka zaproszeń na weekendowe pobyty w historycznych hotelach, jak również drobne upominki. A kolejna udana wspólna impreza Instytutu Słowackiego i narodowego Centrum Turystyki Slowackiej w Warszawie zakończyła poczęstunkiem słowackich przysmaków i win.

 

          Zdjęcia: z prezentacji – autor, historycznych hoteli – NCTS w Polsce.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top