WARSZAWA: PREZENTACJA SYCZUANU

W Warszawie zaprezentowała się chińska prowincja Syczuan. Jej konferencję zorganizowało Biuro Turystyki prowincji we współpracy z polskim tour operatorem, specjalizującym się w kierunku chińskim -CT Poland. Konferencję otworzył Liu Xin – dyrektor generalny Departamentu Handlu Prowincji Syczuan. Powiedział m.in., że najważniejsza dla wzajemnych stosunków jest współpraca regionów i miast, bo tam przemieszczają się ludzie. Wrażenie zrobiło stwierdzenie, że w roku 2015 60 tys. obywateli chińskich odwiedziło Polskę. Chociaż nie jest to może liczba imponująca, to jednakże świadczy o tym, jak duży jest potencjał rozwoju wzajemnych kontaktów.

 

Liu Xin podkreślił, że na wzrost obustronnych wizyt między obywatelami Chin i Polski niewątpliwy wpływ wywarło wznowienie 2 lata temu, po wielu latach przerwy, bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu.

JE Ambasador ChRL w Polsce Pan Xu Jian powiedział m.in. że przez ostatnie 20 lat Polska najlepiej przeszła okres transformacji ustrojowej i gospodarczej oraz osiągnęła najszybszy rozwój spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Warto zatem korzystać z polskich doświadczeń. Teraz, jego zdaniem, współpraca między Polską, a Chinami rozwija się w sposób modelowy.

Ważnym wydarzeniem we wzajemnych kontaktach była, zdaniem Ambasadora, wizyta w listopadzie 2015 r. Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pekinie. Podczas rozmów polskiego prezydenta z prezydentem Chin, Xi Jingpingiem stwierdzono m.in., że dla Polski bardzo ważny jest rozwój partnerstwa wschodniego, czego elementem ma być nowy jedwabny szlak.

Ze strony polskiej głos zabrał Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Powiedział on, że biorąc pod uwagę ogromny potencjał gospodarczy Chin i ich niezliczone atrakcje, w większości nieznane bliżej Polakom, rysują się duże możliwości rozwoju turystyki wyjazdowej, czemu będzie mogło służyć opracowanie nowych propozycji dla turystów, przygotowanych przez polskie biura podróży.

Możliwości rozwoju wzajemnej współpracy między Polską a prowincją Syczuan omówił dyrektor Komitetu Rozwoju Turystyki prowincji Syczuan Hao Kangli. On również poruszył temat nowego jedwabnego szlaku, którego projekt i realizacja wskazują kierunek dalszej współpracy między Syczuanem a Polską.

W ramach tego projektu bardzo ważnym przedsięwzięciem. Jest uruchomienie szybkiej kolei. Nowy korytarz logistyczny jedwabnego szlaku zwiększy na pewno wymianę handlową. Dyrektor Departamentu Nadzoru i Administracji prowincji Syczuan Xu Jin zwrócił uwagę na możliwości wspólnych projektów biorąc pod uwagę potencjały gospodarcze Polski i Syczuanu.

Jego zdaniem ważny jest rozwój przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego i zbrojeniowego. Co można robić wspólnie z korzyścią dla obu partnerów. 50% chińskich przedsiębiorstw produkujących komputery znajduje się w Syczuanie. Łódź i Chengdu już zbudowały modelowy system współpracy, a Polacy mają powiedzenie, „że zdeterminowana współpracą polityka to połowa sukcesu”.

Na zakończenie konferencji głos zabrała Pani Du Ning, szefowa działu marketingu portalu promującego Chiny „Amazing.China”. Przedstawiła formy współpracy polskich biur podróży z partnerami chińskimi, zaprezentowała stronę internetową pokazując, jak należy się nią posługiwać, aby nawiązać współpracę z biurami chińskimi oraz, jak system funkcjonuje i jak można dokonywać rezerwacji usług.

