Ponad 100 artystów: solistów, członków zespołów, chóru i orkiestry weźmie w udział w IV Wolskim Międzynarodowym Forum Młodych Muzyków. 3 i 4 marca br. na warszawskiej Woli, w I Zborze Chrześcijan Baptystów odbędą się dwa koncerty w ramach Forum. IV WMFMM jest organizowane już po raz czwarty przez Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (ZPOSM), tzw. Wolską Szkołę Muzyczną. Tym razem, od 28 lutego do 4 marca br., warszawscy uczniowie będą koncertować z uczniami z Włoch – Liceo „Veronica Gambara z Brescii i Hiszpanii – Institut’u Esducatió Secundaria Vincent Sos Baynat z Castellon”. Dotychczas uczestniczyli w nim przedstawiciele szkół z: Belgii, Czech, Holandii, Litwy i Niemiec.
Od Bacha do Chicka Corei i Beatles’ów
Repertuar Forum jest bardzo różnorodny. W tym roku każda szkoła przygotowała go w sposób dowolny. Jest to klasyka europejska – mówi dr Dorota Popławska, dyrektor Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz. W programie koncertów znajdą się m.in. utwory Fryderyka Chopina, Tadeusza Szeligowskiego, Krzysztofa Zgrai, Jana Sebastiana Bacha, Claude’a Debussego, Enriqu’a Granadosa, Chicka Corei, Pablo de Luny i Joaquina Turina.
Wśród gości zaproszonych na IV Wolskie Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków, są m.in.: państwo Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Ewa i Jerzy Maksymiuk, córka Grażyny Bacewicz – Alina Biernacka, Agustin Nuñez Martinez – ambasador Hiszpanii w Warszawie (potwierdził obecność), Santiago Sierra Gonzalez del Castillo – radca ambasady Hiszpanii w Warszawie, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciel Włoskiego Instytutu Kultury, a także reprezentanci instytucji kulturalnych w Polsce. Forum uzyskało patronat burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego.
Muzyka bez rywalizacji
W koncertach ma uczestniczyć ok. 700 słuchaczy. Darmowe bilety-zaproszenia na koncerty, które będą odbywać się 3 i 4 marca br. w I Zborze Chrześcijan Baptystów, ul. Waliców 25, o godz. 18.00, można otrzymać w ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, ul. Tyszkiewicza 42 lub bezpośrednio przed koncertem w I ZCB, ul. Waliców 25.
– Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków jest bardzo dobrym miejscem do spotkania międzynarodowej utalentowanej muzycznie młodzieży – mówi dr Popławska, dyrektor ZPOSM nr 3 w W-wie – To także okazja do prezentacji dorobku artystycznego szerokiej publiczności nie tylko Warszawy. Nie jest to konkurs. Odpada więc czynnik rywalizacji, natomiast jest to miejsce prezentacji, współpracy, wymiany repertuarowej, nawiązywania kontaktów artystycznych, a także przyjaźni i znajomości. Mamy nadzieję, iż Forum będzie sprzyjać rozwojowi współpracy między uzdolnioną młodzieżą naszych krajów i nawiązaniu bliskich przyjacielskich kontaktów, a w przyszłości przyniesie owoce poprzez wzbogacenie kultury muzycznej młodych Europejczyków – dodaje.
Pierwszy koncert, na powitanie gości, odbędzie się 28 lutego w Wolskiej Szkole Muzycznej przy ul. Tyszkiewicza. Będzie on zamknięty dla publiczności, grać będą w większości młodsze dzieci. W programie Forum znajdą się także: wycieczka po Warszawie – śladami Chopina, uczestnictwo w spektaklu Don Kichot w Operze Narodowej, koncert w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w Filharmonii Narodowej. Goście odwiedzą także Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe i Zamek Królewski, a także będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych.
Nie tylko dla muzyków
Zespół Ogólnokształcących Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie jest państwową szkołą, kształcącą pokolenia muzyków i artystów. Co roku Szkołę I i II stopnia opuszcza kilkudziesięciu absolwentów. Od początku jej istnienia ukończyło Wolską Szkołę ponad 1640 absolwentów I st. i ponad 166 – II st. Dyrektor szkoły podkreśla, że wszyscy absolwenci dostają się do wyższych uczelni, co jest zasługą i sukcesem 124 pedagogów – fachowców, zarówno w zakresie wiedzy ogólnokształcącej jak i muzycznej. Absolwenci szkoły to głównie przyszli muzycy, aktorzy, ludzie sztuki, m.in. uczestnicy międzynarodowych konkursów muzycznych. Wśród nich są m.in.: pianista Andrzej Wierciński, znana aktorka Edyta Jungowska, śpiewaczka operowa Agnieszka Mazur i czołowa polska perkusistka Monika Szczecińska.
Więcej niż szkoła
Wolska Szkoła Muzyczna stawia sobie za zadanie kształcenie wartościowych młodych muzyków, ale także ma aspiracje być prężnym ośrodkiem kulturalno-muzycznym nie tylko na Woli i w Warszawie, ale także w kraju i za granicą. Organizuje konkursy, przesłuchania i koncerty, m.in. w ub. r.: „II Ogólnopolskie Konfrontacje Duetów Perkusja …”, „II Warszawskie Spotkania Pianistyczne z Feliksem Rybickim”, czy cykl koncertów z okazji obchodów 1050-lecia Państwa Polskiego, m.in. w Zamku Królewskim i Studiu S1 Polskiego Radia.
– Przyświeca nam taki sam cel jak naszej patronce szkoły: chcemy z muzyką docierać do naszych potencjalnych słuchaczy – mówi dyrektor Popławska. – To właśnie nasza wielka kompozytorka i patronka szkoły – Grażyna Bacewicz mówiła, że „Kompozytor musi pisać z wewnętrzną satysfakcją i szczerze, ale nie może zapominać o tym, że pisze dla ludzi…”. Zatem zapraszamy wszystkich na koncerty – dodaje dyrektor.