WARSZAWA: NIEMCY PÓŁNOCNE ZAPRASZAJĄ

Mapa Niemiec Północnych przedstawiona podczas prezentacji. Fot. Cezary Rudziński
Mapa Niemiec Północnych przedstawiona podczas prezentacji. Fot. Cezary Rudziński

Prezentacja turystycznych atrakcji Niemiec Północnych (Deutsches Küstenland) była tematem kolejnego śniadania prasowego zorganizowanego przez warszawskie przedstawicielstwo DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki. Otworzył ją dyrektor DZT w Polsce Tomasz Pędzik, a prowadził Eike-Christian Fock z Lubeki przedstawiając region turystyczny, który reprezentował.


Rozciąga się on wzdłuż Morza Północnego i Bałtyku od granicy RFN z Danią, do z Polską oraz obejmuje kraje związkowe: Dolna Saksonia, Szlezwik – Holsztyn oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie, a także portowe miasta hanzeatyckie: Bremę, Hamburg i Lubekę. Wszystkie one łączą siły, aby wspólnie prezentując swoje atrakcje i walory przyciągać jak najwięcej turystów. Należą do nich przede wszystkim ponad 3 tys. km morskich wybrzeży z plażami i 95 wyspami, 13 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. Morze Wattowe i malownicze, historyczne miasta.
Poza już wymienionymi również m.in. Stralsund i Rostok oraz 88 tys. km² powierzchni regionów urlopowych. Bo region ten od północy zamykają morza, ale na południu m.in. góry Harz i wiele innych ciekawych turystycznie miejsc. Z bogatą ofertą kulturalną oraz wypoczynku aktywnego czy rodzinnego z dziećmi. O różnorodnej gastronomii nie wspominając.

Wśród szczególnie polecanych zabytków prelegent wymienił w Szlezwiku – Holsztynie Sylt, w Hamburgu gmach filharmonii (Elbphilharmonie), Meklemburgia – Pomorze Przednie, najdłuższe molo Sellin, Dolna Saksonia – Zamek Brückenburg, Lubeka – Brama Holsztyńska i Brema – Pomnik Muzykantów.
Z tamtejszej przyrody szczególnie polecał 5 miejsc i obiektów: Plażę w Warnemünde i Kredowe klify na Rugii – obie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim, Morze Wattowe na Morzu Północnym oraz Wrzosowiska Pustaci Lüneburskiej i oraz Harz w Dolnej Saksonii.

Z Dziedzictwa UNESCO również 5: Kopalnie Rammelsberg w Dolnej Saksonii, Starówkę w Lubece, Dzielnicę Spichlerzy w Hamburgu, Ratusz i Rolanda w Bremie, Zamek Schwerin w Meklemburgii – Pomorzu Przednim oraz Haithabu i Danewerk w Szlezwiku – Holsztynie. Amatorom wypoczynku rodzinnego i aktywnego 6 obiektów:
Oceanarium oraz Spacer w koronach drzew w Meklemburgii – Pomorzu Przednim, Heide Park Soltau w Dolnej Saksonii, Universum w Bremie, Miniaturowy Wunderland w Hamburgu oraz Boat Now w Lubece. Z wysp i plaż Morza Północnego 4 miejsca: Latarnię w List na Sylt i obserwowanie fok na wyspie Helgoland oraz Wyspę Borkum i Cuxhaven na Morzu Wattowym w Dolnej Saksonii. Natomiast nad Bałtykiem: Travemünde w Lubece, Warnemünde i Predrow w Meklemburgii – Pomorzu Przednim oraz Fahrman w Szledzwsiku – Holsztynie.
Z miast hanzeatyckich wszystkie już wspomniane oraz mniej znane Stade w Dolnej Saksonii. Bardzo ciekawe okazały się propozycje nietypowego zakwaterowania. W Lubece w koszach plażowych – tak!, zamiast w hotelach. W Szlezwiku – Holsztynie w koszach leśnych, w Dolnej Saksonii w hotelu na drzewach, a w Meklemburgii – Pomorzy Przednim w łodzi mieszkalnej lub Bubble Tents – kopułowych namiotach sferycznych. Prelegent zapowiedział też, chociaż to jeszcze bardzo odległy termin, słynne jarmarki bożonarodzeniowe w Kilonii, Bremie, Brunszwiku, Lubece, Hamburgu i Rostoku. Zapowiedział też liczne imprezy sezonowe od czerwca do września, nowości i wystawy. Jest więc w czym wybierać.
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top