Wymieniła też szereg konkretnych propozycji tras turystycznych, które mogą wybrać polskie biura, a tym samym i polscy turyści. Wszystkim wystąpieniom towarzyszyły multimedialne prezentacje, które pozwoliły bliżej poznać główne atrakcje i osiągnięcia Syczuanu. Pokazano też 8-minutowy, świetnie zrealizowany filmu promujący ten region Chin, którego kopię na płycie DVD otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji.

Położona w południowo-zachodnich Chinach prowincja Syczuan ze stolicą w Chengdu słynie z przepięknych widoków gór i zboczy, porośniętych bambusowymi lasami. Na zachodzie rozciąga się Wyżyna Tybetańska, na wschodzie leżą góry, gdzie wiele szczytów ma wysokość ponad 4000 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Gongga Shan, który wznosi się na wysokość 7556 m n.p.m.

Obiekty takie jak: Święta góra Emeishan – jedna z czterech chińskich świętych gór ze świątyniami buddyjskimi na grzbiecie, statua Buddy w Leshan – największa na świecie, o wysokości 71 m, rezerwat przyrody w dolinie Jiuzhaigou, znajdujący się w północnej części prowincji, Huanglong, góra Qingchengi, system irygacyjny Dujiangyan, oraz rezerwaty pandy wielkiej, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO – to tylko kilka przykładów tych fascynujących miejsc, które co roku odwiedza tysiące turystów z kraju jak i z zagranicy.

Ogółem na liście UNESCO znajduje się 5 miejsc w Syczuanie będących zabytkami kultury i sztuki, 4 światowe rezerwaty biosfery i 2 światowe parki geologiczne. W prowincji jest również 21 wspaniałych miast turystycznych. Syczuan, określany już w starożytności mianem „kraj obfitości” słynie z sięgającej czasów prehistorycznych kultury, pracowitych mieszkańców, gospodarności i otwarcia na świat.

Stamąd pochodził Deng Xiaoping, główny „architekt” nowoczesnych Chin, inspirator modernizacji socjalistycznej gospodarki, a także autor wprowadzenia wolnorynkowych reform, co pozwoliło na wyjście kraju z wieloletniej izolacji.

Leżąca na magicznej szerokości geograficznej północnej 30o wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku oraz w dorzeczu rzeki Jangcy prowincja Syczuan jest głównym korytarzem komunikacyjnym, łączącym środkowe i zachodnie Chiny oraz Azję Środkową, Południową i Południowo – wschodnią.

Prowincja zajmuje obszar 486 tys. km2 – 5,1 % całego obszaru Chin. Mieszka w niej ponad 82 mln ludzi, co plasuje Syczuan na trzecim miejscu w kraju. Żyje w niej sporo mniejszości etnicznych, wśród których najliczniejszą grupą są Tybetańczycy. Drugą mniejszością pod względem liczebności jest lud Yi, a trzecią Qiang, która zamieszkuje wyłącznie w Syczuanie.

Syczuan obfituje w źródła energii wodnej, bogate zasoby naturalne i biologiczne. Pod względem praktycznych możliwości wykorzystania źródeł energii wodnej, Syczuan jest krajowym liderem, jest w nim blisko 1/4 zasobów wodnych całego kraju.

O bogactwie zasobów mineralnych regionu świadczy chociażby to, że w przypadku występujących w nim złóż kopalin, poziom wydobycia aż 32 rodzajów spośród nich, daje Syczuanowi miejsce w pierwszej piątce w kraju, a wanadu i tytanu plasuje go na miejscu pierwszym. Również niezwykle różnorodna i bogata jest flora i fauna Syczuanu.

Godny podkreślenia jest fakt, że aż 80 % dzikich pand żyje właśnie tamj, oraz, że dzięki obfitości swoich zasobów biologicznych, prowincja stała się ważnym nowoczesnym centrum naukowo – badawczym chińskiej tradycyjnej medycyny naturalnej. Syczuan chętnie widzi gości z całego świata.

