CYPR: PAFOS – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2017

Każdego roku dwa europejskie miasta otrzymują zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku tytuł ten przypadł dwóm: duńskiemu Aarhus oraz Pafos na Cyprze. W pobliżu Pafos na południowym brzegu Cypru miejscu, gdzie fale Morza Śródziemnego rozbijają się o samotne skały z morskiej piany narodziła się Afrodyta, grecka bogini piękna i miłości. W pobliżu zbudowano jej wspaniałą świątynię do której przybywali pielgrzymi z całego świata antycznego. Dziś na tę wyspę słońca i miłości pielgrzymują turyści z całej Europy, spragnieni wypoczynku nad ciepłym morzem. Cypr to wyspa o wspaniałym klimacie, pełna zabytków liczącej kilka tysięcy lat historii, ma czyste morze i słońce świecące przez 300 dni w roku.

Tu według mitologii greckiej żył boski kochanek Afrodyty – Apollo. Tu w mieście Kition (obecnie Larnaka) urodził się filozof Zenon, nauczał św. Paweł a Łazarz, ten wskrzeszony przez Jezusa, był przez lata biskupem Larnaki. Cypr odwiedził też podczas wyprawy krzyżowej król Anglii Ryszard Lwie Serce. Po Egipcjanach, Grekach, Rzymianach, Krzyżowcach, Wenecjanach, Turkach, Anglikach i wielu innych najeźdźcach pozostały liczne pamiątki.

W zacisznych dolinach gór Troodos, których najwyższy szczyt ma prawie 2 tysiące metrów, kryją się malownicze klasztory, powstałe w czasach, gdy chrześcijaństwo obejmowało wyspę we władanie, wypierając kult dawnych greckich bogów. W kilku z nich są ikony Matki Bożej, namalowane według legendy przez św. Łukasza. W górskich kościółkach zobaczyć można wspaniałe freski wenecko-bizantyjskie zaliczone do światowego dziedzictwa kultury.

W górach też zachowało się najwięcej obyczajów i tradycji cypryjskich. Przetrwał kunszt dawnego rękodzieła, można kupić wspaniałe koronki, ceramikę wyroby ze skóry i srebra. W starożytnym Pafos, trzeba posiedzieć w rybackiej tawernie w malowniczym porcie, gdzie między stolikami spacerują oswojone pelikany, odwiedzić rzymskie wille ze wspaniałymi mozaikami, odkrytymi przez polskich archeologów.

W pobliskim Palea Pafos zwiedzić ruiny najważniejszej w całym greckim świecie antycznym świątyni bogini Afrodyty i zażyć odświeżającej kąpieli w miejscu gdzie według legendy ta bogini piękna i miłości narodziła się z morskiej piany.

Chociaż na pierwszy rzut oka Pafos to bardziej nadmorski kurort niż stolica kultury, jednak jest to jedno z najstarszych miast w Europie, gdzie kultura zaczęła się naprawdę wcześnie. Ślady pierwszych osad pochodzą jeszcze z neolitu, a Pafos widziało rozwój i upadek niejednego imperium.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top