WARSZAWA: NIEMCY HISTORYCZNE I NOWOCZESNE

Tematem wiodącym tegorocznej promocji przyjazdów turystycznych do Niemiec organizowanej przez DZT – Niemiecką Centralę Turystyki pod hasłem w języku angielskim: Historic. Modern. Germany. Czyli Niemcy Historyczne i Nowoczesne jest 51 niemieckich zabytków wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO. Poświęcono im spotkanie prasowe w Warszawie, z udziałem gości z RFN – przedstawicieli Frankonii: Tourismusverband Franken i Brandenburgii: Tourismusverband Brandenburg.

CELE KAMPANII PROMOCYJNEJ

      Spotkanie zainaugurował i prowadził jak zwykle dyrektor przedstawicielstwa DZT w Polsce Tomasz Pędzik. Przypomniał, bo temat ten prezentowany był już również w przeszłości, że wśród wyróżnionych przez UNESCO zabytków w Niemczech jest 48 kulturowych i 3 przyrodnicze oraz że w 26% wszystkich zagranicznych podróży do tego kraju jako cel główny wymieniane są przyjazdy kulturalne.

      A także, iż kampania ma pokazać wysoki standard ochrony zabytków, przedstawić atrakcyjne trasy turystyczne i różnorodność oferty oraz łatwość dostępu do obiektów z Listy środkami komunikacji publicznej. Natomiast głównymi celami tej kampanii jest prezentowanie Niemiec jako zrównoważonego celu podróży oraz promocja zabytków UNESCO jako elementu różnorodności oferty w miastach i na terenach wiejskich, ze zwracaniem uwagi na wyjątkowe i autentyczne związane z tym doświadczenia. Kampania wspiera też cele zrównoważonego rozwoju.

              Prelegent przedstawił 5 najnowszych obiektów wpisanych na Listę UNESCO w roku 2021. Dwa limesy graniczne dawnego Imperium Romanum: Dunajski i Dolnogermańsko – Retycki. Kolonię Artystów na Wzgórzu Matyldy w Darmstadt. Trzy uzdrowiska i również 3 miejsca dawnego żydowskiego dziedzictwa nazywane w skrócie SchUM w Spirze, Wormacji i Moguncji. Pokazał je na ekranie, a następnie również 8 szlaków tematycznych prowadzących przez obiekty i miejscowości z Listy UNESCO. Poinformował również o 8 nowych filmach promujących wybrane z niej tematy.

ATRAKCJE FRANKONII

      Atrakcje Frankonii, głównie również dotyczące obiektów i miejsc z tej Listy, zaprezentowała przedstawicielka Związku Turystycznego Frankonii. W tym miejscu warto abym przypomniał, że nie jest ona jednym z krajów związkowych RFN, lecz historyczną krainą w południowych Niemczech, której części wchodzą obecnie w skład Bawarii, Badenii – Wirtembergii i Turyngii.

     Prelegentka przedstawiła mapkę i różnorodność Frankonii oraz dwa główne w niej tematyczne szlaki turystyczne: Romantyczny i Zamków. Pierwszy, 460 kilometrowy, jest najstarszą trasą wakacyjną w Niemczech. Drugi, 700 kilometrowy, prowadzi przez około 60 zamków i pałaców. Opowiedziała również, pod hasłem Kultura i radość życia, o wybranych miastach Frankonii, tamtejszych festiwalach, 5 zabytkach na Liście UNESCO, a także o regionie tym jako krainie smaków, kraju wina i ojczyźnie piwa.

      Nie zabrakło również informacji o możliwości uprawiania tam turystyki aktywnej, tamtejszych 10 parkach przyrody dla aktywnych, terenach wspinaczkowych, trasach rowerowych, sportach wodnych na jeziorach itp. Frankonia, mówiła i prezentowała atrakcje na ekranie, to również doskonałe miejsce na wypoczynek rodzinny, pobyty w parkach zdrowia, udział w różnorodnych świętach i festiwalach, czy .bożonarodzeniowych jarmarkach.

      Poinformowała o tegorocznych jubileuszach. 50-leciu Lasu Frankońskiego – „Zielonej korony Bawarii”. 30-leciu wpisania na Listę UNESCO Bambergu. 275-leciu Opery Margrabiów w Bayreuth. Dniu Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze. 750-leciu Rothenburga ob der Tauber i kilku innych „okrągłych” rocznicach oraz jubileuszach.

CO NOWEGO W BRANDENBURGII?

      O ile Frankonia i jej atrakcje turystyczne nie była chyba, ja przynajmniej nie przypominam sobie, wcześniej promowana na spotkaniach prasowych DZT, o tyle sąsiadująca z Polską Brandenburgia prezentowała się już nie raz zarówno na nich, jak i wielu targach turystycznych w naszym kraju. Ale, okazuje się, że zawsze można powiedzieć coś nowego, lub dodatkowo poinformować o miejscach i obiektach nawet bardzo znanych.

      Ten kraj związkowy przedstawił Maciej Rynkowski. Najpierw na mapce z centralnie położonym Berlinem, a następnie wybrane miejscowości i miejsca. Oczywiście zgodnie z głównym tematem spotkania. Poczdam, ale jako miasto szczególnie ważne dla twórczości filmowej, nie tylko niemieckiej. I tamtejsze: Zespół pałacowo – ogrodowy Sanssouci i ten słynny pałac. Nową Oranżerię. Pałace: Marmurowy, Cecilienhof, Nowy i Babelsberg. Zapowiedział Noc pałaców i ogrodów (18/19.5.2023) w Poczdamie.

      Pokazał kilka atrakcji Chociebuża (niem. Cottbus), park i pałac księcia Pűcklera w Branitz. A także parę tematów z „Niemieckiej Wenecji” – Szprewaldu będącego od 1991 r. rezerwatem biosfery UNESCO. To tylko część zaprezentowanych przez niego atrakcji Brandenburgii. Dodać do nich warto jeszcze chociażby nadgraniczne z Polską Frankfurt – Słubice i Forst. Było to więc kolejne, bardzo udane spotkanie prasowe zorganizowane przez DZT, zakończone kolacją z, oczywiście frankońskim, winem

.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top