Prowincja nawiązała stosunki handlowe z ponad 200 krajami i regionami. Swoje konsulaty otworzyło w niej już 14 państw: Stany Zjednoczone, Niemcy, Korea Południowa, Tajlandia, Francja, Singapur, Pakistan, Sri Lanka, Australia, Izrael, Nowa Zelandia, Czechy, Indie i Filipiny. W maju 2016 r. zostanie otwarty konsulat polski, co stworzy jeszcze lepsze warunki dla wzajemnej współpracy w różnych dziedzinach.

W Syczuanie działa 299 spośród 500 największych światowych firm. Powstają mieszane, chińsko – zagraniczne parki przemysłowe, a region już stał się niezwykle atrakcyjnym miejscem dla prowadzenia biznesu dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Dzięki wprowadzeniu w Chengdu – stolicy prowincji – możliwości 72-godzinnego bezwizowego tranzytu, pozycja Syczuanu, jako wrót pomiędzy zachodnimi Chinami, Europą i Azją, umacnia się z dnia na dzień.

Rozwój turystyki i gospodarki zawsze determinuje sprawna komunikacja. Syczuan może pochwalić się dobrze rozwiniętym, nowoczesnym i kompleksowym systemem komunikacji i transportu.

Międzynarodowy Port lotniczy Chengdu – Shuangliu jest czwartym pod względem wielkości lotniskiem pasażerskim w Chinach.

Obsługuje ono rocznie ponad 42 mln podróżnych, latają z niego samoloty do 87 miejsc na całym świecie oraz do 167 w kraju. Po spodziewanym już niedługo otwarciu Międzynarodowego Portu Lotniczego Chengdu – Tianfu, stolica prowincji stanie się trzecim w Chinach i jedynym w zachodniej części kraju miastem z dwoma portami lotniczymi.

Zarówno turyści jak i biznesmeni potrzebują, oczywiście, hoteli. Syczuan posiada już ponad 500 hoteli z „certyfikatem gwiazdkowym”, z czego ponad 20 ma pięć gwiazdek, a ponad 100 cztery gwiazdki. Działa w nim również ponad 800 biur podróży. Ale dla rozwoju gospodarczego najbardziej istotna jest komunikacja lądowa.

Dzięki szybkiej, międzynarodowej kolei towarowej z Chengu do Europy, towary wysyłane z Chin już w 12 dni mogą przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i Polskę dotrzeć do Norymbergi, skąd w ciągu zaledwie 1 do 3 dni zostać dostarczone do każdego miejsca w Europie. Syczuan ma 6000 km autostrad, 4,6 tysięcy km szlaków kolejowych, 12 lotnisk regionalnych i porty rzeczne, których zdolność przeładunkowa przekracza 100 mln ton.

W celu nadania jeszcze większej dynamiki rozwojowi gospodarczemu, a w perspektywie wzrostu poziomu życia społeczeństwa, utworzono 5 stref ekonomicznych: Chengdu, Południowy Syczuan, Północno – Wschodni Syczuan, Zachodni Panzhihua i Północno – Zachodni Syczuan.

Konferencji towarzyszyła wystawa najciekawszych miejsc przyrodniczych, obiektów zabytkowych i budowli oraz instalacji infrastrukturalnych, którą obejrzeli obecni na imprezie goście z Chin oraz zaproszeni polscy gospodarze, wśród których dominowali przedstawiciele biur podróży oraz przedstawiciele mediów. Na zakończenie odbył się kilkuminutowy pokaz tańca charakterystycznego dla spektakli tradycyjnej opery chińskiej. Wykonał go brawurowo jeden artysta tancerz.

Po tym występie wszyscy obecni na tym wydarzeniu wzięli udział w kolacji. Po tej konferencji, podczas której goście zaprezentowali główne walory swojej prowincji i przedstawili już przeprowadzone działania na szczeblu organizacji turystycznych obu krajów jak i rządowym, można mieć nadzieję, że współpraca pomiędzy Syczuanem a Polską stanie się jeszcze bardziej intensywna i ułatwi także wymianę turystyczną.

 

 

          Zdjęcia: autor oraz strona internetowa biura promocji Syczuanu

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top